iPhone 15 w Europie tylko z eSIM? Apple może to zrobić już w tym roku
Raport firmy Juniper Research wskazuje, że Apple może radykalnie przyspieszyć rozwój eSIM w Europie. Analitycy przewidują, że firma już w tym roku może wprowadzić na europejski rynek iPhone’a 15 obsługującego wyłącznie karty eSIM.
Według nowego raportu Juniper Research – firmy specjalizującej się w identyfikowaniu i ocenie nowych, szybko rozwijających się sektorów rynku w ramach ekosystemu cyfrowego – rynek eSIM ma wzrosnąć o imponujące 249 proc., napędzany dobrym przyjęciem urządzeń konsumenckich z obsługą eSIM. Przesłanką do takiego stanu rzeczy jest wydanie przez Apple w Stanach Zjednoczonych iPhone'a 14 z obsługą wyłącznie eSIM, co spowodowało przyspieszenie wsparcia ze strony operatorów.
Wartość globalnego rynku eSIM ma wzrosnąć z 4,7 mld dolarów w 2023 roku do 16,3 mld dolarów w 2027 roku – przy czym oczekuje się, że wzrost ten nastąpi po wprowadzeniu na rynek iPhone'a 14 firmy Apple wyposażonego wyłącznie w eSIM.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Karty eSIM są wbudowane w urządzenia, umożliwiając im i czujnikom płynne przełączanie się między profilami operatorów sieci. Są one doskonałe dla operatorów sieci komórkowych do kontroli i aktywacji, jak również dla firm, które mogą bezproblemowo kontrolować wszystkie swoje urządzenia. Umożliwiają one również użytkownikom korzystanie z wielu kart SIM – a tym samym numerów -– w jednym urządzeniu, dzięki czemu jedno urządzenie może być zarówno telefonem służbowym, jak i osobistym.
Apple przyspieszy wprowadzanie eSIM w Europie
Badania przeprowadzone przez Juniper Research przewidują, że w 2023 r. Apple rozszerzy wdrażanie urządzeń obsługujących wyłącznie eSIM na Europę. Zdaniem analityków technologia ta jest kluczowa dla zminimalizowania czasochłonnego nawiązywania umów roamingowych na rozdrobnionym europejskim rynku telekomunikacyjnym.
W raporcie stwierdzono, że całkowita liczba smartfonów wykorzystujących łączność eSIM wzrośnie z 986 milionów w 2023 r. do 3,5 miliarda w 2027 r. Tymczasem producenci tacy jak Google i Samsung będą musieli opracować równoważne urządzenia z systemem Android tylko w wersji eSIM, aby konkurować z Apple i utrzymać swoją globalną pozycję na rynku.
"Pomimo obaw operatorów dotyczących destrukcyjnego wpływu eSIM na istniejące modele biznesowe, rosnące wsparcie ze strony producentów smartfonów będzie wywierać dodatkową presję na operatorów. W odpowiedzi dostawcy usług muszą wspierać łączność eSIM, aby uniknąć utraty abonentów w miarę wzrostu świadomości technologii" – wskazuje autorka badań Scarlett Woodford.
Konrad Siwik, dziennikarz Komórkomanii