Roaming jak w domu. UE obniża stawki za transmisję danych, rozmowy i SMS-y

Roaming jak w domu. UE obniża stawki za transmisję danych, rozmowy i SMS-y

Unia Europejska przedłużyła politykę "roam-like-at-home"
Unia Europejska przedłużyła politykę "roam-like-at-home"
Źródło zdjęć: © Getty Images | Franziska & Tom Werner
Konrad Siwik
04.07.2022 14:35, aktualizacja: 04.07.2022 15:29

Unia Europejska przedłużyła obowiązującą od pięciu lat politykę "roam-like-at-home" dla klientów we wszystkich 27 krajach członkowskich na kolejne 10 lat. Nowe stawki za transmisję danych, połączenia głosowe i SMS-y będą z każdym rokiem coraz niższe.

UE ustaliła ścisłe limity stawek hurtowych, które operatorzy mogą pobierać za świadczenie usług połączeń głosowych, wiadomości tekstowych i transmisji danych. Kwoty te będą gwałtownie spadać w ciągu najbliższych kilku lat. Stawka za przesyłanie danych w roamingu zostanie natychmiast obniżona aż o 20 proc.

"Przedłużenie obowiązywania tych przepisów pozwoli utrzymać konkurencyjne ceny międzyoperatorskie i umożliwi konsumentom dalsze korzystanie z bezpłatnych usług roamingowych przez kolejne dziesięć lat"

Margrethe VestagerMargrethe VestagerWiceszefowa Komisji Europejskiej

Zaktualizowane przepisy nie dotyczą osób korzystających z roamingu w krajach spoza UE, w tym m.in. w Albanii, Serbii, Turcji i – od czasu opuszczenia przez nią UE – w Wielkiej Brytanii.

Nowe stawki roamingowe w UE

W przypadku użytkowników z UE podróżujących w obrębie wspólnoty nowe rozporządzenie ogranicza stawkę hurtową za gigabajt danych do:

  • 2,00 euro w tym roku,
  • 1,80 euro w 2023 r.,
  • 1,55 euro w 2024 r.,
  • 1,30 euro w 2025 r.,
  • 1,10 euro w 2026 r.
  • i zaledwie 1 euro od 2027 r.

Pierwotne rozporządzenie z 2017 roku w sprawie "roam-like-at-home" ograniczyło hurtowe opłaty za transmisję danych w roamingu do 7,70 euro za gigabajt, sukcesywnie obniżając je każdego roku, aż do 2,50 euro za gigabajt w 2022 r. Oznacza to, że UE natychmiast obniżyła stawkę z 2022 roku wynoszącą 2,50 euro/GB o 20 proc., czyli do 2,00 euro/GB.

Pułapy hurtowe dla rozmów głosowych spadają do 0,022 euro za minutę w latach 2022-2024, a następnie do 0,019 euro za minutę połączenia od 2025 roku. Warto przypomnieć, że limit głosowy wynosił pierwotnie 0,032 euro za minutę w 2017 roku.

Stawki hurtowe za SMS zostały ograniczone do 0,004 euro za wiadomość do 2024 roku. Od 2025 roku limit wyniesie 0,003 euro za wiadomość. To spora zmiana w porównaniu do 0,010 euro za wiadomość w 2017 roku.

Operatorzy mają chronić klientów

Nowe przepisy nakładają również ścisłe gwarancje dotyczące jakości usług. Komisja zaznacza, że "operatorzy świadczący usługi mobilne powinni zapewnić konsumentom dostęp do korzystania z sieci 4G lub bardziej zaawansowanych 5G, jeśli są one dostępne w miejscu docelowym odwiedzanym przez konsumenta".

Klienci muszą być również ostrzegani o ukrytych opłatach, gdy na przykład znajdują się w samolotach lub łodziach obsługujących UE, na których opłaty – na przykład dostarczane przez satelitę – są wyższe, niż oczekiwano. "Nowe przepisy dotyczące roamingu zobowiązują operatorów do ochrony swoich konsumentów i powiadamiania ich, jeśli ich telefony przełączą się na sieci inne niż naziemne" – czytamy w komunikacie Komisji.

"Pamiętacie, kiedy musieliśmy wyłączać dane komórkowe podczas podróży po Europie – aby nie skończyć z ogromnym rachunkiem za roaming? Cóż, to już historia. I zamierzamy, aby tak pozostało przynajmniej przez najbliższe 10 lat. Lepsza szybkość, większa przejrzystość: wciąż poprawiamy życie obywateli UE" – podsumował Thierry Breton, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego.

Konrad Siwik, dziennikarz Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)