Samsung Galaxy S8 czy LG G6? Którego z flagowców wybrać?

Zarówno LG, jak i Samsung pokazali już swoje flagowe smartfony na rok 2017. Oba modele mają ekran o nietypowych proporcjach, świetną jakość wykonania oraz topowe podzespoły. Co je różni? Który wypada lepiej? O tym dowiecie się z mojego porównania Galaxy S8 i LG G6.

Samsung Galaxy S8 czy LG G6? Którego z flagowców wybrać?
Łukasz Skałba

Galaxy S8 ma trochę lepszą specyfikację

Zarówno Galaxy S8, jak i LG G6 będą oferowały świetną wydajność w codziennym użytkowaniu. Syntetyczne benchmarki pokazują jednak, że układ Samsunga jest wyraźnie szybszy od chipsetu z LG G6.

Samsung postanowił zastosować autorski układ Exynos 8895, który ma cztery rdzenie M2 2,3 GHz, cztery energooszczędne Cortexy A53 i grafikę Mali-G71. Sercem G6-tki jest z kolei układ Snapdragon 821 oparty na czterech rdzeniach Kryo i GPU Adreno 530, który jest ubiegłoroczną konstrukcją Qualcomma.

Gdyby LG zainstalowało w G6 najnowszego Snapdragona 835, walka byłaby zdecydowanie bardziej wyrównana. Tak się jednak nie stało i to sprzęt Samsunga będzie zapewne tym szybszym.

Oba smartfony łączy jednak ilość zastosowanej pamięci operacyjnej. Koreańczycy nas nie rozpieszczają i oferują tylko 4 GB RAM-u. Na ten moment oczywiście wystarczy, ale czy podobnie będzie za dwa lata? Wątpię.

Samsung, poza lepszym procesorem, ma również nowsze moduły łączności. Jest to pierwszy telefon na rynku obsługujący Bluetooth w wersji 5.0. Co to oznacza w praktyce? Wielokrotnie większe zasięgi, wyższą szybkość przesyłania informacji oraz możliwość komunikowania się na bieżąco z większą ilością urządzeń (np. z dwoma parami słuchawek).

LG G6 pozostał przy starszym standardzie - Bluetooth 4.2. S8 oferuje również nowocześniejsze, dwuzakresowe WiFi oraz LTE kategorii 16 (LG - kat. 12).

Obraz

Jeśli chodzi natomiast o baterie, to ta z LG G6 ma pojemność 3300 mAh, a w Galaxy S8 znalazło się ogniwo o pojemności jedynie 3000 mAh. Samsung nadrabia jednak możliwością ładowania bezprzewodowego, którego europejska wersja G6-tki nie wspiera. W G6 zabrakło porządnego przetwornika dźwięku (będzie dostępny tylko w koreańskiej wersji). Samsung, który ma 32-bitowego DAC-a, zaoferuje więc teoretycznie również wyższą jakość dźwięku.

Galaxy S8 jest ładniejszy, a LG G6 - wytrzymalszy

Zarówno LG G6, jak i Galaxy S8 wykonane są ze szkła i metalu. Galaxy S8 może się jednak poszczycić obustronnym zastosowaniem tafli najnowszego Gorilla Glass 5. Oba smartfony mają bardzo wąski ramki wokół wyświetlacza i są bardzo porządnie wykonane. Gdybym miał jednak wybierać urządzenie wyłącznie pod względem wyglądu, postawiłbym na Samsunga. Wygląda on jeszcze nowocześniej niż G6-tka, która i tak wyróżnia się pod tym względem.

Oba urządzenia mają certyfikat IP68, co oznacza, że są one odporne na wodę i pył. LG G6 wyróżnia się jednak militarnym standardem 810G. Jego obudowa powinna więc przetrwać nawet upadki na twarde powierzchnie. Samsung na pewno będzie bardziej "kruchym" sprzętem.

Obraz

Wyświetlacze w nowych proporcjach - który lepszy?

Zarówno Samsung, jak i LG zastosowali wyświetlacze o nietypowych proporcjach. Koreańczycy skończyli z formatem 16:9 na rzecz bardziej panoramicznych. W przypadku LG mówimy o stosunku 18:9, co oznacza, że szerszy bok panelu jest dokładnie dwa razy dłuższy niż węższy. LG wykorzystało ten fakt projektując odpowiednio nową wersję swojej nakładki.

Samsung ma jeszcze szerszy wyświetlacz (18,5:9) oraz większą o 0,1 cali przekątną. Jego rozdzielczość również jest odrobinę wyższa (2960 x 1440 pikseli vs 2880 x 1440 pikseli). Najważniejszą różnicą jest jednak zastosowana technologia. U Samsunga jest to znany i lubiany panel Super AMOLED, a u LG - klasyczny IPS LCD. Galaxy S8 będzie więc oferował idealną czerń i znacznie lepszy kontrast. Nie oznacza to oczywiście, że ekran G6-tki jest słaby.

Obraz

Warto również zauważyć, że oba smartfony panele o lekko zaokrąglonych rogach. Samsung poszedł jednak o krok dalej i wykorzystał obustronnie zagięty panel - krawędzie zachodzą na boki urządzenia.

Lepsza jakość zdjęć czy dodatkowy obiektyw?

Galaxy S8 będzie prawdopodobnie robił zdjęcia o lepszej jakości. Jego układ optyczny jest jaśniejszy i nowocześniejszy, a autofocus wspiera technologię Dual Pixel. Sensor zainstalowany w LG G6 to natomiast wysłużony już Sony IMX 258.

Jakość to jedno, a możliwości fotograficzne to drugie. LG G6 oferuje podwójny aparat. Jeden obiektyw jest normalny, a drugi - szerokokątny. Nada się więc on świetnie do fotografowania pomieszczeń, architektury i krajobrazu. Aby uzyskać podobny efekt używając Galaxy S8, będziemy musieli użyć swoich nóg.

Obraz

Na korzyść Samsunga przemawia jednak kamerka do selfie. Ma ona wyższą rozdzielczość (8 vs 5 Mpix) oraz znacznie wyższą jasność (f/1,7 vs f/2,2). Będzie więc ona robiła znacznie lepsze zdjęcia w słabszych warunkach oświetleniowych.

Czy warto dopłacić do Galaxy S8?

Samsung będzie w Polsce kosztował 3499 . Dostępne dane wskazują, że LG G6 będzie natomiast 200 zł tańszy Jest to stosunkowo mała różnica. Moim zdaniem - w większości przypadków - warto będzie dopłącić do Galaxy S8.

Propozycja Samsunga to nowocześniejszy design, ekran i aparat o lepszej jakości oraz nowsze moduły łączności. Nie sposób nie wspomnieć również o dodatkowym zabezpieczeniu biometrycznym - skanerze tęczówki oka i skanerze twarzy. Używając LG G6 mamy natomiast do dyspozycji jedynie czytnik linii papilarnych.

Jeśli szukacie multimedialnego kombajnu, prawdopodobnie lepszym wyborem będzie dla was Galaxy S8 lub jego większy brat z plusem w nazwie. Jeśli natomiast jesteście bardzo aktywnymi użytkownikami i dużo podróżujecie, spójrzcie na ofertę LG. Jego tegoroczny flagowiec ma bardziej wytrzymałą obudowę, wiekszą baterię i dodatkowy szerokokątny obiektyw.

Wszystko o:

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)