Google kupuje firmę Cronologics. Premium smartwatch z Androidem Wear do pary z Pixelami?

Google kupuje firmę Cronologics. Premium smartwatch z Androidem Wear do pary z Pixelami?

Cronologics CoWatch
Cronologics CoWatch
Mateusz Żołyniak
13.12.2016 14:18, aktualizacja: 13.12.2016 15:18

Wiele wskazuje, że gigant z Mountain View sam będzie musiał zająć się promocją systemu Android Waer. Pomóc w tym może przejęcie firmy Cronologics, która jakiś czas temu błysnęła zegarkiem ze zmodyfikowanym Androidem.

Co kryje się pod nazwą Cronologics?

Parę dni temu FitBit wykupił firmę Pebble, a teraz czas na transakcję dotyczącą innego start-upu, o którym głośno zrobiło się za sprawą crowdfundingu. Google po cichu przejął właśnie Cronologics, a więc firmę założoną przez... jego byłych pracowników.

W ich szeregach znaleźli się ludzie odpowiedzialni przez lata za rozwój Androida. W 2014 roku założyli oni start-up Cronologics zajmujący się opracowywaniem i tworzeniem inteligentnych zegarków opartych na systemie Google'a. Firmie udało się przygotować nawet pierwszy produkt - Cronologics CoWatch.

CoWatch Introduction Video

O sprzęcie głośno zrobiło się za sprawą kampanii crowdfundingowej na serwisie IndieGoGo, gdzie zebrał wiele pochlebnych opinii. Nie powinno to szczególnie dziwić, gdyż chodziło o wykonany z nierdzewnej stali high-endowy zegarek z 1,39-calowym ekranem AMOLED o rozdzielczości 400 x 400 pikseli, 1 GB RAM-u, 8 GB pamięci wbudowanej, a także pulsometrem i innymi czujnikami.

Można spodziewać się premium zegarka Google'a

Cronologics CoWatch działał na zmodyfikowanym systemie Android, a jedną z jego największych zalet miała być integracja z usługą Amazon Alexa. Firma nie będzie już rozwijać jednak tego projektu. Cały zespół został bowiem włączony do działu, który zajmuje się rozwojem platformy Android Wear.

Co z tego wyniknie? Oficjalnie ujawniono, że ludzie z Cronologics będą pomagać przy Android Wear 2.0 i kolejnych edycjach systemu. Być może będą pracować nad rozbudowaniem opcji związanych z personalizacją zegarkowej platformy, jak również integracją głosowego asystenta Google'a (podobnie jak było z Aleksą).

Nie będzie już raczej wysypu zegarków z Android Wear. Za nowe produkty wziąć będzie musiało się samo Google
Nie będzie już raczej wysypu zegarków z Android Wear. Za nowe produkty wziąć będzie musiało się samo Google

Nie zdziwię się, gdy będą oni odpowiadać również za jeden z nowych zegarków na Android Wear. Google bez wątpienia nie poprzestanie na premium smartfonach i będzie chciał dołożyć do Pixeli inteligentny zegarek z wyższej półki. CoWatch wydaje się być niezłym punktem wyjścia.

Google musi sam zabrać się za promocję Androida Wear

Wykupienie Cronologics, które ma zająć się zegarkową platformą, nie wydaje się niczym niezwykłym - Google (zapewne) niedużym kosztem wzmacnia zespół doświadczonymi pracownikami. Transakcja może mieć też i drugie dno, co wiąże się z brakiem wielkiego zainteresowania producentów platformą Android Wear.

Miron w osobnym wpisie wspominał, że zegarkowy system jest przeciwieństwem Androida znanego ze smartfonów - nie daje firmom wielu opcji personalizacji interfejsu czy dodawania nowych funkcji, więc o wiele ciężej im się wyróżnić na rynku smartwatchy. Skutkuje to malejącym zainteresowaniem Androidem Wear.

Chcesz zrobić smartwatcha z interfejsem obsługiwanym za pomocą ruchomego pierścienia (Gear S2)? Zapomnij. Chcesz zrobić smartwatcha z dwoma ekranami (Lenovo Magic View)? Zapomnij. Chcesz zrobić smartwatcha z aparatem (Galaxy Gear)? Zapomnij.

Samsung od dawna korzysta z Tizena, nad którego wykorzystaniem zastanawia się obecnie również Huawei, a LG stawia na autorską implementację systemu webOS. Motorola, obecnie dział Lenovo, który jako jeden z pierwszych tworzył sprzęt z Androidem Wear, nie jest obecnie zainteresowany nowymi zegarkami.

Coraz więcej znaków wskazuje na to, że gigant z Mountain View nie może liczyć na pomoc partnerów w promocji systemu Android Wear i sam będzie musiał się tym zająć. Tu nie wystarczy opracowanie dobrego systemu, ale potrzebny jest również wyróżniający się sprzęt. O tym, czy w jego stworzeniu pomogą ludzie z Cronologics, przekonamy się zapewne za jakiś czas.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)