Mobilny Windows kontroluje mniej niż 1 proc. smartfonów dostarczonych w pierwszym kwartale

Mobilny Windows kontroluje mniej niż 1 proc. smartfonów dostarczonych w pierwszym kwartale

Mobilny Windows kontroluje mniej niż 1 proc. smartfonów dostarczonych w pierwszym kwartale
Źródło zdjęć: © pexels.com
Marek Pruski
24.05.2016 08:56, aktualizacja: 26.05.2016 13:21

Samsung góruje nad Apple'em, Lenovo znika z TOP 5, Huawei rośnie w siłę, a Microsoft? Cóż…

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Gartnera, w pierwszym kwartale 2016 roku dostarczono 349 milionów smartfonów. Za cały rynek telefonów (obejmujący także tzw. feature phone'y) w 78 proc. odpowiadają smartfony. Rynek okazał głównie zapotrzebowanie na budżetowe urządzenia wykorzystujące łączność 4G.

Nie ma się więc co dziwić, że w pierwszej piątce widnieją nazwy aż trzech chińskich producentów. Są to kolejno Huawei (8,3 proc.), Oppo (4,6 proc.) oraz Xiaomi (4,3 proc.). Ze wszystkich trzech, to Oppo zanotowało najwyższy przyrost sprzedaży na poziomie 145 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku. Huawei stawiał na rynki Europy, Ameryki i Afryki, podczas gdy Oppo i Xiaomi sprzedawali głównie w Azji.

Wyniki na maj 2016
Wyniki na maj 2016© gartner.com

Samsung umocnił się jeszcze bardziej względem Apple'a. Udziały firmy w pierwszym kwartale wyniosły 23 proc. Koreańczycy mają jednak problem z lokalnymi firmami na rynkach takich jak np. Chiny. Apple pierwszy raz zanotował dwucyfrowy spadek na poziomie 14 proc., ale widać, że firma szuka nowych sposobów na pozyskiwanie klientów, takich jak np. sprzedawanie odnowionych urządzeń.

Lenovo wypadło z pierwszej piątki na rzecz Oppo. Według badaczy jest to związane z rosnącą siłą chińskich producentów i problemami w zarządzaniu przy wchłonięciu marki Motorola. Jeśli chodzi o systemy, Android wciąż zyskuje, a iOS pikuje.

Uwagę przykuwa też bardzo spadek udziałów mobilnego Windowsa z 2,5 proc. w pierwszym kwartale 2015 do... 0,7 proc.

Niżej jest już tylko BlackBerry (0,2 proc.) i inne systemy (0,2 proc.).

Jak widać Huawei rośnie w siłę, co widać nawet po wynikach producenta w Polsce. Marka Oppo skradła użytkowników przede wszystkim Lenovo. Choć firma stara się wprowadzać do swojej oferty dobrej jakości niedrogie urządzenia, to z tanimi kopiami iPhone’a w Chinach raczej nie ma większych szans.

Wyniki na maj 2016
Wyniki na maj 2016© gartner.com

Jak podkreślają twórcy raportu, Samsung umocnił swoją pozycję dzięki nowym modelom klasy premium - Galaxy S7 i S7 Edge, oraz wzbogaceniu oferty. Chodzi tu rzecz jasna o modele serii A, oraz serii J.

Android na rynku znowu notuje wzrost, a to głównie ze względu na ciągłe rozszerzanie swojej działalności o samochody, wearables czy domy.

Co dalej z mobilnym Windowsem?

Tak gigantyczny spadek i tak niewielkiej popularności nie wygląda zbyt dobrze. Ostatnią deską ratunku zdają się być dopracowany i rozsądnie wykorzystany tryb Continuum oraz znany z przecieków Surface Phone.

Jeśli te projekty nie wypalą, będziemy się raczej zastanawiać nie czy, tylko kiedy Microsoft przestanie utrzymywać przy życiu umierający system.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)