Ziemia już Nokii nie wystarcza. Gigant odpali sieć komórkową na Księżycu

4G na Księżycu stanie się faktem
4G na Księżycu stanie się faktem
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Miron Nurski

16.05.2023 16:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli w ciągu najbliższych kilku miesięcy zabłądzisz i znajdziesz się na Księżycu, istnieje duża szansa na to, że twój telefon pokaże kilka kresek zasięgu 4G LTE.

W 2020 roku NASA uruchomiła program Tipping Point, którego celem jest zachęcenie firm na całym świecie do opracowywania rozwiązań mogących usprawnić przyszłe misje kosmiczne. W ramach tego projektu, firma Nokia Bell Labs postanowiła wysłać na Srebrny Glob infrastrukturę LTE.

Nokia przekonuje, że budowa sieci LTE na Księżycu jest trudniejsza niż może się wydawać

Myli się te, kto myśli, że wystarczy zapakować wykorzystywane na Ziemi komponenty na pokład lądownika, wysłać je na Księżyc i liczyć na to, że zadziałają. Warunki panujące na naszym naturalnym satelicie są zupełnie inne niż te, które znamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Brak atmosfery chroniącej przed promieniowaniem. Temperatury sięgające od - 180 do ponad 100 stopni Celsjusza. Ekstremalne przeciążenia podczas samego lotu kosmicznego. To tylko kilka czynników, które inżynienowie muszą brać pod uwagę.

Budowa sieci LTE na Ziemi jest też o tyle ułatwiona, że w razie wystąpienia ewentualnych komplikacji wystarczy wysłać na miejsce technika, który znajdzie rozwiązanie problemu. Na Księżycu takiej możliwości nie ma, więc wszelkie problemy trzeba przewidzieć i opracować systemy awaryjne jeszcze przed wniesieniem sprzętu na pokład lądownika.

Jedyny plus jest taki, że w przypadku Księżyca raczej nie trzeba sobie zaprzątać głowy złodziejami telekomunikacyjnych przewodów.

Sieć LTE ma zostać uruchomiona na Księżycu jeszcze w tym roku, ale długo nie podziała

Jeśli dostęp do LTE zachęca was do spędzenia tegorocznych wakacji na Księżycu, muszę was zmartwić. Chcąc cieszyć się dostępem do sieci, będziecie musieli wstrzelić się w założone przez NASA okienko, gdyż sieć LTE na Księżycu działać będzie tylko przez 12 dni.

Całe przedsięwzięcie ma charakter testowy, a sieć LTE zostanie wykorzystana do zapewnienia komunikacji między lądownikiem Intuitive Machines Nova-C oraz łazikiem Lunar Outpost MAPP. Mają one wylądować na powierzchni Srebrnego Globu jeszcze przed końcem roku.

Jeśli jednak sieć komórkowa zda egzamin, jest duża szansa na to, że w przyszłości zagości na Księżycu na stałe i zapewni komunikację podczas innych misji kosmicznych. W tym załogowej, którą zaplanowano na rok 2025.

Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)