Bądź czujny przy zakupie smartfonu. 2021 będzie rokiem kompromisów

Twój nowy smartfon może być w niektórych aspektach gorszy od poprzedniego. Powody są przynajmniej dwa.

Kryzys ekonomiczny spowodowany pandemią COVID-19 dał się we znaki także producentom smartfonów. Zachwiany został praktycznie cały łańcuch dostaw, w efekcie czego wiele kluczowych komponentów jest trudniej dostępnych, a przez to droższych.

Po drugiej stronie barykady stoją konsumenci, którzy — musząc zacisnąć pasa — niekoniecznie są skłonni wpisać elektronikę użytkową na listę swoich priorytetowych wydatków.

Producenci smartfonów z jednej strony muszą borykać się rosnącymi kosztami produkcji, a z drugiej nie mogą sobie pozwolić na drastyczny wzrost cen samych urządzeń. Rozwiązanie problemu? Redukcja kosztów.

Samsung Galaxy S21 może być zwiastunem tegorocznych trendów

Galaxy S21 zapowiada się na bardzo dobry telefon, ale wiele wskazuje na to, że Samsung zaserwuje klientom kilka kroków w tył. Nowy flagowiec pod względem rozdzielczości ekranu, jakości wykonania czy zawartości opakowania może ustępować nawet… modelowi Galaxy S6 z 2015 roku.

Już teraz wiadomo, że nie tylko Samsung podejmie tego typu działania. Z garstki przecieków na temat Huaweia P50 Pro dowiadujemy się, że najpewniej będzie on pozbawiony przedniego aparatu ToF, który był mocno promowany w przypadku poprzednika.

Huawei P50 Pro może nie odziedziczyć po poprzedniku skanera twarzy działającego w ciemności

Jest wielce prawdopodobne, że za tego typu decyzjami w dużej mierze stoi pandemia.

Cięcia kosztów coraz częściej widać od razu po zajrzeniu do pudełka

Pod koniec 2020 roku Apple przestał dokładać do swoich smartfonów ładowarki. Co istotne — dotyczy to nie tylko najnowszego iPhone'a 12, ale i wcześniejszych modeli, które dotychczas były sprzedawane w komplecie z zasilaczami. Co z ich cenami? Te nawet nie drgnęły.

Oczywiście producent zasłania się troską o ekologię, ale trzeba być naiwnym, żeby wierzyć w to, że kierował się czymś innym niż chęcią redukcji kosztów. Gdy sprzedajesz 200 mln smartfonów rocznie, każdy dolar zaoszczędzony na produkcji to 200 mln dolarów w kieszeni.

Mniejsze pudełko oznacza m.in. niższe koszty transportu

W ślady Apple'a powoli idą także inni producenci. Zasilacza zabrakło w pudełku z Xiaomi Mi 11 (choć na chińskim rynku firma póki co rozdaje darmowe zasilacze chętnym), a lada moment do imprezy dołączyć ma wspomniany już Galaxy S21. Na tym się pewnie nie skończy.

Zobacz również: Internet rzeczy czy rzeczy internetu?

Do tego wszystkiego dochodzi rewolucja 5G

Sieć 5G w ujęciu globalnym dopiero raczkuje, co przekłada się na wysokie ceny obsługujących ją czipów. Chęć zaoferowania łączności nowej generacji przy niewielkim (lub zerowym) wzroście cen samych smartfonów także wymusza na producentach kompromisy. Często nieoczywiste.

Najnowszy Redmi Note 9T 5G pozbawiony jest obiektywu ultraszerokokątnego, mimo że nie zabrakło go ani w niemal dwukrotnie tańszym Redmi 9T, ani w ubiegłorocznym Redmi Note 8T. Przykład ten świetnie obrazuje, jak chęć zaoferowania łączności 5G w jak najniższej cenie wymusiła kompromisy w innych aspektach.

Redmi Note 9T ma modem 5G, ale nie obyło się bez kompromisów

Mało? Najnowszy Samsung Galaxy A32 5G ma wyświetlacz LCD o skromnej rozdzielczości 720p, mimo że Galaxy A31 z 2020, a nawet Galaxy A30 z 2019 roku miały panele AMOLED 1080p.

Tego typu przykładów jest i z pewnością będzie więcej.

Innymi słowy — podczas zakupu smartfonu w 2021 roku trzeba będzie uważać

Nie twierdzę oczywiście, że tegoroczne smartfony będą złe i nie warto zaprzątać sobie nimi głowy. Bynajmniej — zanosi się na to, że ujrzymy sporo perełek, które w dalszym ciągu będą miały czym się bronić.

Zwracam jedynie uwagę na to, że nie warto zakładać ciemno, że smartfon X2 będzie w każdym calu lepszy lub przynajmniej tak samo dobry. Może się okazać, że z nowszy model z jakiegoś powodu ma słabszy ekran, niższą jakość wykonania lub jest pozbawiony funkcji, za którą lubiłeś poprzednika.

Pora pogodzić się z tym, że tak będzie wyglądał rynek smartfonów w 2021 roku.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

iWatch - wygląda na to, że szykuje się rewolucja. Ale czy naprawdę jej potrzebujemy? Kto kupił Androida, ten przegrał? Plus rozpoczyna testy LTE - możecie poznać możliwości 4G 14 komórek na osobę – takie rzeczy tylko w Korei Galaxy S III - porównanie cen u operatorów LG G6 - wrażenia po pierwszym dniu testów Reklama Samsunga wymierzona w Apple? Najczęściej kłamiemy w wiadomościach tekstowych... Pixel 3 to rozczarowanie. Serio, Google'u? Twoja niespodzianka to brak niespodzianek? Kolejny chiński gigant zawitał do Polski. OPPOwiem Wam, co o tym myślę Jaki smartfon do 2000 złotych? Oto 6 propozycji Komórkomanii na czerwiec Podsumowanie ankiety "Czy korzystasz z sieci 3G?"

Popularne w tym tygodniu:

Czekacie jeszcze na smartfony z aparatem pod ekranem? Ja już przestałem Magia sztucznej inteligencji. Zamień dowolne wideo z telefonu w płynne slow motion Tych rzeczy smartfony (jeszcze) nam nie zastąpiły. A mogłyby Jaki powinien być Samsung Galaxy S22? Moje oczekiwania Chcesz korzystać z 5G w Polsce? Jest jeden problem, o którym mało się mówi