Samsung po raz kolejny zarobił miliardy. iPhone 5 pokrzyżuje mu plany?

Samsung po raz kolejny zarobił miliardy. iPhone 5 pokrzyżuje mu plany?

Galaxy S III. Fot. Sham Hardy (lic. BY-SA)
Galaxy S III. Fot. Sham Hardy (lic. BY-SA)
Adrian Nowak
05.10.2012 18:00, aktualizacja: 05.10.2012 20:00

Można oskarżać Samsunga o to, że "wynalazł urządzenia Apple", jednak jednego nie można mu odmówić: potrafi na swoim sprzęcie zarabiać gigantyczne pieniądze. Trzeci kwartał fiskalny firma zakończyła z zyskiem 7,3 miliarda dolarów. Jest to rekordowy wynik, ale następne tygodnie nie będą łatwe dla koreańskiego producenta.

Przyznam, że gdy pierwszy raz zobaczyłem Samsunga Galaxy S III, byłem nieco zdziwiony. To nie był smartfon, który szedłby śladami iPhone'a. Tam, gdzie u Apple'a pojawiły się ostrzejsze krawędzie, u Samsunga znajdowały się obłe kształty. Jestem użytkownikiem Androida, więc przez sympatię pominę już kwestię plastikowej obudowy... Samsung pokazał wreszcie coś innego niż Apple i... nie zawiódł się.

[solr id="komorkomania-pl-131212" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/5354,wedlug-nokii-iphone-5-symbolizuje-szarobura-rzeczywistosc-czas-na-zmiany-wideo" _mphoto="lumia-920-reklama-131212-aab2758.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2768[/block]

W kwartale fiskalnym, który trwał od początku lipca do końca września, mobilny oddział firmy prawdopodobnie podwoił zyski - podaje agencja Reuters (choć szczegółowy raport udostępniony zostanie dopiero 28 października). Łącznie smartfony odpowiadały więc za dwie trzecie wszystkich zysków azjatyckiego koncernu.

Galaxy na fali. iPhone 5 to jej koniec?

Samsungowi udało się w trzy miesiące dostarczyć do sklepów ponad 58 milionów smartfonów (z czego ponad 20 milionów to modele Galaxy S III). Dla porównania warto podać, że Apple w ubiegłym kwartale zdołał sprzedać tylko 26 milionów iPhone'ów - mniej niż prognozowano. Różnica jest więc kolosalna, choć następne trzy miesiące mogą wyglądać już zupełnie inaczej.

Co tu dużo mówić, iPhone 4 oraz 4S znane były na rynku już od bardzo dawna i choć wciąż cieszyły się niemałym powodzeniem, w ostatnim czasie nie były już raczej propozycją dla najbardziej wymagających użytkowników. LTE, większy ekran, szybszy procesor, udoskonalony aparat to główne zalety iPhone'a 5, który - zgodnie z oczekiwaniami - już teraz okazał się hitem sprzedażowym. Jak zauważa cytowany przez Reutersa analityk Byun Han-joon z  KB Investment & Securities:

Największym zagrożeniem dla Samsunga jest konkurencyjna linia produktów iPhone 5. Ze względu na to, że smartfony odpowiadają za większość ich zysków, jeden zły krok może prowadzić do strat w całej grupie Samsunga.

Bez wątpienia korzystną informacją dla Samsunga jest fakt, że nowy iPhone wielu użytkowników po prostu zawiódł. Wcale nie chodzi o łatwo rysującą się obudowę albo wpadkę z mapami. Większy ekran czy nawet wsparcie dla LTE to po prostu elementy, które już dawno miała konkurencja, w tym Galaxy S III. Czy jednak fanów firmy Apple'a te techniczne kwestie zniechęcą do zakupów? Myślę, że ani trochę.

Stąpanie po kruchym lodzie

Wyniki za czwarty kwartał będą zależały od tego, jak Samsung poradzi sobie z oddaleniem zagrożeń związanych z procesami sądowymi między nim a firmą Apple.

Samsung ma jednak również inne problemy na horyzoncie. Już teraz widać, że firma mniej zarobiła np. na produkcji podzespołów. Ceny pamięci DRAM, których azjatycki gigant jest jednym z największych producentów, spadły o kilkanaście procent tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Dodatkowe spowolnienie może być spowodowane również niepewną sytuacją ekonomiczną na świecie.

Naiwnie byłoby sądzić, że Samsung nie widzi wspomnianych wcześniej zagrożeń. Co jednak z nimi zrobi? Z pewnością duże nadzieje pokładane są w urządzeniu Galaxy Note II, które jest połączeniem smartfona i tabletu (przede wszystkim ze względu na duży ekran). Na razie Apple nie ma urządzenia takiej klasy, choć dobrze pamiętać o plotkach dotyczących zbliżającej się premiery mniejszego iPada. Ostatecznie sukces Samsunga w dużej mierze zależy przecież właśnie od potknięć konkurentów.

Źródło: SamsungReutersBBC

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)