Na telefonie zagrasz w gry z peceta. Twórcy Steama otwierają się na smartfony

Na telefonie zagrasz w gry z peceta. Twórcy Steama otwierają się na smartfony10.05.2018 09:20
Granie w tytuły ze Steam na telefonie z Androidem i iOS
Granie w tytuły ze Steam na telefonie z Androidem i iOS
Źródło zdjęć: © mockuper
Mateusz Żołyniak

Twórcy platformy Steam do tej pory nie podchodzili ze szczególnym entuzjazmem do urządzeń mobilnych, ale właśnie się to zmienia. Na iPhone'y i smartfony z Androidem wkrótce mają pojawić się dwie nowe usługi Valve - Steam Link i Steam Video. Co już teraz wiadomo na ich temat?

Zespół Valve, odpowiedzialny za największą na rynku komputerowym platformę z grami, do tej pory wprowadził jedynie aplikację mobilną Steam, która umożliwia z poziomu smartfonów uczestniczenie w życiu społeczności, edycję profilu czy przeglądanie nowych promocji. Wkrótce dołączyć mają do niej jednak dwa nowe usługi, a pierwsza z nich zapowiada się całkiem obiecująco.

Steam Link, czyli granie na smartfonie w tytuły ze Steama

Pod nazwą Steam Link kryje się rozwiązanie umożliwiające granie w tytuły z bazy Steama na smartfonach. Podobnie jak w przypadku udostępnionych wcześniej usług Nvidii i Sony, to komputery będą odpowiadać za przetwarzanie danych, a do mniejszych urządzeń obraz ma być streamowany.

PlayLink | E3 2017 Reveal | PS4

Zaletą Steam Link ma być jednak duża uniwersalność. Rozwiązanie ma działać na smartfonach i tabletach z Androidem i iOS-em, które obsługują Wi-Fi w standardzie 5 GHz. Aplikacja ma zapewnić również obsługę kontrolerów (zarówno Steama, jak i tych z certyfikatem MFi).

Użytkownicy dostaną też możliwość korzystania z usługi w parze z telewizorami opartymi na platformach Android TV lub Apple TV (połączenie z siecią przez Wi-Fi lub Ethernet). Opcja ta dla wielu użytkowników może być bardziej interesującą niż granie na sprzęcie z małymi ekranami.

W bazie Steama można znaleźć całą masę gier niezależnych twórców, ale gdy zasiadam już do komputera, wybieram jednak zazwyczaj bardziej rozbudowane tytuły. Wiele z tych prostszych pozycji wydaje się wręcz stworzonych z myślą o smartfonach czy tabletach, więc dzięki Steam Link możliwe będzie zapoznanie się z nimi na mniejszych urządzeniach np. leżąc w łóżku.

Steam Controller
Steam Controller

Nowe rozwiązanie Valve może być też dobrą opcją rodzinną, która umożliwi jednoczesne granie w dwa różne tytuły ("brat gra w CS-a, więc mogę zagrać w coś prostszego na smartfonie czy telewizorze"). Szczegóły zostaną jednak ujawnione już po 21 maja, kiedy aplikacja trafi do App Store i Google Play. Teraz wiadomo jedynie, że wersja na Androida będzie na starcie dostępna w wersji beta.

Steam Video będzie konkurencją dla Netfliksa i HBO GO?

Nieco później na rynek ma trafić usługa Steam Video, która pozwoli uzyskać dostęp z poziomu smartfonów z Androidem lub iOS-em do filmów i seriali z bazy Steama. Można będzie z niej korzystać zarówno przez Wi-Fi, jak i LTE. Wprowadzony zostanie też tryb offline, który umożliwi zapisanie wybranych pozycji w pamięci telefonu.

Materiały wideo na platformie Steam
Materiały wideo na platformie Steam

Valve nie zdradza szczegółów związanych z tym rozwiązaniem. Nie wiadomo więc, czy usługa będzie oparta ma kupowaniu dostępu do poszczególnych materiałów, czy wprowadzony zostanie model bazujący na subskrypcji, który przypominał będzie te znane z Netfliksa czy HBO GO.

Nawet biorąc pod uwagę, że wciąż jest wiele niewiadomych, to szersze otwarcie się twórców Steama na urządzenia mobilne bardzo mnie cieszy. Szczególnie, że Steam Link i Steam Video powinny być gwarantem wysokiej jakości treści, a tych nigdy za dużo.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)