#wSkrócie: Android Enterprise Recommended, prototyp Huaweia P20 i nowe zdjęcia Galaxy S9
Pisaliśmy już o module Qualcomma, który wprowadzi w smartfonach obsługę Wi-Fi ax i Bluetooth 5.1, oraz odświeżonych wersjach modeli LG K8 i K10, które zostały oficjalnie zaprezentowane. Miron przedstawił do tego pierwsze wrażenia z testów Honora 9 Lite, a Bolesław przygotował minitest taniego myPhone'a City XL. Oto, co jeszcze trzeba wiedzieć dzisiejszego dnia.
22.02.2018 | aktual.: 22.02.2018 21:12
- Wystartował program Android Enterprise Recommended
Google wystartował oficjalnie z nową inicjatywą, której celem jest dostarczenie korporacjom i przedsiębiorstwom rekomendacji na temat najlepszych smartfonów z Androidem do wykorzystania jako telefony firmowe.
Android Enterprise Recommended
Minimalne wymagania sprzętowe, jakie muszą spełniać urządzenia to:
- Android w wersji 7.0 lub wyższej;
- 64-bitowy procesor o taktowaniu co najmniej 1,4 GHz;
- co najmniej 2 GB pamięci RAM;
- co najmniej 32 GB pamięci wbudowanej;
- bateria zapewniająca co najmniej 8 godz. pracy z aktywnym ekranem;
- aparat główny z matrycą co najmniej 10 Mpix;
- aparat przedni z matrycą co najmniej 2 Mpix.
Ważniejsze wydają się jednak wymagania dotyczące systemu, preinstalowanych aplikacji i wsparcia. Do tych należą m.in.:
- obsługa kodów QR i rejestracji bez zezwolenia (od Androida 8.0);
- wydawanie aktualizacji zabezpieczeń w ciągu 90 dni;
- możliwość zakupu odblokowanej wersji urządzenia (od producenta lub lokalnego dystrybutora);
- działanie na aktualnie wspieranym wydaniu Androida i gwarancja dużej aktualizacji do nowej wersji systemu.
Pełną listę wymagań można znaleźć na tej stronie. Wśród urządzeń znanych firm, które dostały certyfikat Android Enterprise Recommended, znalazły się m.in.:
- BlackBerry KEYone,
- BlackBerry Motion,
- Google Pixel,
- Google Pixel XL,
- Google Pixel 2,
- Google Pixel 2 XL,
- Huawei Mate 10,
- Huawei Mate 10 Pro,
- Huawei P10,
- Huawei P10 Plus,
- Huawei P10 Lite,
- Huawei P smart,
- LG V30,
- LG G6,
- Motorola Moto X4,
- Motorola Moto Z2,
- Nokia 8,
- Sony Xperia XZ1,
- Sony Xperia XZ1 Compact,
- Sony Xperia XZ Premium,
- Sony Xperia XA2,
- Sony Xperia XA2 Ultra.
Pełny katalog urządzeń spełniających wymogi Android Enterprise Recommended można znaleźć na tej stronie.
- LG V30 i G6 dostaną Androida 8.1
LG pochwaliło się oficjalnie, że modele V30 i G6 otrzymały certyfikat Android Enterprise Recommended. Firma w komunikacie prasowym poinformowała dodatkowo, że oba smartfony dostaną aktualizację do Androida 8.1 Oreo. Niestety, szczegóły jej dotyczące nie zostały jeszcze ujawnione.
- Prototyp Huaweia P20 na zdjęciach
Android Authority zamieścił szereg zdjęć, które mają przedstawiać prototyp Huaweia P20. Urządzenie na pierwszy rzut oka przypomina bardziej Honora 9 niż P10, ale na materiałach nie musiał zostać uchwycony model w finalnej obudowie.
Elementy, które najbardziej rzucają się w oczy, to:
- obecność ekranu, który ma bardzo małą tak górną, jak i dolną ramkę;
- brak fizycznych klawiszy funkcyjnych pod ekranem - widoczne są przyciski ekranowe;
- brak widocznego czytnika linii papilarnych - możliwe jest wykorzystanie skanera w ekranie;
- brak fizycznych kontrolerów głośności - nad włącznikiem widoczny jest element, który może być czujnikiem dotyku (kontrolowanie głośności po jego dotknięciu);
- podwójny aparat z obiektywami lekko wystającymi ponad powierzchnię tylnego panelu;
- obecność złącza USB typu C.
Serwis Android Authority nie dysponuje niestety szczegółowymi informacjami na temat specyfikacji technicznej smartfonu.
- Huawei MediaPad M5 10 na zdjęciach
Roland Quandt na WinFuture.de zamieścił zdjęcia nowego tabletu Huaweia - MediaPada M5 10. Sprzęt ten ma mieć ekran o rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli, 4 GB RAM-u oraz 32 GB lub 64 GB pamięci wbudowanej. Uwagę na zdjęciach przykuwa pojedynczy aparat z dość sporą osłoną obiektywu.
Urządzenie ma być oferowane z odpinaną klawiaturą QWERTY. Nowy MediaPad powinien zostać oficjalnie zaprezentowany na targach MWC 2018 w Barcelonie.
- Huawei Enjoy 8 w bazie TENAA
W bazie chińskiego regulatora rynku telekomunikacyjnego TENAA (tu i tu) pojawił się nowy smartfon giganta, który oznaczony jest jako "LDN-TL10" i "LDN-AL20". Oznaczenia te odnoszą się zapewne do modelu Huawei Enjoy 6, który ma być produktem ze średniej półki cenowej.
Urządzenie ma być zamknięte obudowie o wymiarach 158,3 x 76,7 x 7,8 mm (155 g). Kluczowe elementy specyfikacji technicznej przedstawiają się następująco:
- 5,99-calowy ekran 18:9 o rozdzielczości 1440 x 720 pikseli;
- ośmiordzeniowy układ o taktowaniu do 1,4 GHz;
- 3 GB lub 4 GB pamięci RAM;
- 32 GB lub 64 GB pamięci wbudowanej;
- slot kart microSD;
- podwójny aparat z sensorami 20 Mpix i 13 Mpix;
- przedni aparat 8 Mpix;
- bateria o pojemności 2900 mAh.
Huawei Enjoy 8 ma być dostępny w czterech wersjach kolorystycznych - czarna, niebieska, złota i różowe złoto. Sprzęt w pierwszej kolejności trafi zapewne do sprzedaży w Chinach, a nieco później (i pod inną nazwą) pojawi się w Europie.
- Honor 7C w bazie TENAA
W bazie TENAA (tu i tu) pojawiła się również nowość marki Honor. Oznaczenia kodowe "LND-TL30" i "LND-TL40" mają odnosić się do modelu Honor 7C, który przypomina mocno wspomnianego wyżej Huaweia Enjoy 8.
Sprzęt ten nie tylko wygląda bardzo podobnie, to jeszcze ma obudowę o tych samych wymiarach (waga jest nieco inna - 164 g vs 155 g). Nieco rożni się ich specyfikacja, ale kluczowe elementy pozostały te same:
- 5,99-calowy ekran 18:9 o rozdzielczości 1440 x 720 pikseli;
- ośmiordzeniowy układ o taktowaniu do 1,8 GHz;
- 3 GB lub 4 GB pamięci RAM;
- 32 GB pamięci wbudowanej;
- slot kart microSD;
- podwójny aparat z sensorami 20 Mpix i 13 Mpix;
- przedni aparat 8 Mpix;
- bateria o pojemności 2900 mAh.
Dane wskazują, że model działa na Androidzie 8.0 Oreo z EMUI 8.0. Honor 7C będzie dostępny w czarnej, niebieskiej i złotej wersji kolorystycznej.
- Honor 9 Lite z Face Unlock
Android Authority donosi, że Honor 9 Lite dostał właśnie aktualizację, która wprowadza Face Unlock, czyli funkcję odblokowywania urządzenia skanem twarzy. Update trafił już do użytkowników w Indiach, a wkrótce powinien być udostępniony w kolejnych krajach.
- Samsung Galaxy S9 na nowych zdjęciach
Roland Quandt zamieścił na Twitterze kolejne materiały prasowe przedstawiające Samsunga Galaxy S9. Podobne zdjęcia wyciekły już jakiś czas temu, ale redaktor WinFuture.de zamieścił fotki w dość dużych rozdzielczościach, więc również warto się z nimi zapoznać.
- Samsung wyprodukuje układy 5G Qualcomma
Firma Qualcomm poinformowała oficjalnie, że Samsung zajmie się produkcją jej modułów 5G. Mają one zostać wykonane w procesie litograficznym 7 nm, a wykorzysta technologia to LPP (Low Power Plus) EUV. Układy te trafią zapewne do flagowych smartfonów z 2019 roku.
- Xiaomi Mi Max 3 ma mieć skaner tęczówki
Serwis XDA-Developers dokopał się do nowych informacji na temat modelu Mi Max 3. Wskazują one, że nowość Xiaomi ze średniej półki cenowej ma mieć m.in.:
- 7-calowy ekran FullHD+;
- układ Snapdragon 660 lub Snapdragon 630;
- baterię 5500 mAh;
- funkcję bezprzewodowego ładowania;
- skaner tęczówki;
- diodę podczerwieni.
Xiaomi Mi Max 3 ma dodatkowo wykorzystywać aparat przedni z sensorem Samsung S5K4H7. W głównym module można będzie znaleźć matrycę Sony IMX363 lub S5K217+S5K5E8 Samsunga.
- Wersje kolorystyczne Moto G6 Plus
Android Headlines zamieścił zdjęcie, które prezentować ma wszystkie wersje kolorystyczne modelu Motorola Moto G6 Plus. Więcej na temat jego specyfikacji znajdziecie tutaj, a sugerowane ceny dostępne są po tym linkiem.
- Elektryczna hulajnoga z Androidem
Archos na targach MWC 2018 pokazywać chce nie tylko smartfony. Jedną z ciekawostek firmy ma być pierwsza na świecie elektryczna hulajnoga Citee Connect z komputerem pokładowym. Ten ma mieć 5-calowy ekran i działać pod kontrolą Androida 8.0 Oreo.
Komputer ma zbierać dane i prezentować dane o urządzeniu (przejechane kilometry, pojemność akumulatora), a do tego służyć jako nawigacja. Produkt ma trafić do sprzedaży latem, a jego cena ma wynieść ok. 499 euro (niecałe 2100 zł).
Archos:
Koła mają 8,5 cala średnicy, są odporne na przebicie, a zastosowana w nich mieszanka gumy ma podwyższoną odporność na ścieranie. Pojazd waży 13 kg i dzięki silnikowi o mocy 350 W może rozpędzić się do 25 km/h. Maksymalny udźwig Citee Connect to 100 kg. Pojazd może przejechać na jednym ładowaniu od 18 do 22 km, a drogę przed nim oświetlają zintegrowane diody LED. Czas ładowania baterii wynosi od 2 do 3 godzin.
W sprzedaży mają pojawić się również tańsze warianty, które pozbawione są komputera.