UOKiK skontrolował 72 tys. ładowarek. Tylko jeden model był zgodny z wymogami

UOKiK skontrolował 72 tys. ładowarek. Tylko jeden model był zgodny z wymogami
Źródło zdjęć: © Getty Images
Konrad Siwik

20.02.2022 12:24, aktual.: 20.02.2022 14:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

UOKiK, IH i KAS wspólnie sprawdziły blisko 72 tysiące ładowarek i zasilaczy. Wyniki nie napawają optymizmem.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował na swojej stronie o kontroli 72 tysięcy ładowarek i zasilaczy. Ponad 70 tysięcy z nich zostało zakwestionowanych. Co więcej, wśród testowanych urządzeń tylko jeden model był zgodny z wymogami zarówno formalnymi, jak i konstrukcyjnymi.

– Dzięki synergii działań instytucji oraz regularnym kontrolom znacząco spada liczba niebezpiecznych produktów na polskim rynku. Celem wspólnego projektu UOKiK, Inspekcji Handlowej oraz Krajowej Administracji Skarbowej było niedopuszczenie do obrotu na terenie Polski ładowarek i zasilaczy stwarzających zagrożenie dla konsumentów – tłumaczy Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Kontrola została przeprowadzona wspólnie z Inspekcją Handlową i Krajową Administracją Skarbową. – Krajowa Administracja Skarbowa eliminuje z rynku wyroby, które nie spełniają obowiązujących w UE wymagań i co ważne, stanowią zagrożenie dla zdrowia. Nasi funkcjonariusze kolejny raz biorą udział w kontrolach prowadzonych w ramach akcji organizowanych we współpracy z UOKiK i Inspekcją Handlową. W ten sposób wspólnie dbamy o bezpieczeństwo konsumentów – podkreśla Magdalena Rzeczkowska, szef KAS.

Tylko jeden model...

Inspekcja Handlowa w ramach projektu skontrolowała łącznie 61 modeli importowanych ładowarek i zasilaczy (blisko 72 tys. sztuk). Do laboratorium trafiło 13 modeli (10,6 tys. sztuk), z czego pięć próbek (3 tys. sztuk) – czyli 38,5 proc. – nie spełniało określonych wymogów konstrukcyjnych i stwarzało realne zagrożenie dla użytkowników.

Inspektorzy wydali w sumie 60 negatywnych opinii na 61 sprawdzonych modeli ładowarek i zasilaczy. Tylko jeden model okazał się w 100 proc. zgodny zarówno z wymaganiami technicznymi, jak i formalnymi, czyli był prawidłowo oznakowany.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)