Sony Xperia Z2 vs Xperia Z1: co zmieniło się w interfejsie?

Jest świeży i elegancki. Tak pisano o interfejsie Sony w 2012 roku. Czas jednak leci nieubłaganie i choć Japończycy stale modyfikują różne elementy swojego oprogramowania, chyba przyszła pora na odświeżenie całości.

Sony Xperia Z1, Z1 Compact i Z2 mają w zasadzie ten sam interfejs. Wciąż wygląda on nieźle i jest przejrzysty, ale trochę się zestarzał i zdecydowanie przydałoby się odświeżenie. Pulpity, menadżer aplikacji, app drawer, belka powiadomień we wszystkich urządzeniach wyglądają tak samo. Nie znaczy to jednak, że w Z2 nic się nie zmieniło, choć różnic trzeba szukać nieco głębiej.

Porównuję Sony Xperia Z2 z Androidem w wersji 4.4.2 i Sony Xperia Z1 Compact z Androidem 4.4.2.

Nowe funkcje w ustawieniach

Personalizacja

W Sony Xperia Z2 pojawiła się możliwość sterowania urządzeniem za pomocą ruchu. Po włączeniu jej urządzenie będzie:

  • automatycznie odbierać połączenia po przyłożeniu go do ucha;
  • odrzuci połączenie po potrząśnięciu;
  • wyciszy dzwonek po odwróceniu telefonu ekranem do dołu.

Sterowanie ruchem zwykle działa bez zarzutu, ale jest to jedna z tych funkcji, które nawet jeśli sporadycznie działają niepoprawnie, szybko zaczynają irytować. Nikt przecież nie chce, by połączenia przypadkowo odbierały się lub były odrzucane.

Wyświetlacz

Nowością w smartfonie Sony Xperia Z2 jest funkcja wybudzania telefonu podwójnym stuknięciem w ekran. Można ją włączyć w ustawieniach wyświetlacza. Działa poprawnie.
Jest też funkcja upraszczająca wygląd ekranu głównego. Przyda się w szczególności osobom, które nie oswoiły się jeszcze ze smartfonami.

Dźwięk

W ustawieniach dźwięku pojawiła się opcja transmisji dźwięku do urządzeń DAC i wzmacniaczy DAC. Można więc podłączyć Xperię Z2 przez USB do małego pudełeczka, które weźmie na siebie ciężar odpowiedniego ustawienia brzmienia odtwarzanej muzyki po podpięciu do głośników.

Zmiany w aplikacjach

Albumy

Dość istotnie została zmodyfikowana standardowa galeria Sony. Wszystkie filtry i powiązane konta portali społecznościowych zostały przerzucone na wysuwaną z lewej strony kartę. Nad ikonami zdjęć w widoku głównym wyświetla się teraz podgląd losowo wybranych fotografii.

Zobacz również: Samsung Galaxy S6 (touchwiz)

Bez zmian pozostał pokaz slajdów SenseMe. To takie uproszczone klipy Zoe znane z urządzeń HTC. Można wybrać motyw i muzykę, a ze zdjęć w galerii powstanie animowany slideshow.

Walkman

W aplikacji Walkman filtry i kategorie – podobnie jak w albumach – zostały przeniesione na wysuwaną z boku kartę. Na stronie głównej są teraz skróty do utworów w widoku jak w galerii.

SenseMe, opcja, która dobiera muzykę według nastroju, została przeniesiona do zakładki z playlistami. Opcja ClearAudio+ została wyciągnięta z ustawień i wrzucona do menu, które wywołuje się przez dotknięcie ikony w lewym górnym rogu.

Filmy

Układ aplikacji zmienił się tak samo, jak w Albumach i Walkman. W oknie nad kolekcją filmów wyświetlany jest teraz podgląd wideo. Niezmiennie można powiększać filmy w trakcie odtwarzania oraz włączać odtwarzanie w tle (przydatne szczególnie wtedy, gdy ktoś chce słuchać muzyki z teledysków bez oglądania obrazu). Z jakiegoś powodu podcasty nadal przegląda się z poziomu aplikacji Filmy.

Aparat

Interfejs aparatu w Xperiach z rodziny Z1 i Xperii Z2 wygląda tak samo. W nowym modelu pojawiły się jednak dodatkowe tryby. Została dodana możliwość nagrywania filmów FullHD z prędkością 60 klatek na sekundę.

Są też możliwość nagrywania filmów w 4K oraz efekt nieostrego tła. Z filmów 4K obecnie pożytek będzie miała tylko garstka najbardziej majętnych, którzy mają już odbiorniki w tej rozdzielczości.

A efekt rozmytego tła? Nic szczególnego; w HTC One m8 sprawował się zdecydowanie lepiej. W Xperii na początku w ogóle nie działał. W aktualizacji poprawiono błąd, ale efekt pozostawia wiele do życzenia.

W miarę dobrze radzi sobie tylko wtedy, gdy różnica w odległości między pierwszym a drugim planem jest bardzo duża. W innych wypadkach rozmywa zwykle tylko fragment tła zostawiając ostre fragmenty. Szybko można się zniechęcić.

Podsumowanie

Nakładka Sony jest bardzo funkcjonalna i daje duże możliwości. Jest mnóstwo opcji personalizacji, zaawansowanych ustawień dźwięku i obrazu oraz funkcji ułatwiających korzystanie z telefonu osobom niepełnosprawnym.

Sony nie nagłaśniając tego specjalnie skopiowało wiele rozwiązań z urządzeń konkurencji i wrzuciło je do Z2. Większość jest jednak domyślnie wyłączona. Zmienił się wygląd firmowych aplikacji i dodano kilka opcji w aparacie.

Na starcie aplikacja aparatu - klasycznie już - sprawiała problemy, ale zostały one rozwiązane aktualizacją. Swoją drogą na pochwałę zasługuje szybkość, z jaką producent wprowadza nowe wersje oprogramowania i poprawki.

Szkoda tylko, że sam wygląd interfejsu zdążył się nieco zakurzyć. Właściwie wszyscy liczący się producenci odświeżyli swoje nakładki i Sony trochę odstaje. Mały redesign na pewno by się przydał.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Testy:

Colorovo CityTab Supreme 7,85” Boost GPS – powinni tego zabronić! [test] Tegra Note 7 - świetny tablet dla graczy i nie tylko [test] Prestigio MultiPhone PAP7600 DUO - dual SIM-owy olbrzym za mniej niż 1000 zł - test Sony Xperia Z2 - wydajność i benchmarki Sony Xperia Z2 - test wyświetalcza Jak działają gry na Sony Xperia Z2? Wideoprezentacja HTC One M8 i porównanie z HTC One m7 HTC One m8: podsumowanie testów i recenzja Sony Xperia Z2 w naszych rękach. Pierwsze wrażenia Nie ma aplikacji na Nokię X? Rosjanie dają dostęp do 100 tys. pozycji HTC One vs HTC One m8 HTC One m8 - jakość wykonania i ergonomia Modecom Xino Z25 X2 - dobry dual-SIM w rozsądnej cenie [test] HTC One m8 - test aparatu LG G Flex - smartfon stworzony dla geeka [test] HTC One M8 - czas na test wydajności i benchmarki Nokia Lumia 1320 – duży i tani, ale bez przyszłości [test] Sony Xperia Z2 Tablet. Ładny, wydajny i drogi LG G Flex - wygięcie to nie wszystko [test ekranu] Samsung Gamepad w naszych rękach. Granie na telefonie wreszcie jest fajne. Tylko gier mało... Sony Xperia Z1 Compact - podsumowanie testów i recenzja LG G Flex - test wydajności Sony Xperia Z1 Compact - test aparatu i jakość zdjęć Nokia Lumia 1520 - test fotograficzny

Popularne w tym tygodniu:

Xiaomi Mi MIX 2 - wideorecenzja Samsung Galaxy Note8 - wielki telefon w dobrym i złym tego słowa znaczeniu [TEST]