Samsung pokazał kolejny etap ewolucji smartfonów. Prace nad ekranem przyszłości już trwają

Bezramkowy iPhone: fanowska wizualizacja z 2017 roku
Bezramkowy iPhone: fanowska wizualizacja z 2017 roku
Źródło zdjęć: © Wondershare, YouTube
Miron Nurski

24.08.2023 16:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Samsung podsumował rozwój wyświetlaczy w smartfonach i zapowiedział, jaki jest kolejny krok.

Od kilku lat producenci smartfonów dążą do maksymalizacji powierzchni przedniego panelu, która jest zajmowana przez wyświetlacz.

Zaczęło się minimalizacji ramek i umieszczenia aparatu do selfie w ekranowym wcięciu. Później wcięcia zostały zastąpione przez niewielkie otwory. W niektórych smartfonach otworu nie ma wcale, bo aparat ukryty jest pod ekranem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wciąż jednak w każdym smartfonie ekran otoczony jest ramką. W niektórych jest większa, w niektórych mniejsza, ale zawsze zajmuje przynajmniej kilkanaście procent przedniego panelu.

Samsung potwierdza: kolejny krok to całkowita eliminacja ramek w smartfonie

W Korei Południowej odbyła się impreza branżowa K-Display Business Forum. Jak donosi serwis The Elec, przedstawiciele Samsunga podczas własnej prezentacji ogłosili prace nad technologią Zero Bezel. Ma ona pozwolić na opracowanie ekranu wypełniającego calutki front telefonu. Od krawędzi do krawędzi.

Rozwój smartfonowych wyświetlaczy Samsunga
Rozwój smartfonowych wyświetlaczy Samsunga© The Elec

Nie są to jedynie luźne koncepty. Samsung twierdzi, że faktycznie ma już przygotowany dwuetapowy plan opracowania niezbędnych rozwiązań.

Pierwszym smartfonem bez ramek może być iPhone

W lipcu pojawiły się wieści, jakoby Apple zlecił Samsungowi i LG opracowanie nowego typu ekranu na potrzeby całkowicie bezramkowego iPhone'a. Kilka tygodni temu Samsung potwierdził trwające prace, co uwiarygadnia wcześniejsze doniesienia.

Jeśli chodzi o wielkość ramek, pod koniec 2022 roku rekord został pobity przez Xiaomi 13. Jego "bródka" mierzy 1,81 mm, a pozostałe ramki 1,61 mm.

Jeszcze mniejsze ramki mają mieć tegoroczne modele iPhone 15 Pro i 15 Pro Max. Podobną są one tak małe, że dwóch z trzech dostawców ma poważne problemy z produkcją paneli, co może wpłynąć negatywnie na początkową dostępność urządzeń.

A kiedy pojawi się pierwszy smartfon bez ramek? Tego nie wiadomo, ale mówi się nieprecyzyjnie o kilku latach. Dobrym terminem zdaje się być rok 2027, bo wtedy iPhone będzie obchodził swoje 20. urodziny.

Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)