Project Treble jednak działa? Android 9 Pie rośnie dużo szybciej niż Oreo

Project Treble jednak działa? Android 9 Pie rośnie dużo szybciej niż Oreo

Project Treble jednak działa? Android 9 Pie rośnie dużo szybciej niż Oreo
Miron Nurski
08.05.2019 15:10, aktualizacja: 08.05.2019 17:36

Czyżby implementację technologii Treble w Androidzie można uznać za udaną? Zdają się na to wskazywać najnowsze statystyki.

Project Trable to rozwiązanie, które w założeniach miało przyspieszyć aktualizowanie Androida. Chodzi o odseparowanie rdzenia systemu od nakładki, czyli coś, co znacznie ułatwia pracę programistom. Google zapowiedział tę technologię już w 2017 roku, ale na efekty trzeba było poczekać. Mechanizmów można bowiem użyć dopiero podczas aktualizowania smartfonów z Androidem 8.0 Oreo do Androida 9 Pie.

Pierwsze statystyki były rozczarowujące. W ciągu pierwszych 80 dni obecności na rynku Pie rósł wolniej niż Oreo, więc można było założyć, że Treble to niewypał. Google obiecywał jednak, że było inaczej, ale... jego słów nie można było zweryfikować. Z jakiegoś powodu firma przestała publikować comiesięczne statystyki Androida w październiku ubiegłego roku. Wreszcie się to zmienia.

Statystyki Androida za maj 2019. Pie rośnie zaskakująco szybko

Majowe statystyki prezentują się tak:

Obraz

Android 9 Pie kontroluje 10,4 proc. urządzeń z tym systemem. Liczba może i niezbyt imponująca, bo przecież oprogramowanie miało premierę w sierpniu ubiegłego roku, ale i tak jest lepiej, niż można było przypuszczać, mając na uwadze wcześniejsze dokonania Google'a.

Przejrzałem archiwalne statystyki i sprawdziłem, jak szybko popularność zdobywały Android 9 Pie, 8.0 Oreo i 7.0 Nougat, uwzględniając czas od premiery. Wygląda to tak:

  • Android 9 Pie po 274 dniach od premiery miał 10,4 proc. rynku;
  • Android 8 Oreo po 259 dniach od premiery miał 5,7 proc. rynku
  • Android 7.0 Nougat po 253 dniach od premiery miał 7,1 proc. rynku.

W zbliżonym czasie (różnica 15 dni) najnowsza wersja systemu dotarła więc na niemal dwukrotnie większy odsetek urządzeń niż wcześniejsza.

Biorąc pod uwagę, że - według zapewnień Google'a - Android kontroluje obecnie 2,5 miliarda aktywnych urządzeń, z najnowszego wydania może obecnie korzystać ponad 100 milionów osób więcej niż rok wcześniej. Sporo.

Wygląda więc na to, że Treble naprawdę działa

Trzeba mieć na uwadze, że wpływ na popularność najnowszej wersji systemu mają nie tylko aktualizacje, ale i urządzenia, które trafiają do klientów od razu ze świeżym oprogramowaniem.

Może być więc tak, że z jakiegoś powodu w pierwszej połowie 2019 roku więcej osób kupiło telefon z najnowszym Androidem niż w pierwszej połowie roku 2018. Różnych smartfonów jest tak dużo, że ciężko to zmierzyć, ale nie można tego wykluczyć.

Tak czy inaczej, Google nie kłamał - Android 9 Pie rośnie szybciej niż Oreo. Być może faktycznie zasługa w tym Projectu Treble.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)