Rosjanie pozwali Apple. Chodzi o wyłączenie kluczowej usługi

Rosjanie pozwali Apple. Chodzi o wyłączenie kluczowej usługi

Rosjanie pozwali Apple. Chodzi o wyłączenie kluczowej usługi
Źródło zdjęć: © Getty Images
Konrad Siwik
28.04.2022 11:59, aktualizacja: 28.04.2022 18:44

Grupa 20 użytkowników sprzętu Apple w Rosji złożyła pozew zbiorowy przeciwko lokalnemu oddziałowi firmy. Nabywcy iPhone'ów, Apple Watch i komputerów Mac żądają odszkodowań za niedziałającą aplikację.

Dwudziestu nabywców produktów Apple domaga się od firmy odszkodowania w wysokości 10 tys. rubli dla każdego, a także "proporcjonalnego obniżenia kosztów" towarów, ponieważ nie działa już na nich usługa Apple Pay – donosi rosyjski serwis Kommiersant. Opinie prawników na temat powodzenia pozwu są podzielone.

Niektórzy podkreślają, że Apple nigdy nie gwarantowało, że system płatności będzie działał wszędzie, inni twierdzą, że jest to część produktu i jego wartości, a sądy są obecnie skłonne orzekać przeciwko dostawcom, którzy opuścili Federację Rosyjską. Od wyniku tej sprawy zależeć będzie przyszła praktyka sądowa dotycząca odchodzących firm.

Firma zajmująca się usługami prawnymi Destra Legal poinformowała, że pozew zbiorowy przeciwko Apple Rus LLC reprezentowany przez kancelarię prawną, został złożony 26 kwietnia w Sądzie Rejonowym Presnensky w Moskwie. Pozew złożony przez 20 kupców nie został jeszcze zarejestrowany w bazie danych sądu, ale powodowie dostarczyli dokumenty potwierdzające jego złożenie.

Roszczenia dotyczą wyłączenia systemu płatności zbliżeniowych Apple Pay w Rosji. Powodowie kupili urządzenia z prawidłowo działającą usługą, ale zdaniem rosyjskich prawników zostali bezprawnie pozbawieni możliwości korzystania z oprogramowania. "Wyłączenie funkcji płatności zbliżeniowej jest wadą w rozumieniu ustawy o ochronie praw konsumentów" – wyjaśnia Destra Legal.

Karen Kazarian, dyrektor generalny Instytutu Badań Internetowych, przypomniał, że Apple Pay przestało działać w Rosji z powodu opuszczenia kraju przez międzynarodowe systemy płatnicze Visa i Mastercard. Według niego "dziwne jest pozywanie firmy z powodu jej decyzji". Na początku marca usługi Apple Pay i Google Pay stały się niedostępne dla rosyjskich kart Visa i Mastercard, a od 24 marca Apple Pay ograniczyło płatności kartami systemu płatniczego Mir w Rosji i usunęło je z aplikacji.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)