Radom kończy z darmowym internetem. Wszystko przez 5G

Radom kończy z darmowym internetem. Wszystko przez 5G

Nie wszyscy ucieszą się z rozwoju sieci 5G w Polsce (Alex Tai/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Nie wszyscy ucieszą się z rozwoju sieci 5G w Polsce (Alex Tai/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Źródło zdjęć: © GETTY
Miron Nurski
29.12.2022 14:05

Na rozwoju sieci 5G w Polsce jedni skorzystają, a inni stracą. Część mieszkańców Radomia znajdzie się w tej drugiej grupie.

Ruszyły przygotowania do długo oczekiwanej aukcji 5G, której celem jest rozdysponowanie operatorom częstotliwości z zakresu od 3480 do 3800 MHz.

Większość Polaków nie musi sobie zaprzątać tymi cyferkami głowy, ale dla mieszkańców Radomia wybór tego konkretnego przedziału pasm jest wyjątkowo niefortunny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rozwój 5G w Polsce wymaga odcięcia mieszkańców Radomia od darmowego internetu

Od 2013 roku mieszkańcy Radomia mogli korzystać z internetu LTE bezpłatnie. Wystarczyło wypożyczyć od Urzędu Miejskiego specjalną antenę zewnętrzną z zasilaczem.

Problem w tym, że infrastruktura programu "Bezpłatny Internet dla mieszkańców Radomia zagrożonych wykluczeniem cyfrowym" została zbudowana w oparciu o pasma 3,6-3,8 GHz. Dokładnie te, które muszą zostać zwolnione z uwagi na planowany rozwój sieci 5G.

W związku z tym władze Radomia informują, że od 1 stycznia "usługa nie będzie mogła być dalej świadczona". Mieszkańcy proszeni są o zwrócenie wypożyczonych terminali abonenckich.

To oczywiście kiepskie wieści dla użytkowników darmowego internetu, ale Urząd Miejski w Radomiu podkreśla, że według pierwotnych założeń program miał się zakończyć już w czerwcu 2021. Z bezpłatnej sieci można więc było korzystać aż 1,5 roku dłużej niż planowano.

Na szczęście w dzisiejszych czasach zawsze można skorzystać z oferty operatora, który świadczy swoje usługi za darmo.

Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)