Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: ONE+ Launcher, Cars: Fast as Lightning i TouchPal

Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: ONE+ Launcher, Cars: Fast as Lightning i TouchPal
11.10.2014 01:05
Zmodyfikowane zdjęcie: Smart phone with cloud of application icons
Zmodyfikowane zdjęcie: Smart phone with cloud of application icons
Źródło zdjęć: © Shutterstock

W tym wydaniu WZGiA mam dla Was m.in. launcher wzorowany na systemie iOS 8 oraz dwie polskie gry.

ONE+ Launcher - darmowa

Personalizacja

ONE+ Launcher
ONE+ Launcher

Launcher (Launcher 8 Pro)

Android 2.3 lub nowszy

Swego czasu w Google Play można było znaleźć mnóstwo launcherów, które lepiej lub gorzej imitowały system iOS. Ostatnio lwia część z nich wyparowała z androidowego sklepu i można się tylko domyślać, że maczał w tym palce sam Apple. Studio colauncher postanowiło jednak zaryzykować i opublikowało właśnie własny launcher wzorowany na iOS-ie 8.

ONE+ Launcher
ONE+ Launcher

Tym razem nie mamy do czynienia z wiernym klonem, a jedynie z, hmm, wyraźną inspiracją. Podobnie jak w iPhone'ach, mamy tutaj cały zestaw pulpitów, na których rozmieszczać możemy aplikacje, ale nie widgety. W podobny sposób rozwiązano także kwestię folderów czy też przenoszenia i usuwania aplikacji.

ONE+ Launcher
ONE+ Launcher

Zaczerpnięto również pomysł na niektóre gesty. Przykładowo przeciągnięcie palca od góry do dołu ekranu uruchomi wyszukiwarkę.

ONE+ Launcher
ONE+ Launcher

Twórcy postawili także na garść rozwiązań, których w iOS-ie nie uświadczymy. Ciekawym pomysłem jest narzędzie, które pozwala użytkownikowi ukryć wybrane aplikacje. Aby przejść do listy ukrytych apek, należy przeciągnąć dwa złączone palce do góry ekranu i wprowadzić zdefiniowany wcześniej wzór.

ONE+ Launcher
ONE+ Launcher

Mimo wszystko funkcji jest tutaj mało. Twórcy twierdzą, że jest to zaleta, bo ich dzieło jest dzięki temu lekkie, szybkie, płynne i łatwe w obsłudze. Nie wiem, czy nie jest to obracanie wad w zalety na siłę, ale jeśli szukacie prostych rozwiązań, to ONE+ Launcher faktycznie może Wam przypaść do gustu.

Plusy:

 • lekkość i szybkość

Minusy:

 • ograniczona funkcjonalność
Month: Calendar Widget
Month: Calendar Widget

Widget (Dashclock)

Android 4.0 lub nowszy

Widgetem, który obowiązkowo musi znajdować się na jednym z pulpitów mojego telefonu jest kalendarz. Przez moje smartfony przewinęło się już mnóstwo tego typu widgetów i zawsze miałem dylemat musząc wybierać między ładnym wyglądem a funkcjonalnością. Od kiedy korzystam z aplikacji Month takiego dylematu już nie mam, bo jest to najładniejszy i najfunkcjonalniejszy widget jaki znam.

Month: Calendar Widget
Month: Calendar Widget

Powód, dla którego ten widget można uznać za ładny jest prosty - oferuje on dostęp do kilkudziesięciu zróżnicowanych motywów graficznych, wśród których z pewnością każdy znajdzie coś, co trafi w jego gust. Co istotne, motywy różnią się od siebie nie tylko kolorystyką, ale i kształtem obramowań i innych elementów oraz rozmieszczeniem przycisków. Widać więc, że ktoś naprawdę nad nimi popracował.

Month: Calendar Widget
Month: Calendar Widget

Month jest oczywiście zintegrowany z Kalendarzem Google i pozwala na wygodne dodawanie oraz przeglądanie wydarzeń. Cały interfejs jest nie tylko bardzo intuicyjny, ale i miły dla oka dzięki stylistyce i animacjom utrzymanym w duchu Material Design.

Month: Calendar Widget
Month: Calendar Widget

Widget jest darmowy, ale standardowo oferuje dostęp "tylko" to ponad 20 motywów graficznych, a znacznie, znacznie więcej można dokupić sięgając po dodatkowe paczki. Twórcy się jednak wycwanili, bo w ostatniej aktualizacji używany przeze mnie motyw przenieśli do zestawu płatnego. Na szczęście wszystkie paczki kosztują tylko nieco ponad 8 zł, co za dobrze odwaloną robotę nie jest majątkiem, więc już zdecydowałem się na zakup.

Month: The Calendar Widget

Plusy:

 • świetny wygląd i mnóstwo motywów graficznych
 • intuicyjna i wygodna obsługa
TouchPal - darmowa lub płatna (9,06 zł rocznie)

Aplikacje użytkowe

TouchPal
TouchPal

Klawiatury Swype używałem niemalże nieprzerwanie od 2010 roku. Kilka razy próbowałem podchodzić do powszechnie chwalonego SwiftKeya, ale zawsze po pewnym czasie wracałem do Swype'a z przekonaniem, że nic lepszego jeszcze nie wynaleziono. Myliłem się.

TouchPal
TouchPal

Kilka tygodni temu w oko wpadła mi klawiatura TouchPal i postanowiłem dać jej szansę. Teoretycznie nie wnosi ona nic nowego, bo wprowadzanie tekstu polega na przeciąganiu palca po kolejnych literach. W praktyce jednak apka ma kilka ciekawych funkcji, które deklasują konkurencję.

Przede wszystkim do gustu przypadł mi sposób wyświetlania podpowiadanych słów. W konkurencyjnych klawiaturach mechanizm przewidywania kolejnych słów działa dość sprawnie, ale te wyświetlane są nad klawiaturą. Dla mnie jest to rozwiązanie na dłuższą metę bezużyteczne, bo po wprowadzeniu jednego słowa mój wzrok automatycznie wyszukuje klawisz, od którego zacznę wprowadzanie następnego, więc podpowiedzi są dla mnie niewidoczne. TouchPal po włączeniu funkcji Wave wyświetla przewidywane słowa dokładnie w miejscach, od których zaczęlibyśmy ich wprowadzanie. Wystarczy "chwycić" słowo i przeciągnąć je do spacji. Takie rozwiązanie wymaga przyzwyczajenia, ale po kilku dniach jedyne co przychodzi na myśl podczas korzystania z TouchPala to "jak ja mogłem bez tego żyć?!".

TouchPal
TouchPal

Personalizacja stoi tutaj na najwyższym poziomie. Można modyfikować wygląd, rozmiar i ulokowanie klawiatury, dzięki czemu obsługa jedną ręką nawet w przypadku dużych ekranów nie sprawia żadnego problemu. Możliwe jest także umieszczenie nad klawiaturą skrótów do wybranych funkcji. Wsparcia dla Emoji również nie zabrakło.

TouchPal
TouchPal

Aby w pełni wykorzystać możliwości tej klawiatury konieczne jest wykupienie (a konkretne zasubskrybowanie) wersji premium. Kosztuje to nieco ponad 9 zł rocznie, ale przed podjęciem decyzji można skorzystać z darmowego 7-dniowego okresu próbnego. Ja pełną wersję zakupiłem i nie żałuję.

Plusy:

 • wygoda obsługi
 • funkcjonalność
 • spore możliwości personalizacji
BrainWave - darmowa
BrainWave
BrainWave

Aplikacja użytkowa (Pocket Lock)

Android 4.0 lub nowszy

BrainWave to prosta aplikacja, która pozwala wykorzystać wbudowany w smartfona czujnik zbliżeniowy do kontrolowania odtwarzacza muzyki za pomocą prostych gestów. Dzięki programowi możliwe jest przełączanie utworów poprzez machanie dłonią nad telefonem oraz zatrzymywanie i wznawianie odtwarzania po zatrzymaniu nad nim otwartej dłoni. Przynajmniej w teorii, bo o ile przełączanie działa u mnie sprawnie, o tyle nie mogę uskutecznić ostatniego gestu.

Na razie lista kompatybilnych odtwarzaczy obejmuje Google Play Music, Pandorę, iHeart Radio, iHeart Auto oraz Spotify, więc jest jeszcze dość mocno ograniczona. Lista ma być jednak sukcesywnie uzupełniana o kolejne pozycje.

Działanie programu najlepiej wyjaśnia film promocyjny.

BrainWave Music Control Instructions

Plusy:

 • ciekawy pomysł na wykorzystanie czujnika zbliżeniowego

Minusy:

 • problemy z interpretacją niektórych gestów
- darmowa

Gry

Cars: Fast as Lightning
Cars: Fast as Lightning

Gra wyścigowa (Table Top Racing)

Android 4.0 lub nowszy

Stworzona przez studio Gameloft gra wyścigowa z bohaterami animowanego filmu "Auta" w roli głównej.

Cars: Fast as Lightning
Cars: Fast as Lightning

Są to wyścigi dość specyficzne, gdyż kontrolę nad pojazdem mamy ograniczoną. Podczas gry nie musimy zawracać sobie głowy skręcaniem, bo nasz spersonifikowany samochód zajmuje się tym sam. Gracz musi przede wszystkim w odpowiednim momencie zdejmować nogę (a konkretnie palec) z gazu w taki sposób, by auto nie wypadło z toru na zakrętach oraz wykonywać proste gesty, które odpowiadają za wykonywanie akrobacji.

Cars: Fast as Lightning
Cars: Fast as Lightning

O dziwo taki model rozgrywki jest jest naprawdę wciągający. Szkoda tylko, że gra na każdym kroku zachęca do wydania prawdziwej gotówki na udoskonalacze czy nawet wirtualne paliwo, które jest konieczne do wzięcia udziału w wyścigu.

Plusy:

 • grywalność
 • przemyślane sterowanie
 • niezła grafika

Minusy:

 • mikropłatności
The Tower - darmowa
The Tower
The Tower

Zręcznościówka (Tower Bloxx New York)

Android 2.2 lub nowszy

Zręcznościówka o prostych zasadach, w której zadaniem gracza jest zbudowanie jak najwyższej wieży.

The Tower
The Tower

Nad kolejnymi piętrami przesuwają się nowe bloki, które ustawiamy w odpowiednim miejscu za pomocą tapnięcia w ekran. Jeśli kolejna kondygnacja będzie wystawać poza wcześniejszą, kawałek bloku odpadnie, a kolejny będzie odpowiednio krótszy. Im precyzyjniej ustawimy zatem jedno piętro, tym łatwiej będzie dołożyć kolejne.

The Tower
The Tower

The Tower to w gruncie rzeczy nic odkrywczego, ale też ciężko odmówić mu grywalności. Idealny czasozabijacz.

The Tower
The Tower

Plusy:

 • wciąga
Sniper Tactical - darmowa
Sniper Tactical
Sniper Tactical

Strzelanka (Kill Shot)

Android 2.3 lub nowszy

Sniper Tactical to strzelanka polskiego studia fragOut Studio.

Sniper Tactical
Sniper Tactical

Wcielamy się tutaj w snajpera, którego zadaniem jest uwalnianie kolejnych zakładników z rąk oprawców. Nad wrogami mamy tę przewagę, że ci nas nie widzą. Niestety widzą wspomnianego zakładnika i nie zawahają się go zabić, gdy tylko zorientują się, że coś jest nie tak. Trzeba zatem bacznie obserwować porywaczy i dokładnie planować każdy kolejny ruch w taki sposób, by otworzyć niedoszłemu denatowi drogę do ucieczki.

Sniper Tactical
Sniper Tactical

Zakładnicy nie grzeszą niestety inteligencją i ufają nam bezgranicznie pędząc przed siebie do wyznaczonego punktu po każdym oddanym strzale. Konieczne jest zatem nie tylko główkowanie, ale i wykazanie się precyzją.

Sniper Tactical
Sniper Tactical

Grafika jest standardowa dla silnika Unity, czyli jak na dzisiejsze standardy co najwyżej przeciętna. Ma to też jakieś plusy, bo gra ma dzięki temu relatywnie niskie wymagania sprzętowe.

Sniper Tactical można pobrać za darmo, ale został nafaszerowany dość upierdliwymi reklamami. Na szczęścia można je wyłączyć za niecałe 3 zł.

Sniper Tactical for Android

Plusy:

 • dość wciągająca rozgrywka
 • sensowny poziom trudności
Towerman - darmowa
Towerman
Towerman

Zręcznościówka (Swing Copters)

Android 2.3 lub nowszy

Kolejna gra w dzisiejszym zestawieniu, za stworzenie której odpowiadają nasi rodacy. Tym razem jest to coś dla graczy o stalowych nerwach. Przejmujemy kontrolę nad rozpikselowanym i odbijającym się od dwóch równoległych ścian ludkiem, którego zadaniem jest bicie kolejnych wspinaczkowych rekordów. Po drodze oczywiście czyha na niego masa niebezpieczeństw.

Towerman
Towerman

Towerman - podobnie jak Flappy Bird, na którym ewidentnie był wzorowany - jest tytułem równie irytującym co wciągającym. Utrzymanie się przy życiu dłużej niż kilka sekund jest piekielnie trudne, ale dzięki temu każde pobicie wcześniejszego rekordu daje sporo satysfakcji.

Towerman

Plusy:

 • uzależnia zgodnie z obietnicą twórców
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)