ASUS ZenFone 6 oficjalnie. Nieźle wyceniony flagowiec z obracanym aparatem
ZenFone 6 to flagowiec ASUS-a na 2019 rok, który wyróżnia się obracanym aparatem głównym, ale to nie jedyna zaleta tego urządzenia. Oto, co warto wiedzieć na temat nowości tajwańskiej firmy.
ASUS w 2018 roku wprowadził flagowe ZenFone'y 5 i 5Z, których wygląd wyraźnie wzorowany był na modelu iPhone X. W 2019 roku Tajwańczycy zaprezentowali jednak o wiele bardziej oryginalny sprzęt z wyższej półki. Firma już w 2014 roku miała w swojej ofercie model o nazwie ZenFone 6, ale nowością ciężko określić nawet mianem "duchowego następcy".
ASUS ZenFone 6, czyli brak wcięcia i przedniego aparatu
ZenFone 6 wyraźnie różni się od modeli 5 i 5Z. Producent tym razem zastosował bowiem ekran bez wyraźnego wcięcia, który ma minimalne ramki z trzech stron oraz niewielką "bródkę" u dołu.
Umożliwiło to nie wykorzystanie wysuwanego modułu czy kamerki w otworze, a rezygnację z tego dodatku. ZenFone 6 wyposażony został za to w obracany podwójny aparat główny o nazwie Flip Camera. Rozwiązanie przypomina nieco to z Galaxy A80.
Robienie selfie będzie zajmować oczywiście więcej czasu (konieczność obrócenia modułu), ale jakość zdjęć przechwytywanych przez główny aparat będzie znacznie wyższa niż w przypadku dodatkowej kiepskiej kamerki do selfie.
Firma przekonuje, że jej zmotoryzowany system obracania ekranu jest bardzo wytrzymały, dzięki wykorzystaniu bardzo wytrzymałego stopu cyrkonu (Liquid Metal). Ma on bez problemu przetrwać ponad 100 tys. cykli złożony/obrócony, co przekłada się na 28 obrotów dziennie przez 5 lat.
ASUS ZenFone 6 wyposażony został 6,4-calowy ekran IPS LCD o modnym formacie 19,5:9, rozdzielczości FullHD+ (2340 x 1080 pikseli) oraz jasności na poziomie 600 nitów. Panel - jak wspomniałem - ma bardzo małe ramki, dzięki czemu wypełnia przód w 92 proc. Dodatkową zaletą ekranu jest wsparcie dla trybu HDR10.
Firma nie poszła o krok dalej i nie wykorzystała ekranowego czytnika linii papilarnych. Postawiono za to na bardziej tradycyjny skaner na środku tylnego panelu. Ramę wykonano z metalu, przód i tył chronią tafle Gorilla Glass 6.
ASUS umieścił ponadto gniazdo Jack 3,5 mm, a do tego zadbał o złącze USB typu C oraz potrójny slot na karty (na dwie karty SIM i kartę pamięci microSD). Głośniki mogą do tego pracować w trybie stereo, a ten do rozmów został estetycznie wkomponowany w ramkę.
Obracany podwójny aparat ma matrycę 48 Mpix i ultraszerokokątny obiektyw
ASUS jest kolejnym producentem, który sięgnął po sensor Sony IMX586 z technologią Quad Bayer, która umożliwia łączenie danych z sąsiadujących pikseli, by poprawić jakość zdjęć w gorszych warunkach (finalne zdjęcia w 12 Mpix). ZenFone 6 wyposażony został w podwójny moduł złożony z:
- sensora głównego 48 Mpix ze standardową optyką o jasności f/1,8 i optyczną stabilizacją obrazu;
- dodatkowego sensora 13 Mpix z ultraszerokokątną optyką o kącie widzenia 125 stopni.
Rozwiązania to wspiera podwójna dioda doświetlająca i system ostrzenia oparty na detekcji fazy (PDAF) oraz laserowym pomiarze. Aparat na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się na tle podobnych rozwiązań, ale ASUS przekonuje, że jego rozwiązanie działa inaczej niż w smartfonach rywali.
ZenFone 6 ma jednocześnie robić zdjęcia z wykorzystaniem obu aparatów. Kadr fotografowany jest pod różnymi kątami, a dane z sensorów są następnie łączone w jedno zdjęcie. Aparat 48 Mpix ma być w szczególności wykorzystywany do rejestracji twarzy fotografowanych osób, co gwarantować ma świetną szczegółowość.
Dane z dodatkowej matrycy mają umożliwić osiągniecie mniejszego poziomu zniekształceń oraz dobrej jakości zoom cyfrowy. Łączenie danych z obu aparatów usprawnić ma również robienie zdjęć szerokich kadrów oraz w warunkach słabego oświetlenia (tryb Super Night).
Obracany mechanizm jest pomysłowo wykorzystany
Nachylenie aparatu można precyzyjnie regulować, co ma ułatwić robienie zdjęć, filmowanie oraz łapanie ciekawych kadrów. ASUS przekonuje, że obrócenie aparatu o 90 stopni ułatwia fotografowanie przy ziemi (np. zwierzaków). Co istotne, interfejs odpowiedzialny za obracanie modułu wyświetlany jest w każdej aplikacji fotograficznej (Instagram, Snapchat itp.).
W oprogramowaniu zaimplementowany został także tryb automatycznej panoramy. Po jego włączeniu telefon obraca moduł, robiąc jednocześnie serię zdjęć, które są następnie łączone w 180-stopniową panoramę.
Smart Key ułatwi korzystanie z telefonu
Na bocznej krawędzi urządzenia pojawił się też specjalny przycisk, który służy standardowo do wywoływania Asystenta Google'a. Użytkownicy po jego wciśnięciu i przytrzymaniu mogą od razu wydawać polecenia głosowe.
Do klawisza można przypisać również inne funkcje (np. uruchamianie latarki).
W aplikacji aparatu przyciski regulacji głośności pozwalają regulować kąt nachylenia aparatu, a Smart Key do wyzwalania spustu migawki.
ASUS ZenFone 6 ma wydajny układem i ogromną baterię
ZenFone 6 - jak na flagowca z 2019 roku przystało - oparty jest na układzie Snapdragon 855. Uwagę zwraca jednak nietypowa podwójna płyta główna - jej elementy umieszczone są na dwóch płytkach, które umieszczone są jedna nad drugą, co umożliwiło zaoszczędzenie miejsca w środku.
Topowa jednostka Qualcomma współpracuje z 6 GB lub 8 GB pamięci RAM LPDDR4X, a wbudowanej pamięci UFS 2.1 jest 64, 128 lub 256 GB.
Uwagę przykuwa bateria o pojemności aż 5000 mAh. ASUS postanowił pokazać więc innym firmom, że można stworzyć flagowy sprzęt z dużym ogniwem. Plusem jest też obsługa szybkiego ładowania w standardzie Quick Charge 4.0.
Inne zalety urządzenia to obsługa dźwięku 24-bit/192 kHz i technology DTS Headphone X czy wsparcie dla kodeka aptX HD.
Poniżej kluczowe elementy specyfikacji ZenFone'a 6:
ASUS ZenFone 6 (2019) | |
---|---|
Producent | Asus |
Model procesora | Qualcomm Snapdragon 855 |
Segment | Smartfon flagowy |
System operacyjny | Android 9 |
Przekątna ekranu | 6.4″ |
Rozdzielczość ekranu | 2340 x 1080 |
Maksymalna pamięć operacyjna | 8 GB RAM |
Maksymalna pamięć wewnętrzna | 256 GB |
Rozdzielczość matrycy | 48 Mpix |
Pojemność akumulatora | 5000 mAh |
Interfejs ZenUI przypomina stoskowego Androida
ZenFone 6 debiutuje z nową nakładką ZenUI 6, która bazuje na Androidzie 9 Pie. Rozwiązanie to ma mieć interfejs zbliżony do przygotowanego przez Google'a, ale wzbogacone jest o kilka autorskich rozwiązań Tajwańczyków:
- szybkie wybudzanie podwójnym dotknięciem ekranu;
- inteligentne zarządzanie głośnością;
- ciemny motyw graficzny;
- funkcja Splendid do własnej kalibracji ekranu.
ASUS chwali się dodatkowo świetną optymalizacją ZenUI 6, dzięki czemu aplikacje jak dialer, galeria czy klawiatura mają otwierać się szybciej niż na innych smartfonach.
Introducing ZenFone 6 | ASUS
Firma zapowiada do tego, że ZenFone 6 otrzyma aktualizację nie tylko do Androida Q, ale i kolejnej wersji R.
ASUS ZenFone 6: ceny i dostępność
ASUS ZenFone 6 w sprzedaży na rynku europejskim pojawi się 23 maja i będzie dostępny w kolorze czarnym lub srebrnym. Poszczególne warianty pojemnościowe w Polsce zostały wycenione na:
- ASUS ZenFone 6 (6 GB/64 GB) - 2199 zł;
- ASUS ZenFone 6 (6 GB/128 GB) - 2399 zł;
- ASUS ZenFone 6 (8 GB/256 GB) - 2599 zł.
ZenFone 6 jest więc jednym z najtańszych flagowców ze Snapdragonem 855, a do tego kusi wieloma ciekawymi dodatkami.