Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji
Inteligentny lockscreen, odtwarzacz muzyki z YouTube'a i wciągający gamebook - to i wiele więcej znajdziecie w dzisiejszym Weekendowym Zestawie Gier i Aplikacji.
14.12.2013 | aktual.: 14.12.2013 16:54
Alternatywny ekran blokady (Quick Launch Social Lockscreen)
Cover to inteligentny ekran blokady, o którym po pierwszych zapowiedziach głośno było już kilka tygodni temu. W tym tygodniu w końcu trafił on do Google Play.
Na czym polega inteligencja tego lockscreena? Otóż ma się on uczyć tego, jakich aplikacji używamy najczęściej w określonych miejscach i sytuacjach i umożliwić nam do nich jak najwygodniejszy dostęp. Jeśli wykryje on, że jesteśmy w szkole lub w pracy najpewniej na ekranie blokady umieści bezpośrednie skróty do kalkulatora, notatnika, kalendarza itp. W domu natomiast może to być odtwarzacz wideo czy też przeglądarka. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób wykorzystujemy smartfona.
Cover za pomocą wbudowanych w nasze urządzenie czujników jest w stanie także wykryć, gdy jedziemy samochodem. W takim wypadku na lockscreenie pojawią się skróty do map, nawigacji itp.
Skróty do aplikacji rozmieszczane są przy lewej krawędzi ekranu. Aby uruchomić którąś z nich wystarczy przytrzymać palec na jej ikonie i wykonać gest "slide to unlock". Co istotne, Cover pełni tutaj rolę karty przykrywającej interfejs aplikacji, więc możemy go jedynie przesunąć, by zerknąć na e-maila, kalendarz czy facebookową tablicę.
Program pełni także rolę sidebara ze skrótami do naszych ulubionych aplikacji, który wysuwamy przeciągając palec od górnego prawego rogu ekranu w dół. Pasek ten jest dostępny z każdego miejsca w interfejsie.
Oprócz tego Cover po prostu nieźle wygląda. Niestety wadą wszystkich jego udogodnień jest zwiększone zapotrzebowanie na energię.
Cover - The right apps at the right time
Zalety:
- niezły wygląd
- nietypowe, ale i przydatne funkcje
Wady:
- zwiększa zużycie energii
Aplikacja fotograficzna (Phorganizer)
Jest to program, który zamienia smartfona lub tablet w cyfrową ramkę do zdjęć. Za jego stworzenie odpowiadają twórcy popularnego pakietu HD Widgets.
Dayframe pobiera fotografie z wielu popularnych serwisów internetowych, takich jak Facebook, Instagram, Tumblr, Flickr, Dropbox i Google+. Wszystkie prezentowane są w formie miłego dla oka pokazu slajdów, który do złudzenia przypomina ten, który znamy z aplikacji Facebook Home. Na ekranie wyświetlany jest także zegar, a wszystkie fotki można jednym kliknięciem udostępnić znajomym.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by w wolnych chwilach rolę cyfrowej ramki pełniło używane przez nas na co dzień urządzenie. Sami twórcy w opisie aplikacji piszą jednak, że jest to świetny sposób na to, by dać drugie życie staremu i nieużywanemu już tabletowi. I chyba faktycznie osoby, którym w szufladach zalegają tego typu urządzenia będą mogły zrobić z tego programu użytek.
Dayframe - Everything you need to know
Zalety:
- przyjemne dla oka pokazy slajdów
- sporo źródeł zdjęć
Wady:
- dość topornie działający interfejs
Aplikacja muzyczna (SidePlayer)
Dziś wiele osób wykorzystuje YouTube'a jako główne źródło muzyki. Niestety oficjalny klient tego serwisu na Androida nie pozwala na odtwarzanie klipów (i przede wszystkim dźwięku) w tle, więc dla melomanów jest w zasadzie bezużyteczny. Tutaj z pomocą przychodzi uListen.
Jest to po prostu odtwarzacz muzyki z YouTube'a. Po jego uruchomieniu wyszukujemy interesujący nas utwór lub playlistę, klikamy przycisk play, a ten zostaje odtworzony. Możemy bez obaw zminimalizować aplikację lub nawet zablokować ekran, a muzyka nie przestanie grać.
W trakcie odtwarzania muzyki prosty panel sterowania zostaje umieszczony na pasku powiadomień (funkcja ta wymaga Androida 4.1+).
Na tym w zasadzie funkcjonalność programu się kończy, gdyż nie pozwala on nawet na zalogowanie się na swoje konto, tworzenie playlist czy też odtworzenie klipu po wskazaniu linku (dostępna jest wyłącznie wyszukiwarka). Niemniej jednak do podstawowych zastosować z pewnością się nada.
Zalety:
- uzupełnia braki oficjalnego klienta YouTube'a
- prosty i przejrzysty interfejs
Wady:
- brak bardziej rozbudowanych funkcji
Aplikacja kulinarna (NamNam)
"To jest pyszne" to popularny magazyn kulinarny, który w kioskach można znaleźć od ładnych paru lat. Teraz w Sklepie Play dostępna jest jego mobilna wersja.
Początkowo obawiałem się, że aplikacja będzie tylko czytnikiem zeskanowanych PDF-ów. Na szczęście moje obawy były nieuzasadnione, bo wirtualne magazyny są w pełni interaktywne i od podstaw stworzone z myślą o urządzeniach dotykowych. Po sam sufit wypchano je wysokiej jakości zdjęciami i innymi multimediami oraz miłymi dla oka animacjami. Także nawigacja została solidnie przemyślana.
Oczywiście do przeglądania tego typu treści najlepiej nada się tablet. Niemniej jednak na smartfonie też da się czytać, choć ze względu na konieczność powiększania tekstu i trudność w trafieniu palcem w niewielkie przyciski leży to moim zdaniem na granicy komfortu.
Zanim przejdziemy do czytania, konkretne wydanie magazynu trzeba najpierw pobrać. Jedno wydanie zajmuje nieco ponad 700 MB, a jego pobranie w moim przypadku trwało ok. 15 minut. Twórcy informują w Sklepie Play, że za darmo można pobrać tylko pierwszy numer. Niestety nie wiem, jaka będzie cena pozostałych, bo na razie dostępny jest tylko jeden.
Myślę, że aplikacja (jak i sam magazyn) przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom gotowania.
Zalety:
- interaktywność magazynu
- wygląd
- przemyślana nawigacja
Wady:
- pojedynczy numer zajmuje sporo miejsca (ok. 700 MB)
Gra wyścigowa (Sonic & SEGA All-Stars Racing)
Najnowsza odsłona serii Angry Birds. Po raz pierwszy tytułowe wściekłe ptaki mamy okazję obejrzeć w pełnym trójwymiarze.
Fani takich gier jak Crash Team Racing czy też Mario Kart poczują się jak w domu, bo najnowsza produkcja studia Rovio jest ich niemalże wiernym klonem. Nasi bohaterowie zasiadają za sterami pokracznych gokartów, a w czasie jazdy mogą korzystać z umiejętności specjalnych.
Nie zabrakło tutaj elementów charakterystycznych dla całej serii, takich jak dźwięki wydawane przez postaci. Ponadto na początku każdego wyścigu nasz pojazd musimy najpierw wystrzelić z procy. Jest to fajny dodatek, bo nasze wyniki nie zależą wyłącznie od sprawnego manewrowania pojazdem, ale i refleksu.
Jest to tytuł darmowy, jednak został niestety naszpikowany mikropłatnościami. Niedokonanie płatności nie tylko utrudnia rozgrywkę, ale i w niektórych sytuacjach wręcz ją uniemożliwia. Część graczy raportuje bowiem, że po każdym wyścigu muszą zapłacić lub czekać kilkadziesiąt minut na kontynuowanie rozgrywki. Wygląda jednak na to, że - póki co - działa to losowo.
Angry Birds Go! Cinematic Trailer
Zalety:
- fajny klimat
- powiew świeżości dla fanów serii
Wady:
- mikropłatności
RPG (Final Fantasy III)
Jest to najnowsza mobilna gra studia Electronic Arts stworzona w oparciu o uniwersum serii Dragon Age.
Zadaniem gracza jest zbudowanie drużyny z bohaterów poprzednich części gry oraz rywalizacja z innymi drużynami. Kolejnych herosów można dokupywać za pomocą wirtualnej waluty, a tę z kolei najłatwiej jest zdobyć płacąc prawdziwymi pieniędzmi. W zasadzie to właśnie kolekcjonowanie postaci jest tutaj najistotniejsze, przez co całość nasuwa skojarzenia z popularnymi ostatnio karciankami.
Gra została zintegrowana z usługą Google Play Game Services, więc pozwala na wygodną rywalizację ze znajomymi. Całość prezentuje się świetnie także od strony graficznej.
Heroes of Dragon Age - Now Available!
Zalety:
- grafika
- grywalność
- przemyślana mechanika gry
Wady:
- mikropłatności
Gra książkowa
Lone Wolf ("Samotny Wilk") to seria gier paragrafowych stworzonych przez Joe Devera w latach osiemdziesiątnych. Ostatnio w Sklepie Play pojawiło się mobilne wydanie tego tytułu.
Jak w każdej grze książkowej, cała rozgrywka opiera się na czytaniu kolejnych rozdziałów opowieści i dokonywaniu wyborów, które przenoszą nas do kolejnych paragrafów w wirtualnej książce. Jedyną różnicą względem wersji "analogowej" jest to, że nasza wyobraźnia zostaje tutaj zastąpiona przez dopracowane, trójwymiarowe animacje, a wszystkie dokonania zapisywane są w grze, a nie na kartce papieru.
Niestety tytuł ten nie został spolszczony, a ze względu na swój książkowy charakter wymaga dobrej znajomości języka angielskiego.
Lone Wolf - Official Trailer
Zalety:
- dopracowanie strony audiowizualnej
- rozbudowana fabuła
Wady:
- brak spolszczenia
Zręcznościówka (BADLAND)
Bardzo udane połączenie zręcznościówki z grą logiczną. Wcielamy się tutaj w tytułowego Charlie'ego, którego zadaniem jest przemierzanie kolejnych lokacji i zbieranie gwiazdek wydłużających jego obfite wąsy.
Do sterowania naszym bohaterem wykorzystujemy trzy wirtualne przyciski, które odpowiedzialne są kolejno za poruszanie się w lewo i w prawo oraz oddanie skoku. Na tym jednak nie koniec, bo równie istotne (a nawet istotniejsze) jest obracanie całej planszy przeciągnięciami palca. Pozwala to Charlie'emu na omijanie przeszkód i dotarcie do niedostępnych miejsc.
Gra, mimo swojej prostoty, cechuje się naprawdę wciągającą rozgrywką, a podczas przechodzenia kolejnych poziomów trzeba chwilkę pogłówkować.
Charlie Hop - Official Trailer
Zalety:
- wciągająca rozgrywka
- przyjemny klimat
- dość oryginalny pomysł
Wady:
- rozmieszczenie przycisków mogłoby być wygodniejsze