Microsoft i Xiaomi zawierają porozumienie

Microsoft i Xiaomi zawierają porozumienie
Marek Pruski

01.06.2016 11:53, aktual.: 01.06.2016 13:57

Czy idąc w ślady Huaweia firma Xiaomi planuje zgarnąć dla siebie część zachodniego rynku?

Xiaomi to jedna z najszybciej rozwijających się firm w branży mobilnej. Znajduje się obecnie w pierwszej piątce, jeśli chodzi o ranking sprzedanych smartfonów. Ten sam ranking pokazuje, że firma najwięcej swoich smartfonów sprzedaje w Chinach, ale kolejne kroki poczynione przez chińczyków mogą sugerować, że firma chce to zmienić.

Xiaomi idzie na Zachód

Firma Microsoft udostępniła właśnie 1500 patentów firmie Xiaomi. W zamian Xiaomi na swoich urządzeniach będzie preinstalować pakiety Office i aplikację Skype. Obie firmy przyznały, że porozumienie jest długofalowe.

Jak wiemy w Chinach słowo ‘patent’ ma trochę inne znaczenie niż w Europie czy Ameryce. Kopiowaniem zachodnich marek nikt się nie przejmuje, a nawet jeśli to wysyp jest tak duży, że trudno nad nim zapanować. Dlatego też Xiaomi nie inwestowało w umowy patentowe, bo ich telefony skierowane były na rynek chiński.

Wspomniane porozumienie ma wzmocnić pozycję producenta na rynkach w Europie czy Ameryce. Spory o patenty są bowiem bardzo powszechne w dzisiejszych czasach, a liderzy rynku mobilnego kłócą się o nie i dostają horrendalne kwoty z odszkodowań. Plotki wskazują na to, że Microsoft może jeszcze wróci na rynek z ciekawym urządzeniem, ale oficjalne informacje takie jak ta zdają się je dementować.

Xiaomi Mi5
Xiaomi Mi5© Xiaomi

Trzeba jednocześnie zaznaczyć, że w Chinach umocniło się bardzo Oppo i przez ostatni rok, zrzuciło Xiaomi z czwartej pozycji na piątą w rankingu ogólnoświatowym. Do tego smartfony Xiaomi mają bardzo konkurencyjne ceny, podobnie jak wszystkie smartfony z Chin. Z tego samego powodu, w Polsce dobrze radzi sobie np. firma Huawei.

Współpraca w przeszłości

Firmy już wcześniej ze sobą współpracowały. W zeszłym roku użytkownicy smartfona Xiaomi Mi4 dostali możliwość zainstalowania systemu Windows 10, a na tablecie Xiaomi Mi Pad 2 w jednej z wersji ten system był preinstalowany. Przyszła współpraca może więc być owocna, a ja z entuzjazmem podszedłbym do oficjalnej dystrybucji produktów chińskiego producenta na polskim rynku.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)