Samsung Galaxy S10+ lepszy niż Galaxy Note 10? Litości...

Samsung Galaxy S10+ lepszy niż Galaxy Note 10? Litości...

Rysik to potężny atut Galaxy Note'a 10
Rysik to potężny atut Galaxy Note'a 10
Miron Nurski
27.08.2019 11:38, aktualizacja: 27.08.2019 13:38

Różnic między S10+ a Galaxy Note'em 10 jest więcej niż może się wydawać.

Popularny youtuber Marques Brownlee nagrał wideo, którego gwiazdą jest najnowszy Galaxy Note10. Ten mniejszy i słabszy, bez "plusa" w nazwie. W swoim materiale przemycił on tezę, z którą absolutnie nie mogę się zgodzić. "S10+ jest pod wieloma względami lepszy niż Note10, a kosztuje mniej".

Tzn. zgadzam się, że są aspekty, w których S10+ wypada lepiej. Ma ekran o wyższej rozdzielczości (1440p zamiast 1080p), większą baterię (4100 zamiast 3500 mAh) czy slot na karty pamięci, którego w Nocie zabrakło.

Problem jednak w tym, że Brownlee - świadomie lub nie - pomija wiele aspektów i tak manipuluje danymi, by podeprzeć swoją tezę.

No to jedziemy.

"Galaxy S10+ ma taką samą specyfikację jak Galaxy Note 10" - bzdura

Mówiąc o "takiej samej specyfikacji" Brownlee przytacza głównie zastosowany procesor oraz ilość pamięci operacyjnej i wewnętrznej. Tylko że to bardzo, bardzo duże uproszczenie.

Zastosowany procesor faktycznie jest taki sam, ale tylko w USA. W Europie Exynos 9820 został zastąpiony przez udoskonalonego Exynosa 9825, czyli układ wykonany w niższym procesie litograficznym. To jest równoznaczne z niższym zużyciem energii i mniejszym wydzielaniem ciepła.

Co do pamięci - w Galaxy Nocie 10 Samsung zastosował hiperszybkie kości UFS 3.0, podczas gdy w S10+ jest to UFS 2.1. Różnice w szybkości są duże.

Samsung Galaxy Note10 ma pamięć UFS 3.0
Samsung Galaxy Note10 ma pamięć UFS 3.0

Note10 w teście odczytu sekwencyjnego wykręcił u mnie 1495,63 MB/s, podczas gdy S10+ nie przekracza wartości trzycyfrowych. Największą przepaść widać w losowym zapisie, gdzie Note10 dobił do 211,24 MB/s, co jest wynikiem ponad 8-krotnie lepszym niż ten, który jest w stanie zapewnić S10+.

Oznacza to, że Note10 lepiej radzi sobie z zapisywaniem, kopiowaniem i odczytywaniem dużych ilości danych. W codziennym użytkowaniu przekłada się to chociażby na szybszą instalację aplikacji.

"Galaxy S10+ ma taki sam aparat jak Galaxy Note 10" - bzdura

Owszem, zastosowane aparaty są bardzo podobne, ale już nawet na papierze widać, że Note10 wypada lepiej. W jego przypadku przysłona aparatu teleobiektywem ma jasność f/2,1, podczas gdy w przypadku S10+ jest to f/2,4.

Innymi słowy - teleobiektyw w Nocie jest w stanie zagwarantować lepszą jakość zdjęć w trudniejszych warunkach oświetleniowych.

Najwięcej różnic widać jednak w oprogramowaniu. W Nocie 10:

  • tryb nocny działa także w aparacie przednim;
  • stabilizacja Super Steady działa nie tylko z aparatem głównym (w S10 tylko ze słabszym sensorem z ultraszeroką optyką) oraz w trybie Hyperlapse;
  • rozmywanie tła Live Focus działa w trybie wideo;
  • dodano funkcję Audio Zoom, która wzmacnia dźwięk podczas przybliżania obrazu w trybie wideo.
Galaxy S10+ ma z przodu podwójny aparat
Galaxy S10+ ma z przodu podwójny aparat

S10+ broni się tym, że ma z przodu dodatkowy sensor do wykrywania głębi, ale w ogólnym rozrachunku wygrywa Note10. A przynajmniej funkcjonalnie, bo sama jakość zdjęć z aparatu głównego jest zbliżona.

Poza tym w Note'ach nie chodzi o cyferki

Note10 ma jeden potężny atut: rysik S Pen. Nie ma na rynku stylusa, który byłby bardziej zaawansowany.

To otwiera przed użytkownikiem masę możliwości. Wygodne tworzenie odręcznych notatek, szkicowanie, zaznaczanie plików, obsługa telefonu bez dotykania ekranu - to początek długiej listy funkcji, które sprawiają, że Note10 to wielozadaniowy kombajn.

Jestem skłonny zgodzić się z tym, że jeśli komuś nie zależy na rysiku, lepiej zaoszczędzić kilkaset złotych i sięgnąć po S10+, który ma sporo wspólnych mianowników i przy okazji kilka przewag. Przekonywanie, że S10+ jest tańszy i lepszy jest jednak w mojej ocenie nieuczciwe.

W mojej ocenie - biorąc pod uwagę całokształt - Note10 jest po prostu lepszym smartfonem. A już z całą pewnością bardziej funkcjonalnym.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)