3D Photos Facebooka na Androidzie. Jak zrobić zdjęcie 3D z ruchomym tłem?

Dobra wiadomość: nie trzeba już kupować iPhone'a, by robić i udostępniać na Facebooku efektowne zdjęcia z ruchomym tłem. Co prawda większość użytkowników Androida wciąż ma trudniej, ale ograniczenia da się obejść.

3D Photos Facebooka na Androidzie. Jak zrobić zdjęcie 3D z ruchomym tłem?
Miron Nurski

24.05.2019 | aktual.: 24.05.2019 16:44

Facebook wprowadził funkcję 3D Photos w ubiegłym roku, ale początkowo miała ona jedną poważną wadę: działała wyłącznie na smartfonach z iOS-em.

W przypadku iPhone'ów wystarczy udostępnić na Facebooku zdjęcie zrobione w trybie portretowym, by zostało ono automatycznie przekonwertowane na 3D Photos z ruchomym tłem, co nadaje fotografii głębi i wygląda efektownie.

Dopiero niedawno Facebook zapowiedział, że wkrótce funkcja 3D Photos zostanie udostępniona użytkownikom wybranych modeli z linii Samsung Galaxy (Note8, Note9, S9+, S10e, S10, S10+, S10 5G oraz Fold).

Co z użytkownikami innych smartfonów? Na szczęście wszystko jest do zrobienia.

Facebook: Jak zrobić i udostępnić 3D Photos na Androidzie

Niedawno Facebook ułatwił udostępnianie na Facebooku modeli 3D, co postanowili wykorzystać twórcy zewnętrznych usług. Dzięki temu możliwe jest przerobienie niemal dowolnego zdjęcia zrobionego w trybie portretowym na 3D Photo. Wystarczy:

  • przerzucić zdjęcie portretowe z telefonu na komputer (chociażby mailem - ważne jest to, by plik nie był po drodze konwertowany);
  • wejść na stronę 3D Photo Creator stworzoną przez firmę OmniVirt;
  • korzystając z tego narzędzia wydobyć ze zdjęcia mapę głębi;
  • pobrać i rozpakować paczkę ze zdjęciem oraz mapą głębi;
  • przerzucić oba pliki do okna udostępniania zdjęć na Facebooku;
  • Facebook powinien automatycznie połączyć zdjęcie i mapę głębi w 3D Photo.

Strona w tym momencie obsługuje zdjęcia z rozmytym tłem z iPhone'ów oraz smartfonów Samsunga, Google'a, Huaweia, Honora, LG, Xiaomi, Pocophone'a, Nokii, Meizu, vivo oraz Nubii.

Ważna informacja dla użytkowników huaweiów i honorów: w ich przypadku w aplikacji aparatu należy wybrać Tryb małej przysłony, a nie Tryb portretowy. Tylko wówczas zdjęcie zapisywane jest bowiem z mapą głębi.

Opisałem, jak zrobić to z użyciem komputera, ale jeśli ktoś jest uparty, przeprowadzi cały proces z poziomu telefonu. Wystarczy wymusić na przeglądarce (np. Operze) desktopową wersję strony Facebooka.

Jak przerobić dowolne zdjęcie na 3D Photos Facebooka?

Wcześniej omówiłem sposób, który działa tylko w przypadku zdjęć z rozmytym tłem, które mają zapisaną mapę głębi. Co w przypadku zwykłych fotografii, które chciałoby się przerobić na 3D Photos? Na to też jest sposób.

Jakiś czas temu pisałem o aplikacji DPTH, która potrafi rozmywać tło na dowolnym zdjęciu. Płatna wersja programu (13,99 zł) ma funkcję eksportu mapy głębi. Wystarczy udostępnić stworzoną w ten sposób mapę razem ze zdjęciem, zgodnie ze wcześniejszymi wskazówkami.

Ważna uwaga: nazwy plików muszą być nadane według schematu "nazwa.jpg" (zdjęcie) oraz nazwa_depth.jpg" (mapa głębi). W innym wypadku Facebook nie będzie wiedział, że są to grafiki, które ma ze sobą połączyć.

Dodam jeszcze tylko, że fotki 3D zrobione z użyciem aplikacji DPTH są zazwyczaj gorszej jakości niż zdjęcia natywnie zrobione w trybie portretowym. Z drugiej metody warto więc skorzystać co najwyżej w ostateczności.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)