Jak będzie wyglądać przyszłość płatności mobilnych?

Zdaniem Visa Europe do 2020 roku ponad połowa płatności będzie się odbywała za pośrednictwem smartfonów i innych urządzeń mobilnych. Swój wkład w przeniesienie zawartości portfela do telefonu zamierza mieć nawet taki gigant jak Google. Czy przekonamy się w końcu do płatności mobilnych?

Przyszłość płatności mobilnych (fot.: Flickr/{Guerrilla Futures | Jason Tester}/CC BY-ND 2.0)
Przyszłość płatności mobilnych (fot.: Flickr/{Guerrilla Futures | Jason Tester}/CC BY-ND 2.0)
Kira Czarczyńska

08.08.2012 | aktual.: 21.06.2016 15:07

Zdaniem Visa Europe do 2020 roku ponad połowa płatności Visa będzie się odbywała za pośrednictwem smartfonów i innych urządzeń mobilnych. Swój wkład w przeniesienie zawartości portfela do telefonu zamierza mieć nawet taki gigant jak Google. Czy przekonamy się w końcu do płatności mobilnych?

Przyszłością regulowania rachunków, dokonywania zakupów i przeprowadzania innych codziennych transakcji finansowych ma być NFC (ang. Near Field Communication). To specyficzna technologia, pozwalająca dwóm urządzeniom komunikować się jedynie w bardzo bliskiej (do około 4 cm) odległości, na przykład właśnie w celu dokonania płatności. Wspierające NFC smartfony działają więc podobnie jak karty pay-pass, tyle że cyklem przekazania pieniędzy steruje specjalna aplikacja.

Vista Europe udostępnia aplikację PayWave (na wybranych rynkach, jak Wielka Brytania) do płatności mobilnych za pomocą NFC (także w wersji polskiej). Pozwala ona dokonywać transakcji w punktach wyposażonych w terminale zbliżeniowe. Od karty pay-pass różni się tym, że użytkownik może sam dowolnie definiować, które transakcje wymagają potwierdzenia kodem (np. wszystkie powyżej 50 zł). Aplikacja pozwala również śledzić historię wydatków, co likwiduje problem niespodzianki po przejrzeniu historii konta bankowego.

U nas zaczęło się od współpracy Visa i Orange Polska. Obecnie do dyspozycji mamy około 70 tysięcy terminali zbliżeniowych, a klienci banków używają 6,5 miliona kart zbliżeniowych Visa. Czy karty oraz breloki zbliżeniowe zostaną wyparte przez smartfony z NFC i specjalną aplikacją?

Zapewne tak, jeśli zaangażują się w to Google i Microsoft. Giganci dostrzegli potencjał transakcji zawieranych smartfonami wspierającymi NFC, co całkiem nieźle wróży na przyszłość. Projekty Google Wallet czy Wallet Hub mają pozwolić nie tylko powiązać telefony z kartami płatniczymi, ale także zapewnić łatwiejsze zarządzanie transakcjami - zarówno tymi online, jak i tradycyjnymi, w sklepach i placówkach usługowych. Usługa MS dodatkowo integruje się z kontem operatora, co zwiększa jej możliwości.

Biorąc pod uwagę duży potencjał technologii i coraz większe zainteresowanie NFC, myślę, że warto sprawdzić, jak łączność zbliżeniowa i płatności mobilne są wprowadzane w Polsce. Więcej napiszę o tym w osobnym tekście.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)