Przeszkadza ci brak gniazda słuchawkowego w smartfonie? Oto 3 typy akcesoriów, którymi warto się zainteresować

Przeszkadza ci brak gniazda słuchawkowego w smartfonie? Oto 3 typy akcesoriów, którymi warto się zainteresować

Astell & Kern AK XB10
Astell & Kern AK XB10
Mateusz Żołyniak
03.05.2018 07:00, aktualizacja: 04.06.2018 18:42

Brak gniazda słuchawkowego Jack 3,5 mm w wymarzonym smartfonie nie musi być końcem świata dla tych użytkowników, którzy cenią dźwięk dobrej jakości.

Rezygnacja coraz więcej liczby producentów ze złącza słuchawkowego Jack 3,5 mm nie może cieszyć fanów dobrego brzmienia. Oczywiście z pomocą przychodzą słuchawki Bluetooth, których jakość z roku na rok jest coraz wyższa. Szczególnie, gdy weźmie się pod uwagę, że na rynek trafia coraz więcej modeli obsługujących kodeki z rodziny aptX, o czym pisałem już w osobnym artykule.

Osoby, których smartfony nie obsługują kodeków Qualcomma, również nie muszą być poszkodowane. Niezłą jakość zapewniają już tańsze modele jak SoundMagic ES20BT czy SoundMagic E10BT, a wydając mniej niż 400 zł można dostać nieźle grające dokanałówki z systemem redukcji szumów (Phiaton BT 220 NC).

SoundMagic ES20 BT (z lewej) i Phiaton BT 220 NC
SoundMagic ES20 BT (z lewej) i Phiaton BT 220 NC

Pisząc krótko: rozwiązań Bluetooth nie brakuje. Pytanie jednak co z osobami, które mają już swoje ulubione słuchawki na kablu i boją się, że nie będą mogły z nich korzystać po zmianie telefonu na sprzęt bez złącza Jack 3,5 mm.

DAC/AMP na USB jest bardzo uniwersalnym rozwiązaniem

Firmy, które rezygnują z gniazda słuchawkowego, nie pozostawiają użytkowników na lodzie. Do takich telefonów dodawane są zazwyczaj adaptery z wbudowanymi przetwornikami cyfrowo-analogowymi do złącza USB, w które wpinane są słuchawki. Część z nich prezentuje się naprawdę nieźle, ale nie zawsze adaptery zapewnią pożądaną jakość dźwięku, nie wspominając, że większość ma małą moc.

SMSL ivy
SMSL ivy

Z pomocą przychodzą jednak zewnętrzne urządzenia typu DAC/AMP, o których pisałem nieco więcej już jakiś czas temu. O ile jeszcze 3-4 lata temu główną opcją były tu rozwiązania Dragonfly firmy AudioQuest, tak obecnie wybór jest spory. I nie chodzi wcale o drogie produkty.

SMSL iDEA
SMSL iDEA

Firma SMSL ma w ofercie całą masę tanich DAC/AMP-ów. Najtańsza przystawka o nazwie IVY wyceniana jest już na 99 zł, a model Idol+ to wydatek 219 zł. Tańsze rozwiązania można znaleźć także w ofercie marek jak FiiO (K1 - 169 zł) czy xDuoo (XQ-10 - 109 zł).

Cozoy Takt
Cozoy Takt

Dla bardziej wymagających osób firma SMSL przygotowała modele iDEA (499 zł) i iQ (799 zł), a użytkownicy sprzętu Apple'a mogą skorzystać z wycenianego na jakieś 349 zł SMSL Icon z kablem pod Lightning. Podobnym produktem jest Cozoy Takt, który dostępny jest za mniej niż 500 zł, czy odrobinę droższy model Shanling UP (w Polsce w cenie 579 zł).

Shanling UP
Shanling UP

Każde słuchawki mogą stać się bezprzewodowe

Urządzenia typu DAC/AMP mają wiele zalet i są dość uniwersalne (działają także z komputerami), ale mogą wymagać dokupienia przejściówek czy kabli (np. pod USB typu C). Do ich obsługi potrzebna jest też odblokowana opcja USB Audio, czego nie gwarantują producenci w wielu tańszych smartfonach.

FiiO BTR1
FiiO BTR1

O wiele bardziej wygodną opcją wydają się bezprzewodowe przetworniki cyfrowo analogowe - wystarczy je sparować z telefonem i wpiąć słuchawki. Rozwiązania te mają też przeważnie wbudowane mikrofony, więc można prowadzić rozmowy przez słuchawki, które nie są wyposażone w ten dodatek. Użytkownicy do tego nie przejmują się zajętym USB czy sporo większym poborem energii.

xDuoo XQ-23
xDuoo XQ-23

Najciekawsze rozwiązania tego typu dostępne bez problemu w Polsce to:

  • Astell & Kern AK XB10 (399 zł) - najbardziej zaawansowany produkt z tej trójki, który nie tylko wyróżnia się jakością brzmienia, ale obsługuje aptX HD i ma dodatkowe wyjście zbalansowane 2,5 mm;
  • FiiO BTR1 (299 zł) - nieco prostsze rozwiązanie z aptX z wygodnym systemem mocowania, które wyróżniać ma się niewiele krótszym czasem pracy niż XB10.
  • xDuoo XB-23 (199 zł) - najtańszy model (także z aptX), który ma mocniejszy wzmacniacz niż BTR1, ale nieco krótszy czas pracy na pojedynczym ładowaniu

Oczywiście aby w pełni wykorzystać możliwości tych DAC/AMP-ów należy mieć sprzęt obsługujący kodeki audio Qualcomma lub AAC wykorzystywany w sprzęcie Apple'a. Niemniej jednak, nawet w przypadku SBC są w stanie zapewnić jakość wystarczającą na potrzeby standardowych wersji Spotify czy Tidala.

Złącze MMCX w słuchawkach daje sporo możliwości

Wspomnę jeszcze o dodatkowej opcji, którą mają posiadacze słuchawek z wymiennymi kablami ze złączem MMCX (wiele modeli marek jak Shure, FiiO, Mee Audio). Część producentów audio dostrzegła bowiem trendy na rynku smartfonów i przygotowała alternatywne kable z modułami Bluetooth.

Mee Audio BTX1
Mee Audio BTX1

Mee Audio wprowadziło np. rozwiązanie BTC1 z obsługą aptX dla modeli Pinnacle P1 i P2 czy M7 Pro, ale może działać ównież z innymi słuchawkami ze złączem MMCX. Akcesorium to wyceniane jest na 259 zł. Podobne produkty wprowadziły też marki Shure (RMCE-BT1) czy FiiO (RC-BT).

FiiO RC-BT
FiiO RC-BT

Potencjał tego rozwiązania dostrzegają też firmy tworzące budżetowe słuchawki. Marka KZ dla przykładu wprowadziła kabel z modułem Bluetooth dla wszystkich swoich modeli z 2-pinowym złączem. Jest bardzo tani, ale nie zapewnia niestety zbyt długiego odsłuchu (do ok. 3 godz.).

Brak gniazda słuchawkowego nie jest końcem świata

Złącze Jack 3,5 mm jest bardzo użytecznym dodatkiem w smartfonach, ale jego brak nie musi wcale oznaczać, że warto od razu rezygnować z danego urządzenia. Szczególnie, że dodatków audio, które są w stanie go zastąpić, nie brakuje. Nie są one oczywiście wolne od wad, ale nie trzeba wcale wydawać wiele, aby cieszyć się produktami zapewniającymi niezłej jakości brzmienie.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)