Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: 360 Launcher, CityZoom360 i Flappy Bird
Funkcjonalny launcher, aplikacja z dostępem do ponad 2000 kamer oraz kilka wciągających gier - m.in. to znajdziecie w najnowszym wydaniu Weekendowego Zestawu Gier i Aplikacji.
Personalizacja
Ekran blokady (Cover)
Na samym wstępie muszę zaznaczyć, że jest to aplikacja stworzona przez Qualcomma z myślą o urządzeniach napędzanych procesorami z linii Snapdragon. Na innych nie będzie działać.
Producent przekonuje nas, że jego lockscreen ma nam umożliwić wygodny dostęp do informacji, których potrzebujemy. Po jego instalacji zostaniemy poproszeni o pobranie BatteryGuru (jeśli wcześniej tego nie zrobiliśmy), która służy do zarządzania energią na tabletach i smartfonach ze Snapdragonem.
Faktycznie informacji mamy tutaj sporo. Poza godziną i datą wyświetlany jest także m.in. czas kolejnego alarmu, pogoda, skrót do aparatu, belka z najczęściej używanymi aplikacjami i kontaktami oraz powiadomienia z innych aplikacji. Wszystkie wyświetlane elementy są interaktywne, co oznacza, że klikając na godzinę przeniesiemy się do systemowej aplikacji zegara, tapnięcie w temperaturę wyświetli prognozę na kilka kolejnych dni, a dolna belka jest rozsuwana. Całość wygląda ponadto bardzo elegancko.
Program wciąż znajduje się w fazie beta, więc może nie działać bezproblemowo. U mnie np. lockscreen nie chce wyświetlać powiadomień z innych aplikacji. Mimo wszystko jednak myślę, że warto dać mu szansę.
Plusy:
- ładny wygląd
- funkcjonalność
Minusy:
- kompatybilność wyłącznie z urządzeniami napędzanymi procesorami Qualcomma
- nie wszystko działa idealnie (beta)
Launcher (Action Launcher)
Studio odpowiedzialne za stworzenie tej aplikacji twierdzi, że jeśli kochacie programy ADWLauncherEX lub GO Launcher EX, pokochacie również i jego dzieło. Czy tak jest w rzeczywistości? Sprawdźmy.
Zacznę od tego, że dziś przebicie wspomnianego GO Launchera, to żaden wyczyn, gdyż od dłuższego czasu jest on przeładowanym i topornie działającym kombajnem. Na tym polu 360 Launcher faktycznie sprawuje się lepiej; sprawia wrażenie znacznie lżejszego i mniej zasobożernego. Niemniej jednak również ta aplikacja wita nas na wstępie kilkoma wodotryskami, takimi jak efektowne przejścia między pulpitami czy nawet gwiazdki, kółeczka i inne serduszka zasypujące ekran w miejscu, do którego przyłożymy palec. Na szczęście tego typu bajery można wyłączyć.
Launcher został wzbogacony w kilka elementów charakterystycznych dla chińskiej myśli programistycznej. Mówię tutaj o chociażby o całym zestawie wbudowanych widgetów i przydatnych narzędzi (czyszczenie pamięci, menadżer plików, motywy graficzne itp.). To akurat zaliczam do plusów, gdyż dzięki temu launcher z miejsca zyskuje na funkcjonalności.
Motywów graficznych jest sporo i z pewnością każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Co istotne, podmieniają one także ikony zainstalowanych aplikacji, co ujednolica wygląd całego interfejsu.
Z fajniejszych dodatków spodobał mi się narożny panel z najczęściej używanymi przez nas aplikacjami. Wysuwamy go przeciągając palec po ukosie od któregoś z dolnych rogów ekranu. Takie rozwiązanie jest wygodne nawet w przypadku sporych phabletów.
Wady? 360 Launcher nie tylko nie został spolszczony, ale i z tłumaczeniem na język angielski nie obeszło się bez problemów, gdyż gdzieniegdzie natrafimy na chińskie krzaczki (zwłaszcza na widgetach).
360手机桌面
Plusy:
- naprawdę dużo funkcji i wbudowanych narzędzi
- lekkość i płynność
- kilka oryginalnych dodatków
Minusy:
- brak spolszczenia
Aplikacje użytkowe
CityZoom360 to aplikacja, która oferuje nam dostęp do ponad 2000 kamer na całym świecie.
Interfejs programu jest prosty i przejrzysty. Za pomocą wysuwanego z lewej strony panelu błyskawicznie przejdziemy do kamer znajdujących się w pobliżu, dodanych przez nas do ulubionych, najnowszych, najpopularniejszych, a także do podziału na kategorie oraz wyszukiwarki.
Wszystkie kamery wyświetlane są w przewijanej pionowo liście i zostały okraszone miniaturkami oraz czytelnym - często spolszczonym - opisem.
A jak z jakością samego obrazu? Cóż, z tym bywa różnie. Przede wszystkim obraz przesyłany jest w różnych formatach. Teoretycznie najlepsze są te oparte o flashowe odtwarzacze, ale ze względu na zakończenie oficjalnego wsparcia dla Flasha w Androidzie trzeba tutaj nieco kombinować: doinstalować go z nieoficjalnych źródeł albo wyposażyć się w obsługującą Flasha przeglądarkę (np. FlashFox). Wiele kamer oferuje nam jednak wyłącznie dostęp do zdjęć w formacie JPEG, które odświeżamy za pomocą umieszczonego na dole przycisku. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale pozwala zorientować się, co akurat dzieje się w danym miejscu. Warto tutaj zaznaczyć, że w aplikacji nie zabrakło kamer umieszczonych pod obiektami sportowymi w Soczi czy też na ulicach Majdanu.
Plusy:
- dostęp do tysięcy kamer
- wygodna obsługa
Minusy:
- ciężko trafić na kamerę z naprawdę dobrą jakością przesyłanego obrazu
Aplikacja użytkowa (Battery Stats Plus)
Android wyposażony jest we wskaźnik naładowania baterii umieszczony na pasku stanu, więc z poziomu interfejsu telefonu lub tabletu zawsze mamy wgląd na to, ile mocy nam jeszcze zostało. Gorzej sprawa wygląda podczas grania lub korzystania z aplikacji pełnoekranowych: w takim wypadku musimy je zminimalizować lub rozwinąć pasek powiadomień wewnątrz aplikacji (co nie każde urządzenie umożliwia). Na szczęście lekarstwem na te wszystkie utrudnienia jest program Energy Bar.
Zadaniem tej aplikacji jest po prostu wyświetlanie na samej górze aplikacji cienkiego paska prezentującego poziom naładowania baterii. Jego kolorystykę i grubość możemy zmienić w ustawieniach, choć w dalszym ciągu jest on tak cienki, że nawet nie widać go na screenshotach.
Istotne jest to, że wspomniany pasek widoczny jest przez cały czas, bez względu na to, co akurat robimy. Na szczęście jest on na tyle cienki, że po dobraniu kolorystyki w żaden sposób nie będzie nas rozpraszał, a już na pewno nie będzie niczego zasłaniał. Proste, ale użyteczne narzędzie.
Plusy:
- możliwość skonfigurowania grubość, umieszczenia i koloru paska
Minusy:
- brakuje mi trochę możliwości włączenia dodatkowo półprzeźroczystości
Gry
Zręcznościówka (Fly Cargo)
Flappy Bird to prawdopodobnie największy fenomen ostatnich tygodni. Twórca tej prostej 8-bitowej zręcznościówki - pochodzący z Wietnamu Dong Nguyen - twierdzi, że napisał ją w kilka dni i nawet mu się nie śniło, że w krótkim czasie jego dzieło pobierze 50 milionów osób. Obecnie zarabia on na reklamach wyświetlanych w tej grze średnio 50 000 dolarów... dziennie. Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że jest to jedna z najbardziej irytujących gier świata. Dlatego też postanowiłem polecić ją tym, którzy jej jeszcze nie znają - sam cierpieć nie będę ;)
Pomysł na grę był prosty (choć sama gra bynajmniej taka nie jest): sterujemy tytułowym ptakiem w taki sposób, by przeciskał się on między rozmieszczonymi w równych odstępach rurami (czy co to tam to jest). Za każdą miniętą parę rur dostajemy jeden punkt. Jest to zadanie trudne i niesamowicie frustrujące, ale jednocześnie pobicie swojego rekordu (lub rekordu znajomego) daje niesamowitą satysfakcję. Chyba właśnie w tym tkwi sekret Flappy Birds.
Tytuł ten został zintegrowany z platformą Google Play Services i jeśli kiedyś dodaliście kilku znajomych do kręgów w Google+, gwarantuję Wam, że na podium we Flappy Birds znajdziecie sporo znajomych twarzy.
Plusy:
- niesamowita satysfakcja z każdego pobitego rekordu
- dobry zabijacz czasu
Minusy:
- tylko dla ludzi o nerwach ze stali ;)
Gra wyścigowa (Carmageddon)
Death Tour to brutalne wyścigi samochodowe wzorowane na takich produkcjach jak Twisted Metal, FlatOut czy też Carmageddon. Naszym zadaniem jest więc nie tyle ściganie się z przeciwnikami, co ich unicestwianie za pomocą dostępnego wachlarza broni.
Pojazdem sterujemy przy użyciu przycisków ekranowych, których rozmieszczenie jest bardzo wygodne. Grafika - choć trójwymiarowa - nie powala, ale z drugiej strony twórcy zapewniają, że ich gra do prawidłowego działania wymaga jedynie 512 MB pamięci RAM.
Death Tour jak na dzisiejsze czasy z pewnością nie przejawia zbyt innowacyjnego podejścia do tematu i w dodatku ma mocną konkurencję, ale mimo wszystko nadaje się na chwilę nudy. Zwłaszcza, że można go pobrać za darmo.
Death Tour Trailer
Plusy:
- niskie wymagania sprzętowe
- krótkie rundy są idealne na chwilę nudy
Minusy:
- mikropłatności
Zręcznościówka (Real Steel World Robot Boxing )
Prosta zręcznościówka, z małpami-bokserami w roli głównej.
Pisząc "prosta" mam niestety na myśli poziom trudności, który nie jest zbyt wygórowany. Sterowanie sprowadza się bowiem w zasadzie głównie do korzystania na zmianę wyłącznie z dwóch przycisków, odpowiedzialnych kolejno za atak oraz obronę. W większości przypadków tego drugiego będziemy używać raczej sporadycznie.
W trakcie każdej rundy - w ramach urozmaicenia - od czasu do czasu musimy wykonać jakiś gest lub szybko tapnąć w rozmieszczone na ekranie przyciski, ale nie zmienia to faktu, że na dłuższą metę rozgrywka jest dość monotonna. Grę mogę więc polecić głównie młodszym graczom, którym do gustu przypadnie z pewnością dopracowana oprawa audiowizualna.
Do plusów należy zaliczyć fakt, że tytuł ten został wzbogacony o tryb gry wieloosobowej zarówno z poziomu jednego urządzenia, jak i poprzez Wi-Fi.
Official Monkey Boxing Launch Trailer
Plusy:
- ładna grafika
- idealna dla młodszych graczy
- tryb multiplayer
Minusy:
- monotonna rozgrywka
Zręcznościówka (Chromasphere)
Beyond Pool to dość nietypowa wariacja na temat bilarda. Naszym zadaniem jest oczywiście trafienie bili do łuzy, ale na stole czekają na nas liczne przeszkody, które utrudniają, ale i uatrakcyjniają rozgrywkę.
Do gustu przypadł mi sensownie wyważony poziom trudności. Zdecydowanej większości poziomów nie udało mi się przejść za pierwszym razem, ale też nie zdarzało się tak, bym utknął na jakimś na dłużej niż kilka minut.
Gra cechuje się dość dziwnie opracowaną fizyką, gdyż wystrzelona bila ostatnie kilka centymetrów turla się wręcz w nieskończoność. Gdy zatem minie już łuzę i wiemy, że nic z tego nie będzie, najlepiej z miejsca sięgnąć po kolejną bilę lub zresetować poziom. Tak czy inaczej, Beyond Pool to bardzo udana propozycja dla fanów zręcznościówek.
Plusy:
- sporo różniących się od siebie poziomów
- dobrze wyważony poziom trudności
Minusy:
- nierealistyczna fizyka