Ile osób korzysta z Androida 13? Google opublikował statystyki

Ile osób korzysta z Androida 13? Google opublikował statystyki

Android 13
Android 13
Źródło zdjęć: © Unsplash
Miron Nurski
19.01.2023 16:32, aktualizacja: 20.01.2023 15:25

Jestem pewien na 95 proc., że twój telefon jeszcze nie dostał najnowszego Androida.

Android 13 ujrzał światło dzienne w połowie sierpnia 2022 roku. Smartfonów, które dostały aktualizację, regularnie przybywa, ale 5 miesięcy po premierze popularność tej wersji systemu wciąż jest relatywnie mała.

Statystyki wypadają tak marnie, że prawdopodobnie przeprowadzenie aktualizacji w nosie ma nawet znaczna część osób, których telefony się na nią łapią.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Statystyki Androida - styczeń 2023

W narzędziu programistycznym Android Studio pojawiła się nowa porcja statystyk dotyczących popularności poszczególnych wersji systemu. Cyferki prezentują się tak:

  • Android 13 - 5,2 proc.;
  • Android 12 - 18,9 proc.;
  • Android 11 - 24,4 proc.;
  • Android 10 - 19,5 proc.
  • Android 9 - 13,2 proc.;
  • Android 8 - 9,5 proc.;
  • Android 7 - 3,7 proc.;
  • Android 6 - 2,8 proc.;
  • Android 5 - 2,1 proc;
  • Android 4.4 i starsze -  0,7 proc.

Z najnowszej - już 5-miesięcznej - wersji korzysta aktualnie co dwudziesty użytkownik Androida. Najpopularniejszym wydaniem pozostaje 11 z 2020 roku. Prawie co piąty użytkownik (dokładnie 19,8 proc.) ma na swoim telefonie system wydany przed 2018 rokiem.

Jest to o tyle ciekawe, że urządzeń zakwalifikowanych do aktualizacji jest już cała masa. Największy producent smartfonów z Androidem - Samsung - jeszcze przed końcem ubiegłego roku zdążył dopisać do listy dziesiątki swoich modeli z najróżniejszych półek cenowych. Wygląda na to, że wiele osób nie kwapi się do kliknięcia magicznego przycisku "zaktualizuj".

Na szczęście wersja Androida ma coraz mniejsze znaczenie

Google jest świadom problemów związanych z fragmentacją, dlatego podjął szereg inicjatyw, które mają mu zaradzić. Wiele istotnych komponentów systemu aktualizowanych jest niezależnie od wersji systemu.

Dotyczy to nie tylko ukrytych linijek kodu związanych z bezpieczeństwem, ale i rozwiązań czysto funkcjonalnych. Np. nowy selektor zdjęć - zapowiadany początkowo jako funkcja Androida 13 - trafił nawet do użytkowników wersji 4.4 KitKat z 2013 roku. Wszystko dzięki przeprowadzonej w tle aktualizacji Usług Google Play.

Oczywiście w dalszym ciągu sporo rozwiązań zarezerwowanych jest dla najnowszych wydań systemu, więc mimo wszystko aktualizacje przeprowadzać warto. Niemniej numerek Androida ma dziś dużo mniejsze znaczenie niż jeszcze kilka lat temu.

Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)