Windows 10 na układach ARM. Nie, nie zainstalujecie go na swoich smartfonach

Funkcja Windows Continuum
Funkcja Windows Continuum
Mateusz Żołyniak

20.07.2017 15:22, aktual.: 20.07.2017 17:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gigant z Redmond postanowił rozczarować te osoby, które łudziły się jeszcze, że na posiadanych smartfonach z mobilnym Windowsem będą mogły odpalić Windowsa 10 w wersji dla układów ARM. Nowa wersja oprogramowania przeznaczona jest tylko dla nowych urządzeń. Jakich?

Windows 10 na ARM tylko dla nowych produktów

Pod koniec 2016 roku Microsoft zapowiedział oficjalnie nową wersję Windowsa, która przygotowana jest z myślą o układach ARM. Tym, co różni ją od Windowsa 10 Mobile, jest fakt, że jest to pełny system znany z desktopów, laptopów czy urządzeń hybrydowych.

Windows 10 na ARM wymaga mocnych układów jak nowy Snapdragon 835, więc niemal pewne wydawało się, że system ten nie trafi na smartfony z mobilnym Windowsem. Nie brakowało jednak osób, które liczyły, że być może pojawi się on na Lumii 950 XL. Z błędu wprowadza je teraz sam Joe Belfiore z Microsoftu.

Windows 10 Running on a Qualcomm Snapdragon Processor

Przedstawiciel giganta podczas Windows Insider Mixer Broadcast wyraźnie zaznaczył, że Windows 10 na ARM nie trafi smartfony, które dostępne są już na rynku. Nikogo nie powinno to zresztą dziwić, gdyż Microsoft odcina się od mobilnych wydań Windowsa i nawet, gdyby techniczne było to możliwe, to i tak nie zobaczylibyśmy tej wersji na smartfonach jak Lumia 950 XL czy HP Elite x3.

Na jakie urządzenia trafi Windows 10 na ARM?

Joe Belfiore jasno wskazał, że nowa wersja systemu ma umożliwić korzystanie z pełnego Windowsa na sprzęcie opartym na układach ARM, który cechuje się długim czasem pracy na baterii. Platforma ma pełnić taką samą funkcję jak promowany wcześniej Windows RT. Nie ma nawet interfejsu, który umożliwiłby jej wygodną obsługę na niedużych smartfonach.

Słowa pracownika Microsoftu wyraźnie sugerują, że chodzi głównie o tablety, małe notebooki czy sprzęt hybrydowy 2-w-1. Belfiore jednocześnie zaznaczył, że przygotowanie urządzenia Windowsem na ARM jest bardziej czasochłonne niż w przypadku wersji na układy x86. Ma to tłumaczyć dlaczego rozwiązania tego typu pojawią się dopiero pod koniec tego roku.

Czy to oznacza, że Windows 10 nie trafi na smartfony?

Wypowiedź nie wskazuje bezpośrednio, że Windows 10 na ARM nie trafi nigdy na mniejsze urządzenia, które przypominają smartfony. Belfiore wskazał jedynie, że nie będą to produkty podobne do wprowadzanych wcześniej Windows Phone'ów.

Microsoft Surface na Windowsie w wersji RT
Microsoft Surface na Windowsie w wersji RT

W podobnym tonie od pewnego czasu wypowiada się Satya Nadella, czyli szef Microsoftu. Twierdzi on, że firma nie złożyła broni w segmencie smartfonów, ale nie chce tworzyć urządzeń, jakie wprowadzała wcześniej. Potwierdzać zdają się to wzmianki o nowej platformie MS, która jest we wcześniej fazie rozwojowej.

Kto wie, może w niedalekiej przyszłości gigant z Redmond zaprezentuje sprzęt o jakim marzę od dawna. Prawdziwe hybrydy smartfonów i komputerów, a nie mobilne rozwiązania z mocno ograniczoną funkcją Continuum.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)