Snapdragon 855 oficjalnie zapowiedziany. Obsługa 5G, nowe możliwości fotograficzne i 3D Sonic Sensor

Qualcomm Snapdragon 855
Qualcomm Snapdragon 855
Mateusz Żołyniak

04.12.2018 14:35, aktual.: 08.12.2018 14:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Qualcomm oficjalnie zapowiedział Snapdragona 855. Co trzeba wiedzieć na temat układu, który w 2019 roku znajdzie zastosowanie w większości flagowców?

W ciągu ostatnich miesięcy wiele mówiło się o możliwej zmianie systemu nazewnictwa układów Qualcomma, ale nie nastąpi to z pewnością w najbliższej przyszłości. Nowe rozwiązanie Amerykanów na rynek trafi pod nazwą Snapdragon 855, a oznaczenie "8150" pozostanie tym kodowym.

Układ zostanie oficjalnie zapowiedziany podczas Qualcomm Snapdragon Tech Summit 2018 (od 4 do 6 grudnia), ale serwis TechCrunch pospieszył się nieco i zamieścił informacje na jego temat przed upływem embargo, co zauważył m.in. WinFuture.de.

Snapdragon 855, czyli 7 nm i trzy klastry rdzeni

Nowy Snapdragon produkowany będzie w procesie litograficznym 7 nm, w którym stworzono układy HiSilicon Kirin 980 oraz Apple A12 Bionic, przez firmę TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company).

Qualcomm Snapdragon 855
Qualcomm Snapdragon 855

Następca Snapdragona 845 ma mieć osiem rdzeni, które będą nietypowo ułożone w trzech klastrach:

  • 1 wydajny rdzeń Kryo Gold o taktowaniu do 2,8 GHz;
  • 3 wydajne rdzenie Kryo Gold o taktowaniu do 2,4 GHz;
  • 4 energooszczędne rdzenie Kryo o taktowaniu do 1,8 GHz.

Cztery wydajne jednostki Qualcomma bazować mają na Cortexach-A76, a pozostałe rdzenie to zmodyfikowane wersje Cortexów-A55. Więcej na ten temat i działania CPU dowiecie się z tego wpisu.

Pierwszy układ z obsługą sieci 5G

Snapdragon 855 w standardzie wyposażony jest w ulepszony modem 4G LTE o nazwie Snapdragon X24 LTE, który w teorii zapewnia transfer danych na poziomie 2 Gb/s. Producenci do nowego układu Qualcomma będą mogli dodać jednak również modem 5G.

Qualcomm Snapdragon 855 może obsługiwać modem 5G, który zapewni wyższy komfort podczas grania online
Qualcomm Snapdragon 855 może obsługiwać modem 5G, który zapewni wyższy komfort podczas grania online

Chodzi oczywiście o rozwiązanie Snapdragon X50 5G. Qualcomm już teraz chwali się, że 5G zapewni wysoki komfort podczas grania online ze znajomymi czy bardziej wydajną obsługę aplikacji bazujących na rozszerzonej rzeczywistości.

Adreno 640 z technologią Snapdragon Elite Gaming

Ważną nowością jest Adreno 640, które ma zapewnić wyższą wydajność niż Adreno 630 ze Snapdragona 845, a przy tym cechować się jeszcze lepszym zarządzeniem energią. Dodatkową zaletą nowego układu graficznego jest funkcja Snapdragon Elite Gaming.

Rozwiązanie to ma automatycznie optymalizować pracę układu podczas grania na wzór GPU Turbo Huaweia. Funkcja będzie zapewne wymagać dodania kilku linijek kodu w poszczególnych tytułach.

Dodam, że to kolejna próba kreowania Snapdragonów jako świetnie przystosowanych do grania. Qualcomm w 2011 roku ruszył ze Snapdragon GamePack, czyli programem optymalizacji wybranych tytułów pod jego układy. Rozwiązanie to niespecjalnie się jednak przyjęło.

Optymalizacja pod kątem fotografii obliczeniowej

Snapdragon 855 wyposażony ma być w dedykowany chip NPU (Neural Processing Unit), który ma zagwarantować trzykrotny wzrost wydajności przetwarzania algorytmów uczenia maszynowego. Nowość ma lepiej radzić sobie z rozpoznawaniem obiektów i analizowaniem sposobu użytkowania telefonu przez funkcje oszczędzania baterii.

Sporą nowością ma być CV ISP (Computer Vision Image Signal Processor), który będzie obsługiwał funkcje oparte na fotografii obliczeniowej (computational photography). Oznacza to w skrócie, że urządzenia na Snapdragonie 855 powinny w bardziej wydajny sposób przetwarzać zdjęcia, które składane są z kilku fotografii (wykonywanych jednym lub wieloma sensorami).

Qualcomm prezentuje 3D Sonic Sensor

Snapdragon 855 jest pierwszym rozwiązaniem wspierającym Qualcomm 3D Sonic Sensor. Ma być on pierwszym na świecie ultradźwiękowym czytnikiem linii papilarnych, który umieszczany jest pod ekranem. Ma być on nie tylko szybszy niż sensory optyczne, ale i bardzo bezpieczny.

Producenci, którzy postawią na model 855, będą mogli przygotować modele z ultradźwiękowymi ekranowymi skanerami biometrycznymi. Jedną z pierwszych firm może być Samsung, który rozwiązanie to ma wprowadzić w nadchodzących modelach z linii Galaxy S10.

Kiedy smartfony ze Snapdragonem 855 trafią na rynek?

Qualcomm nie zdradził konkretów na temat smartfonów opartych na Snapdragonie 855, ale już teraz poinformował, że pojawi się on w urządzeniach Google'a, HTC, LG, Motoroli, Samsunga czy Sony w pierwszej połowie 2019 roku. Dotyczy to również urządzeń obsługujących łączność 5G, ale ich dostępność będzie ograniczona do wybranych rynków.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)