Samsung Galaxy Note 20 raczej nie da powodów do narzekań na Exynosa

Wielkimi krokami zbliża się premiera następcy Galaxy Note'a 10
Wielkimi krokami zbliża się premiera następcy Galaxy Note'a 10
Miron Nurski

28.05.2020 10:44, aktual.: 28.05.2020 12:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Samsung Galaxy Note 20 może być pozbawiony części wad, które mają modele z linii Galaxy S20.

Galaxy S20 - podobnie jak wcześniejsze flagowce - trafił na rynek w dwóch wersjach różniących się zastosowanym układem. W niektórych krajach jest to Snapdragon 865, a w innych - m.in. w Polsce - Exynos 990.

Szybko okazało się, że wersja z Exynosem - choć dużo tańsza (czego skądinąd wielu malkontentów zdaje się nie zauważać) - w kilku aspektach ustępuje bliźniaczej wariacji ze Snapdragonem. Polski Galaxy S20 jest nieco mniej wydajny, bardziej podatny na przegrzewanie i działający krócej na jednym ładowaniu niż amerykański.

Niewykluczone jednak, że w przypadku Galaxy Note'a 20 role się odwrócą lub przynajmniej różnice między układami zostaną zatarte.

Samsung Galaxy Note 20 może dostać Exynosa 992 wykonanego w procesie 5 nm

Przecieki na ten temat krążą po sieci nie od dziś, ale właśnie się uwiarygodniły. Jak donosi serwis ZDNet Korea, Samsung sfinalizował prace nad nowym układem, nazywanym wstępnie Exynosem 992, i jest gotowy do ruszenia z masową produkcją.

Lada moment ma zostać podjęta decyzja, czy jednostka zostanie zastosowana w modelach z linii Galaxy Note 20. Zdaje się być to jednak bardzo prawdopodobne.

Kluczową przewagą Exynosa 992 nad 990 ma być niższy proces litograficzny - 5 nm zamiast 7 nm. A niższa litografia oznacza niższe zużycie energii i mniejszą ilość wydzielanego ciepła.

Samsung Galaxy Note 20+ - wizualizacja bazująca na przeciekach
Samsung Galaxy Note 20+ - wizualizacja bazująca na przeciekach© twitter.com/OnLeaks / Pigtou.com

Udoskonalony czip ma także wykorzystywać nową architekturę Cortex-A78 i grafikę Mali-G78, co powinno zagwarantować przeszło 20-procentowy wzrost wydajności.

Innymi słowy - Exynos 992 ma mieć wyeliminowane wszystkie największe wady Exynosa 990. Potencjalnie może nawet zyskać przewagę nad Snapdragonem 865.

Warto odnotować, że podobna sytuacja miała miejsce rok wcześniej. Podczas gdy Galaxy S10 i Note 10 w wersji amerykańskiej miały Snapdragona 855, w Europie Samsung zastosował kolejno Exynosa 9820 (S10) i wykonanego w niższym procesie litograficznym Exynosa 9825 (Note 10).

Oczekuje się, że Galaxy Note 20 będzie miał swoją premierę w sierpniu.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)