Samsung Galaxy S9: lista życzeń

Samsung Galaxy S9: lista życzeń

Samsung Galaxy S9: lista życzeń
Miron Nurski
28.10.2017 12:28, aktualizacja: 28.10.2017 19:00

Galaxy S9 zapewne pojawi się dopiero na przełomie zimy i wiosny, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by porozmawiać na jego temat już teraz. Oto 9 rzeczy, których od niego oczekuję.

Inteligentny chipset

Huawei Mate 10 Pro i iPhone 8/X to smartfony wyposażone w układy wsparte dodatkowymi jednostkami odpowiedzialnymi za przetwarzanie zadań związanych ze sztuczną inteligencją. Kirin 970 potrafi m.in. uczyć się nawyków użytkownika, a Apple A11 Bionic chociażby analizować zdjęcie i dzięki temu symulować światło studyjne. Warto również wspomnieć o Pixelu 2, który został wsparty specjalną jednostką Pixel Visual Core do zadań specjalnych.

Samsung jest producentem układów z linii Exynos, więc nie wyobrażam sobie, by nie spróbował dotrzymać kroku konkurencji. Liczę na to, że S9 zostanie wyposażony w inteligentny układ, który - co najważniejsze - zostanie w jakiś mądry sposób wykorzystany.

Dodam jeszcze, że - jak donosi The Korea Herald - Samsung zainwestował sporo pieniędzy w firmę DeePhi Tech zajmująca się rozwojem sztucznej inteligencji. Może to wskazywać na to, że Samsung faktycznie pracuje nad jednostką przetwarzającą sztuczne sieci neuronowe.

Wygodniejsze zabezpieczenie biometryczne

Zabezpieczenia biometryczne to pięta achillesowa Galaxy S8. Czytnik linii papilarnych jest ulokowany w fatalnym miejscu, skaner tęczówki wymaga zbliżenia telefonu do twarzy, a funkcję rozpoznawania twarzy można oszukać zdjęciem.

Galaxy S8 ma czytnik linii papilarnych w trudno dostępnym miejscu
Galaxy S8 ma czytnik linii papilarnych w trudno dostępnym miejscu

Z dotychczasowych przecieków wynika, że skaner linii papilarnych - który byłby rozwiązaniem idealnym - zobaczymy dopiero w Galaxy Nocie 9. Liczę jednak na jego lepsze umiejscowienie lub chociaż skaner twarzy podobny do Face ID. Cokolwiek, co będzie bezpieczne i wygodne w użytkowaniu.

Jeszcze mniejsze ramki

Galaxy S8 ma wzornictwo umownie nazywane "bezramkowym", ale ramki dookoła ekranu - choć wąskie - w dalszym ciągu są. Tak naprawdę wyświetlacz wypełnia niespełna 84 proc. przedniego panelu, więc wciąż jest co redukować.

Obraz

Gdyby Samsungowi udało się zauważalnie zmniejszyć ramkę nad i pod wyświetlaczem, to byłoby coś.

Podwójny aparat

Galaxy S8, w przeciwieństwie do LG G6 czy Huaweia P10, niestety nie ma podwójnego aparatu. Zaległości zostały jednak nadrobione w modelu Galaxy Note8, więc dwa aparaty w S-dziewiątce to w zasadzie pewniak.

Osobiście wolałbym rozwiązanie znane z telefonów LG (standardowy obiektyw plus szerokokątny), ale prawdopodobnie Samsung ponownie zastosuje znany z Note'a 8 teleobiektyw dający 2-krotne przybliżenie optyczne. Dobre jednak i to.

DeX działający bez stacji dokującej

Galaxy S8 dzięki DeX-owi można zamienić w komputer. Konieczność korzystania ze stacji dokującej psuje jednak mobilność tego rozwiązania, bo udając się w podróż trzeba pamiętać o tym, by ją ze sobą zabrać. Nie mówiąc już o tym, akcesorium to kosztuje kilkaset złotych.

Samsung DeX pozwala wykorzystać telefon w roli komputera
Samsung DeX pozwala wykorzystać telefon w roli komputera

Huawei pokazał, że można to zrobić lepiej; Mate 10 Pro zamienia się w komputer po podłączeniu przewodem do telewizora czy monitora, a jego ekran zamienia się wówczas w gładzik. Takie rozwiązanie zaczyna nabierać sensu, bo nie trzeba targać ze sobą tony akcesoriów, by popracować w hotelowym pokoju.

Biorąc jednak pod uwagę, że Samsung na sprzedaży stacji DeX zarabia nie mało, nie sądzę, by zrezygnował z tego akcesorium.

Ekran wykrywający siłę nacisku

Fragment wyświetlacza Galaxy S8 i Note'a 8 potrafi wykrywać nacisk, dzięki czemu imituje działanie przycisku Home. Nie mogę się jednak doczekać aż Samsung stworzy pełnoprawną konkurencją dla 3D Touch z iPhone'ów.

Od czasu wprowadzenia tej technologii w iPhonie 6s minęły już jednak ponad 2 lata, więc powoli zaczynam tracić nadzieję, czy w świecie Androida ktokolwiek zainteresuje się nią na poważnie. A szkoda, bo bardzo tę funkcję lubię.

Głośniki stereo

Xperia XZ Premium, HTC U11, iPhone 8, Pixel 2 - kilka przykładów tegorocznych flagowców, które podczas odtwarzanie multimediów generują dźwięk z głośników umieszczonych po dwóch stronach ekranu. Samsung dał się na tym polu wyprzedzić konkurencji, bo jego topowe telefony mają monofoniczne głośniki na dolnej krawędzi, które w dodatku łatwo jest zasłonić dłonią.

Galaxy C9 Pro - smartfon Samsunga z głośnikami stereo
Galaxy C9 Pro - smartfon Samsunga z głośnikami stereo

Co ciekawe - Samsung zastosował głośniki stereo już w modelu Galaxy C9 Pro w 2016 roku. Jako że jest to model dostępny tylko w Azji, zgaduję, że wykorzystywanie głośników mono we flagowcach ma związek z patentami obowiązującymi w Europie lub/i USA. Po cichu liczę jednak na to, że w S9 brak ten zostanie uzupełniony.

Przynajmniej 6 GB pamięci RAM

4 GB pamięci operacyjnej w S-ósemce okazało się zbyt małą ilością, by zapewnić komfort pracy godny flagowca za niemal 3500 zł. Oby z modelem Galaxy S9 tego problemu nie było.

Ideałem byłoby 8 GB, ale na tyle raczej nie mamy co liczyć, biorąc pod uwagę, że przeskoki w ilości pamięci operacyjnej Samsung dotychczas rezerwował dla Note'ów. Note8 ma 6 GB, więc tyle zapewne będzie miał i S9.

Wydajniejsza bateria

Tegoroczne flagowce Samsunga wyciągają przyzwoite czasy pracy na jednym ładowaniu, ale do ideału daleko. W moim odczuciu Galaxy S7 wypadał na tym polu lepiej.

Mam nadzieję, że w S9 ten aspekt zostanie poprawiony i nie ma znaczenia jak. Czy to poprzez fizyczne powiększenie baterii kosztem grubości telefonu, czy też przez zastosowanie mniej zasobożernych podzespołów i lepszą optymalizację oprogramowania. Byle pracował dłużej.

A co wy chcielibyście zobaczyć w Galaxy S9? Komentarze są do waszej dyspozycji.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)