Google najpierw dał, potem zabrał, ale planuje oddać. Płatności Google Pay zegarkami wrócą do Polski

Nie tylko Samsung Pay pozwala płacić zegarkiem
Nie tylko Samsung Pay pozwala płacić zegarkiem
Źródło zdjęć: © Samsung
Miron Nurski

10.05.2018 15:02, aktual.: 11.05.2018 11:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli kupiłeś smartwatcha z systemem Wear OS głównie po to, by płacić nim za zakupy, mamy dobre wieści - wkrótce taka opcja pojawi się w Polsce. Znowu.

Płatności Google Pay (dawniej Android Pay) początkowo działały tylko ze smartfonami. Zmieniło się to w kwietniu 2017 roku wraz z debiutem systemu Android Wear 2.0. Mając zegarek z modułem NFC, możliwe było płacenie za zakupy bez użycia telefonu. Także w Polsce.

W pewnym momencie Google zablokował usługę, która bez problemów w Polsce działała

Zbliżeniowa sielanka trwała do początku 2018 roku. Gdy gigant wypuścił aktualizację systemu bazującą na Oreo, z zegarków polskich użytkowników wyparowała aplikacja pozwalająca na dokonywanie płatności.

Początkowo użytkownicy uznali to za błąd, ale okazało się, że żadnego błędu nie ma. Błędem było co najwyżej wcześniejsze udostępnienie tej usługi, bo Google zasłaniał się tym, że płatności smartwatchami działają tylko w USA i Wielkiej Brytanii.

Na szczęście odebrana Polakom funkcja wkrótce powróci

Jak dowiedział się serwis Cashless, Wear OS w Polsce wkrótce zostanie zintegrowany z platformą Google Pay. Dokładne terminy nie są znane, ale ma to nastąpić w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Tym razem mówimy o oficjalnym debiucie usługi, więc można być pewnym, że ta nie zniknie z dnia na dzień w niewyjaśnionych okolicznościach. Chyba...

To nie pierwsza funkcja inteligentnych zegarków, którą odebrano polskim użytkownikom

Gdy smartwatche z systemem Google'a pojawiły się w Polsce, miały preinstalowaną jego wyszukiwarkę, która rozumiała polskie komendy. W naszym rodzimym języku można było polecić zegarkowi ustawienie przypomnienia, utworzenie notatki czy wysłanie e-maila.

Obraz

Wraz z debiutem Androida Wear 2.0 rozwiązanie to zostało zastąpione przez Google Assistanta, który - jak wiemy - języka polskiego nie rozumie. Na szczęście ma się to zmienić przed końcem roku, więc niedługo smartwatche odzyskają w Polsce pełnię swojej funkcjonalności.

Trzeba jednak uczciwie przyznać, że Google nie ponosi całej winy za ten stan rzeczy

Zegarki z systemem Wear OS dostępne są w Polsce - powiedzmy - półoficjalnie. Sam Google nigdy nie wystartował nad Wisłą z ich dystrybucją, ani nawet promocją. Producenci tych urządzeń oraz niezależni dystrybutorzy zajęli się tym na własną rękę.

Nie jest jednak tak, że Google jest całkiem bez winy. Huawei pewnie nie chwaliliby się płatnościami zbliżeniowymi i innymi funkcjami, gdyby był zaznajomiony z planami Google'a i wiedział, że w niedalekiej przyszłości ta funkcja zniknie.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także