Twórcy Fortnite'a obiecują cuda na kiju. Ta apka ma być przełomem w skanowaniu 3D

Twórcy Fortnite'a obiecują cuda na kiju. Ta apka ma być przełomem w skanowaniu 3D

Twórcy Fortnite'a obiecują cuda na kiju. Ta apka ma być przełomem w skanowaniu 3D
Miron Nurski
05.04.2022 12:00, aktualizacja: 05.04.2022 14:00

Wysokiej jakości model 3D z kilku zdjęć zrobionych smartfonem? Epic Games twierdzi, że to możliwe, ale na razie nie ma na to żadnych dowodów.

Precyzyjne skanowanie 3D z użyciem smartfonu jest już możliwe, ale wymaga dodatkowego sprzętu jak sensor LiDAR obecny w iPhone'ach 12 Pro oraz 13 Pro. Problem w tym, że zdecydowana większość dostępnych na rynku smartfonów nie ma specjalnych czujników do rozpoznawania kształtu obiektów.

I tu na scenę wkracza Epic Games - studio znane ze swojego silnika graficznego Unreal Engine czy popularnej gry Fortnite. Firma twierdzi, że jej nowa apka generuje skany "z niezrównaną dokładnością" na podstawie zdjęć.

Epic Games zapowiada RealityCapture: skaner 3D, który nie wymaga czujnika głębi

Nadchodząca aplikacja ma działać nawet na iPhone'ach bez sensora LiDAR oraz smartfonach z Androidem. Twórcy przekonują, że RealityCapture jest "najnowocześniejszym oprogramowaniem fotogrametrycznym", które modeluje "obiekty i sceny o dowolnej wielkości na podstawie obrazów".

Introducing: RealityScan

Twórcy obiecują, że generowane na podstawie serii zdjęć skany 3D cechują się "niezrównaną dokładnością". RealityCapture ma "wypełnić lukę między oprogramowaniem dla początkujących i profesjonalistów", a skany 3D będzie można użyć w dowolnych wirtualnych projektach. M.in. w wizualizacjach mieszkań, animacjach czy grach.

Pierwsze testy RealityCapture nie napawają optymizmem

Aktualnie aplikacja znajduje się w fazie zamkniętych testów beta. Epic Games udostępniło 10 000 slotów testowych, które rozeszły się błyskawicznie. Nowi uczestnicy nie są już przyjmowani, ale w sieci pojawiają się pierwsze testy.

Serwis The Verge otrzymał wczesny dostęp do aplikacji RealityCapture i sprawdził ją na iPhonie 12 mini. Tak wyglądają skany krzesła biurowego oraz butelki wody:

412227998164058668

Mamy więc wyraźny sygnał, że RealityCapture nie jest tak skuteczne i proste w obsłudze jak przekonują twórcy. Trzeba jednak uczciwie zaznaczyć, że w sieci można znaleźć także lepszej jakości skany, więc program zdaje się nie być całkowicie bezużyteczny.

RealityScan By Epic Games -- Create 3D Models Using Your Phone!

Tak czy inaczej, program znajduje się jeszcze w fazie beta, więc do dnia premiery może jeszcze zostać mocno dopieszczony. Testy wersji na iOS mają zostać rozszerzone jeszcze wiosną, a debiut wydania na Androida zaplanowano nieprecyzyjnie na ten rok.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)