Coraz więcej dowodów na istnienie Nexusa 10
W przeciwieństwie do Nexusa 4 marki LG tablet Nexus 10 ciągle pozostaje tajemnicą. W iInternecie pojawia się jednak coraz więcej dowodów potwierdzających jego istnienie, m.in. logi stron internetowych oraz data EXIF.
20.10.2012 | aktual.: 20.10.2012 12:00
W przeciwieństwie do Nexusa 4 marki LG tablet Nexus 10 ciągle pozostaje tajemnicą. W iInternecie pojawia się jednak coraz więcej dowodów potwierdzających jego istnienie, m.in. logi stron internetowych oraz data EXIF.
Sam pomysł, że na rynku pojawi się 10-calowy tablet Google'a, jest świeży i pojawił się dopiero w październiku. Wtedy CNET, powołując się na Richarda Shima z firmy NPD DisplaySearch, wskazał Samsunga jako partnera Google'a. Dowodem miały być zamówienia wyświetlaczy o wyjątkowo dużej rozdzielczości - 2560 x 1600.
Niedawno wspominałem, że redaktorzy serwisu AndroidPolice w logach serwera zauważyli wielokrotnie pojawiające się urządzenie oznaczone jako Manta. Nazwa wskazywała na następcę Motoroli Xoom, zwłaszcza że tablet pracował pod kontrolą Androida 4.2. Ostatnio Manta zaczęła znikać z logów, a na jej miejsce pojawił się... Nexus 10.
Można to z łatwością sfabrykować, ale właściciel serwisu przyjrzał się dokładnie tym danym, pochodzeniem ich adresu IP i nic nie wskazuje na oszustwo. Ciągle - to tylko częściowe potwierdzenie.
Dodatkowo, w Sieci pojawiły się dwa zdjęcia, których dane EXIF wskazują na to, że zrobiono je przy pomocy Nexusa 10.
Pierwsze z nich zostało automatycznie zuploadowane na Google+, a jego autor wielokrotnie przebywał w fabryce Samsunga (z sieci społecznościowych można się dowiedzieć naprawdę dużo), więc pewnie jest pracownikiem koreańskiego giganta. Drugie rzekomo pochodzi z niemieckiej siedziby Google'a, co miałoby sporo sensu.
Chociaż możemy z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że Nexus 10 naprawdę istnieje, to jego dane techniczne są zagadką. Oprócz 10,1-calowego wyświetlacza z rozdzielczością 2560 x 1600, z danych EXIF wynika, że ma także aparat 5 Mpix. Pojawiły się także informacje o opóźnieniu wejścia do sprzedaży (dopiero w połowie 2013 r.), a ich powodem miał być problem z produkcją Exynosa 5 z rdzeniami Cortex A15.
Biorąc pod uwagę ilość przecieków, spodziewałbym się go wcześniej, do początku przyszłego roku. Skoro urządzenie już fizycznie istnieje, wybrano już hardware, który się w nim znajdzie. A wiadomo, jak szybko starzeje się specyfikacja w dzisiejszych czasach. Oczywiście historia znała przypadki, w których z tego powodu zmieniono procesor, ale to z pewnością rodzi wiele problemów.
Źródło: AndroidPolice • AndroidCentral