Od teraz liczy się tylko Sony Xperia X! Koniec serii C i M?

Od teraz liczy się tylko Sony Xperia X! Koniec serii C i M?

Sony Xperia XA najtańszy smartfon z nowej linii X
Sony Xperia XA najtańszy smartfon z nowej linii X
Mateusz Żołyniak
16.05.2016 13:31, aktualizacja: 16.05.2016 15:31

Wprowadzenie serii Sony Xperia X to nie tylko koniec flagowej linii Z. Japończycy najprawdopodobniej zrezygnują z dalszego rozwijania serii Xperia C i Xperia M.

Koniec serii Sony Xperia C i M

Dość szybko okazało się, że zaprezentowane na Mobile World Congress 2016 w Barcelonie smartfony Sony Xperia X zastąpią flagową linii Z, która na rynku zadebiutowała w 2013 roku. Dopełnieniem nowej serii tak jak dotychczas miały być tańsze modele Xperie C i M. Okazuje się jednak, że Japończycy mogą i z nich zrezygnować, stawiając wszystko na markę Xperia X.

Sony do 2018 roku będzie koncentrować się na linii Xperia X
Sony do 2018 roku będzie koncentrować się na linii Xperia X© eprice

Sugerują to najnowsze doniesienia z Chin, gdzie nowa linia wprowadzana jest właśnie do sprzedaży. Przedstawiciele tamtejszego oddziału Sony Mobile na konferencji poinformowali, że firma do 2018 roku swoje działania marketingowe będzie koncentrować dookoła smartfonów oznaczonych literką X. Japończykom zależy na stworzeniu świeżej, silnej marki.

Działania Sony Mobile dookoła linii Xperia X
Działania Sony Mobile dookoła linii Xperia X© eprice

Przedstawiciele chińskiego oddziału Sony nie powiedzieli wprost, że producent rezygnuje z rozwijania linii C i M, ale dość wyraźnie to podobno zasugerowali. Może oznaczać to, że nie zobaczymy kolejnych modeli Xperia M czy Xperia C. Podobny los spotkać może budżetowe rozwiązania Xperia E, ale Japończycy już od jakiegoś czasu nie przykładają do niej wielkiej uwagi.

Kolejna nowość to Sony Xperia X Ultra?

Nie oznacza to oczywiście, że będziemy narzekać na brak nowości Sony. Firma z Kraju Kwitnącej Wiśni pracuje już nad kolejnymi smartfonami, o których ostatnio pojawiało się sporo informacji. Najwięcej mówiło się o modelu C6 Ultra, który na rynku może pojawić się jako Sony Xperia X Ultra.

Xperia C6 Ultra zostanie przemianowana na Sony Xperia X Ultra?
Xperia C6 Ultra zostanie przemianowana na Sony Xperia X Ultra?

Pod nazwą tą kryje się smartfon fotograficzny ze średniej półki ze sporym, 6-calowym ekranem IPS-NEO o rozdzielczości FullHD, który nie będzie miał ramek po bokach. Sprzęt ma być oparty na 8-rdzeniowym układzie MediaTek Helio P10. Xperia X Ultra najbardziej wyróżniać ma się aparatami - główny ma mieć matrycę 21 Mpix i funkcje znane z topowych modeli Z, a przedni ma być wyposażony w 16-megapikselowy sensor i ulepszoną optykę.

Niedawno sporo mówiło się również o urządzeniach Xperia X Premium, który ma być pierwszym na rynku smartfonem z ekranem HDR, oraz Xperia M6 Ultra, czyli pierwszym telefonie Sony z podwójnym aparatem. Jeżeli informacje te okażą się prawdziwe, nowych członków linii Xperia X na rynku zobaczymy w drugiej połowie tego roku.

To dobra decyzja, ale...

Rezygnacja nie tylko z smartfonów Xperia Z, ale i tańszych linii C i M może wyjść Japończykom na dobre. Już modelem Xperia XA Sony pokazało, że w ramach nowej serii będą wprowadzane tańsze rozwiązania, więc utrzymywanie dodatkowej marki nie jest potrzebne. Tym bardziej, że dostępne dotychczas urządzenia Xperia C i Xperia M stały wyraźnie w cieniu flagowych zetek - Xperia XA jest promowana niemal na równi z o wiele droższymi braćmi.

Sony Xperia XA - model ze średniej półki promowany wraz z topowymi Xperiami X i X Performance
Sony Xperia XA - model ze średniej półki promowany wraz z topowymi Xperiami X i X Performance

Jedynym niuansem, który budzi moje obawy, jest wycena linii Xperia X. Wprowadzane właśnie do sprzedaży smartfony są zauważalnie droższe niż urządzenia o podobnej specyfikacji technicznej, a Xperia X Performance odstaje nieco od flagowych propozycji Samsunga, HTC czy LG, o czym pisał już Miron.

Sony zarabia najwięcej z producentów androidów na pojedynczym smartfonie, dzięki wysokim marżom. Jeżeli sprawy będą miały się podobnie z każdym przedstawicielem linii X, to nawet skoncentrowane działania marketingowe mogą nie przekonać użytkowników do wyboru odczuwalnie droższych modeli firmy.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)