Na telefonie zagrasz w gry z peceta. Twórcy Steama otwierają się na smartfony

Granie w tytuły ze Steam na telefonie z Androidem i iOS
Granie w tytuły ze Steam na telefonie z Androidem i iOS
Źródło zdjęć: © mockuper
Mateusz Żołyniak

10.05.2018 09:20, aktual.: 13.05.2018 12:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Twórcy platformy Steam do tej pory nie podchodzili ze szczególnym entuzjazmem do urządzeń mobilnych, ale właśnie się to zmienia. Na iPhone'y i smartfony z Androidem wkrótce mają pojawić się dwie nowe usługi Valve - Steam Link i Steam Video. Co już teraz wiadomo na ich temat?

Zespół Valve, odpowiedzialny za największą na rynku komputerowym platformę z grami, do tej pory wprowadził jedynie aplikację mobilną Steam, która umożliwia z poziomu smartfonów uczestniczenie w życiu społeczności, edycję profilu czy przeglądanie nowych promocji. Wkrótce dołączyć mają do niej jednak dwa nowe usługi, a pierwsza z nich zapowiada się całkiem obiecująco.

Steam Link, czyli granie na smartfonie w tytuły ze Steama

Pod nazwą Steam Link kryje się rozwiązanie umożliwiające granie w tytuły z bazy Steama na smartfonach. Podobnie jak w przypadku udostępnionych wcześniej usług Nvidii i Sony, to komputery będą odpowiadać za przetwarzanie danych, a do mniejszych urządzeń obraz ma być streamowany.

PlayLink | E3 2017 Reveal | PS4

Zaletą Steam Link ma być jednak duża uniwersalność. Rozwiązanie ma działać na smartfonach i tabletach z Androidem i iOS-em, które obsługują Wi-Fi w standardzie 5 GHz. Aplikacja ma zapewnić również obsługę kontrolerów (zarówno Steama, jak i tych z certyfikatem MFi).

Użytkownicy dostaną też możliwość korzystania z usługi w parze z telewizorami opartymi na platformach Android TV lub Apple TV (połączenie z siecią przez Wi-Fi lub Ethernet). Opcja ta dla wielu użytkowników może być bardziej interesującą niż granie na sprzęcie z małymi ekranami.

W bazie Steama można znaleźć całą masę gier niezależnych twórców, ale gdy zasiadam już do komputera, wybieram jednak zazwyczaj bardziej rozbudowane tytuły. Wiele z tych prostszych pozycji wydaje się wręcz stworzonych z myślą o smartfonach czy tabletach, więc dzięki Steam Link możliwe będzie zapoznanie się z nimi na mniejszych urządzeniach np. leżąc w łóżku.

Steam Controller
Steam Controller

Nowe rozwiązanie Valve może być też dobrą opcją rodzinną, która umożliwi jednoczesne granie w dwa różne tytuły ("brat gra w CS-a, więc mogę zagrać w coś prostszego na smartfonie czy telewizorze"). Szczegóły zostaną jednak ujawnione już po 21 maja, kiedy aplikacja trafi do App Store i Google Play. Teraz wiadomo jedynie, że wersja na Androida będzie na starcie dostępna w wersji beta.

Steam Video będzie konkurencją dla Netfliksa i HBO GO?

Nieco później na rynek ma trafić usługa Steam Video, która pozwoli uzyskać dostęp z poziomu smartfonów z Androidem lub iOS-em do filmów i seriali z bazy Steama. Można będzie z niej korzystać zarówno przez Wi-Fi, jak i LTE. Wprowadzony zostanie też tryb offline, który umożliwi zapisanie wybranych pozycji w pamięci telefonu.

Materiały wideo na platformie Steam
Materiały wideo na platformie Steam

Valve nie zdradza szczegółów związanych z tym rozwiązaniem. Nie wiadomo więc, czy usługa będzie oparta ma kupowaniu dostępu do poszczególnych materiałów, czy wprowadzony zostanie model bazujący na subskrypcji, który przypominał będzie te znane z Netfliksa czy HBO GO.

Nawet biorąc pod uwagę, że wciąż jest wiele niewiadomych, to szersze otwarcie się twórców Steama na urządzenia mobilne bardzo mnie cieszy. Szczególnie, że Steam Link i Steam Video powinny być gwarantem wysokiej jakości treści, a tych nigdy za dużo.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także