Afera z Note'em 7 pokazuje, że Apple stąpa po cienkim lodzie

Samsung wstrzymał produkcję Note'a 7, a operatorzy wycofują go sprzedaży. Czy sprawa jest poważna? Jest. Mogło być jednak gorzej, gdyby Samsung był Apple'em.

Przed kilkoma dniami firma podzieliła się prognozami dotyczącymi wyników finansowych za trzeci kwartał 2016. Zysk operacyjny ma być o ok. 6 proc. wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Wniosek? Cała afera związana z Note'em 7 nie odbiła się przesadnie na wynikach finansowych Samsunga. Oczywiście ewentualne wycofanie tego modelu z rynku pociągnie za sobą dodatkowo koszta i odbije się na wizerunku firmy, ale patrząc na całe przedsiębiorstwo, wszystko zapewne rozejdzie się po kościach.

W całym zamieszaniu łatwo zapomnieć, że Note7 jest tylko kroplą w oceanie produktów Samsunga

To tylko jeden model smartfona i w dodatku wcale nie najpopularniejszy; oczkiem w głowie Koreańczyków wciąż pozostaje linia Galaxy S. Nie mówiąc już o tym, że wszystkie smartfony to tylko jeden z wielu segmentów działalności Samsunga.

Co więcej — Samsung jako dostawca podzespołów sporo zarabia także na smartfonach konkurencji (również na iPhonie). Można się domyśleć, że podzespoły z Note'a 7 — o ile ten zostanie całkowicie wycofany ze sprzedaży — zostaną przepakowane do innych urządzeń, co pozwoli zminimalizować straty. Ciekawostka: wiedzieliście, że gogle Oculus Rift DK2 wykorzystywały ekran wyciągnięty żywcem z Note'a 3?

Struktura przychodów Samsunga jest tak rozległa, że wpadka na jednym szczeblu nie jest w stanie zachwiać kondycją finansową całej firmy.

A teraz wyobraźmy sobie, że podobny problem spotyka Apple'a

Zerknijmy na przychody Apple'a w drugim kwartale roku kalendarzowego 2015:

  • iPhone — 24,05 mld dol.;
  • iPad — 4,88 mld dol.;
  • Mac — 5,24 mld dol.;
  • Usługi — 5,98 mld dol.;
  • Inne produkty — 2,22 mld dol.;
  • Łączne przychody — 42,36 mld dol.

Od kwietnia do czerwca iPhone odpowiadał za 56 proc. całych przychodów firmy. A przypominam, że mówimy o kwartale poprzedzającym premierę nowego modelu. Pod koniec 2015 roku iPhone'y wygenerowały 68 proc. przychodów Apple'a.

Zobacz również: Samsung Galaxy S8 - test

Apple zarabia na iPhonie więcej niż na wszystkich pozostałych produktach razem wziętych

Gdyby to Apple z jakichś powodów musiał wymienić wszystkie telefony sprzedane w ciągu kilku tygodni (dziesiątki milionów egzemplarzy) lub — co gorsza — całkowicie wycofać jakiś model z rynku, mówilibyśmy o totalnej finansowej katastrofie.

A dział kontroli jakości z Cupertino też ma sporo na sumieniu

Przypomnę kilka afer, których bohaterem były iPhone'y:

Zadajmy sobie pytanie: czym — z technicznego punktu widzenia — różni się wadliwy panel dotykowy czy antena od wadliwej baterii? Tylko tym, że — szczęśliwie dla Apple'a — panel dotykowy i antena nie zagrażają zdrowiu użytkowników.

Nie zmienia to jednak faktu, że w każdym z tych przypadków dział kontroli jakości dał ciała, przez co doszło do przeoczenia, które nie powinno mieć miejsca

Dziś śmiejemy się z wyginających się obudów, a jutro wadliwa ładowarka może zabić człowieka. Przy tej skali produkcji miliony rzeczy mogą pójść nie tak. Afera z Note'em 7 uświadamia, że budowanie imperium na jednym produkcie może być bardzo ryzykowne.

Nie zdziwię się jeśli Apple i tak oberwie rykoszetem

Note7 jasno pokazuje, jak może skończyć się opieranie całej działalności firmy na jednym produkcie. To może dać do myślenia inwestorom.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

Nokia P1 - co wiadomo o nadchodzącym fińsko-chińskim flagowcu z Androidem? Google wymierzył wczoraj siarczysty policzek producentom androidów Pixel to dowód na to, że Google chce być drugim Apple'em Google, serio? Czy iPhone 7 z układem A10 Fusion faktycznie jest tak szybki? Nie zawsze... 5 powodów, dla których przesiadłem się z Androida na iPhone'a iPhone 7 ma najlepszy ekran LCD, ale czy najlepszy ekran w ogóle? Zapytałem ekspertów 20 najpopularniejszych smartfonów wśród czytelników Komórkomanii - wrzesień 2016 iPhone 7 - porównanie cen w Polsce i innych krajach europejskich 3 proste rzeczy, które natychmiast polubiłem w iOS 10 Jak działa Snapdragon Sense ID? Serio, Apple'u? iPhone 7 w kolorze onyksu (Jet Black) to nieśmieszny żart Afera związana z Galaxy Note'em 7 uwidacznia jeszcze jeden problem iPhone 7 udaje, że jest tandetnie wykonany? Na nowy "przycisk" Home spływa fala krytyki iPhone 7 Plus prawdopodobnie jest gorszy niż się spodziewałem. Bardzo mnie to cieszy 3 rzeczy, które mogą mnie zachęcić do wymiany iPhone'a 6s na iPhone'a 7 Postanowione: kupuję iPhone'a 7 jeśli Apple nie spieprzy jednej rzeczy Na IFA 2015 zabrałem 1 kabel do ładowania różnych urządzeń. Na IFA 2016 muszę zabrać 3 Którzy producenci najszybciej aktualizują swoje androidy? Internet mobilny w Polsce i na świecie. Czy Polacy mają się czego wstydzić? Producenci elektroniki wiedzą o nas wszystko? To dobrze! Oto najlepsze smartfony 2016 roku. Nagrody EISA Awards 2016-2017 przyznane QuadRooter: 900 milionów urządzeń podatnych na cyberatak. Sprawdź, czy twój smartfon jest bezpieczny Dlaczego tak wielu czytelników Komórkomanii nie aktualizuje swoich iPhone'ów?

Popularne w tym tygodniu:

Nadchodzące flagowe smartfony z 2019 roku, na które warto czekać iPhone 4, czyli źródło wizerunkowego kryzysu, który zażegnano po mistrzowsku [Podróż w czasie] Smartfon dla gracza? Oto dlaczego Samsung Galaxy S10 jest doskonałym wyborem