#wSkrócie: Zmiany w roamingu UE sieci Play oraz nietypowe porównanie OnePlusa 5T i Galaxy Note'a 8

#wSkrócie: Zmiany w roamingu UE sieci Play oraz nietypowe porównanie OnePlusa 5T i Galaxy Note'a 8

Oneplus 5T zwyciężył w "teście kaktusa"
Oneplus 5T zwyciężył w "teście kaktusa"
Źródło zdjęć: © youtube
Mateusz Żołyniak
25.01.2018 17:48, aktualizacja: 25.01.2018 19:00
  1. Zmiany w roamingu UE w ofercie Play

Play wydał komunikat w sprawie dopłat w roamingu, o których mówiło się od pewnego czasu. Zostały one wprowadzone na podstawie decyzji Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej i mają obowiązywać do stycznia 2019 roku.

Rozważaliśmy różne scenariusze, w tym podwyższenie cen za usługi krajowe. Uznaliśmy jednak, że w interesie większości klientów będzie zastosowanie mechanizmu dopłat, który obejmie jedynie wąską grupę klientów na rozsądnym, zaakceptowanym przez UKE poziomie.

Zmiany dotyczyć mają nowych klientów abonamentowych, osób podpisujących aneks oraz użytkowników ofert na kartę. Zmiany zostaną wprowadzone 26 stycznia 2018 roku. Nowe oferty mają zagwarantować darmowe rozmowy i SMS-y w roamingu UE, a także pakiet danych 1 GB przyznawany co miesiąc. Operator będzie doliczał opłaty, gdy okaże się, że klient z telefonu za granicą korzysta więcej niż w Polsce.

Play na temat zmian w roamingu:

Podczas weekendowych wypadów, ferii czy wakacji klienci korzystający z rozmów czy SMS-ów nie odczują różnicy w porównaniu do dotychczasowych zasad. Jeśli przez ostatnich 30 dni klient więcej korzystał z telefonu w roamingu niż w Polsce, zaczniemy naliczać dopłaty. Jeśli przez kolejnych 30 dni nie korzystał z roamingu – saldo zostaje wyzerowane i podczas następnego wyjazdu dopłaty nie są naliczane.

Dopłaty zostały ustalone na poziomie:

  • 6 gr za minutę połączenia wychodzącego,
  • 3 gr za minutę połączenia przychodzącego,
  • 1 gr za wysłany SMS lub MMS,
  • 1,2327 gr za 1 MB transmisji danych.

Operator przedstawił do tego dwa przykłady, które mają obrazować wprowadzone zmiany w roamingu.

Play:

[b]Przykład 1:[/b]Marcin podpisał nową umowę z PLAY 1 lutego i wyjechał na ferie zimowe do Włoch. Podczas pobytu we Włoszech korzystał z darmowych rozmów, SMS-ów i 1 GB internetu. Kolejny raz wyjedzie z Polski w czerwcu, do Grecji. Nadal może korzystać z darmowych SMS-ów, rozmów i nowego 1 GB. Po wykorzystaniu 1 GB Marcin będzie używał internetu za 1,2327 grosza za 1 MB.

[b]Przykład 2:[/b]Tomek podpisał nową umowę z PLAY 1 lutego. Codziennie jeździ do pracy do Niemiec i korzysta z telefonu więcej w Niemczech niż w Polsce. Przez pierwsze 30 dni korzysta z darmowych rozmów, SMS-ów oraz 1 GB pakietu internetu, po którym transmisja danych rozliczana jest po stawce 1,2327 gr za MB. Po 30 dniach za minutę rozmowy wychodzącej zapłaci 6 groszy, 1 grosz za SMS-a, a za transmisję danych 1,2327 gr za MB.

Użytkownicy ofert na kartę, nowi klienci ofert typu mix oraz osoby przedłużające umowy będą korzystać z roamingu po dotychczasowych stawkach. Oczywiście, będą obowiązywać ich powyższe dopłaty.

  1. Nowa wersja Moto X4

Motorola zapowiedziała na Twitterze nowy wariant modelu Moto X4, który ma zostać zaprezentowany 1 lutego 2018 roku. Pewne jest to, że model w pierwszej kolejności pojawi się w sprzedaży w Indiach, ale to, czym ma się wyróżniać, pozostaje zagadką. Może chodzić jednak o edycję wyposażoną w 6 GB RAM-u.

  1. Qualcomm zgarnia 2 mld dolarów od chińskich firm

Qualcomm poinformował o podpisaniu umowy z Lenovo, Oppo, vivo, ZTE i Xiaomi, w myśl której na sprzedaży im swoich rozwiązań ma zarobić 2 mld dolarów (6,62 mld zł) w ciągu trzech najbliższych lat. Amerykanie wskazują przy tym, że mają współpracować z wymienionymi chińskimi producentami przy wprowadzaniu na rynek urządzeń wykorzystujących łączność 5G (mają pojawić się w 2019 roku).

  1. Xiaomi Redmi Note 5 już wkrótce?

MyDrivers wskazuje, że do modeli Redmi 5 i Redmi 5 Plus dołączą wkrótce Redmi Note 5 i Redmi Note 5 Plus. Urządzenia mają wyglądać tak samo, ale wariant z plusem w nazwie ma być oparty na nieco szybszym układzie i mieć więcej pamięci. Szczegóły w tabelce poniżej:

Redmi Note 5 ma być wyceniony na 1499 juanów (ok. 790 zł), a Redmi Note 5 Plus na 1799 juanów (ok. 940 zł).

  1. Fitbit przedłuża wsparcie dla zegarków Pebble

Firma Fitbit postanowiła wykonać miły gest w stronę użytkowników zegarków Pebble i przedłużyła okres ich wsparcia technicznego do 30 czerwca 2018 roku (początkowo była mowa o końcu 2017 roku). Osoby, które zdecydują się na zakup zegarka Fitbit Ionic, mogą liczyć na zniżkę w wysokości 50 dol. (ok. 165 zł).

  1. Najlepsze porównanie szybkości OnePlusa 5T i Samsunga Galaxy Note 8

Chińska firma to, że jej sprzęt jest szybszy niż model Samsunga postanowiła udowodnić w "teście kaktusa". Zobaczcie sami na czym polegał:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)