Niewiele brakowało, by iPhone nazywał się inaczej

Niewiele brakowało, by iPhone nazywał się inaczej

Nazewnicze problemy producentów smartfonów

Może się wydawać, że wymyślenie nazwy dla wprowadzanego na rynek telefonu to najłatwiejsza część całego procesu. Nic bardziej mylnego.

Apple i bezprawny iPhone

iPhone to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, ale nie Apple wymyślił tę nazwę. Stacjonarny telefon o nazwie iPhone trafił do sprzedaży już w 1998 roku za sprawą firmy InfoGear.

iPhone firmy InfoGear miał monochromatyczny, 7-calowy ekran o rozdzielczości 640 x 480

Produkt nie odniósł sukcesu, ale firma — wraz z należącym do niej znakiem towarowym — została w 2000 roku przejęta przez Cisco. Ten wypuścił na rynek serię telefonów stacjonarnych Linksys z dostępem do Skype'a. Ich nazwa? Zgadliście — iPhone.

Jeden z modeli Linksys iPhone firmy Cisco

9 stycznia 2007 roku Steve Jobs zaprezentował światu własnego iPhone'a. Jak się okazało — bezprawnie. Już 2 dni później Cisco ogłosiło na swoim blogu złożenie pozwu za wykorzystanie należącego do niego znaku towarowego. Apple faktycznie poprosił wcześniej o zgodę na użycie tej nazwy, ale zaprezentował swój telefon jeszcze przed zakończeniem negocjacji.

Steve Jobs prezentował pierwszego iPhone'a, gdy Apple nie miał praw do tej nazwy

Ostatecznie obie firmy doszły do porozumienia, na mocy którego za równo Cisco, jak i Apple, mogły wykorzystywać nazwę iPhone. Jak wiemy, Cisco nigdy więcej jednak z tej możliwości nie skorzystało, a z iPhone'em kojarzona jest dziś tylko jedna firma.

Z iWatchem nie poszło już tak łatwo

iPod. iPhone. iPad. Apple Watch. Nietrudno jest wskazać niepasujący element. Przyczyną takiego stanu rzeczy także są patenty, ale w przypadku iWatcha sprawa jest dużo bardziej zagmatwana. Na różnych rynkach prawa do użycia tej nazwy mają różne podmioty.

Zobacz również: Nokia: moja miłość

W USA znak towarowy iWatch został zarejestrowany w 2012 roku przez firmę OMG Electronics, która pracowała nad własnym zegarkiem o takiej nazwie. Z kolei w Europie prawa do iWatcha posiada firma Probendi, która tak nazwała oprogramowanie umożliwiające komunikację między urządzeniami konkretnych instytucji (np. policji).

Gigantowi z Cupertino nie udało się zgromadzić odpowiednich praw, więc stanęło na Apple Watchu.

LG Optimus + Polska = LG Swift

W latach 2010–2013 południowokoreański producent wypuszczał na rynek swoje smartfony z Androidem i Windows Phone'em pod marką LG Optimus. Nazwa ta była wykorzystywana prawie na całym świecie. Prawie, bo wyjątek stanowił pewien nadwiślański kraj w Europie Centralnej.

Część z was może pamiętać firmę Optimus — polskiego producenta pecetów, którego urządzenia cieszyły się sporą popularnością w latach 90. ubiegłego wieku. Z czasem spółka przerodziła się w doskonale znane dziś wszystkim CD Projekt i to właśnie ona była właścicielem marki Optimus aż do 2013 roku, kiedy to została sprzedana polskiemu dystrybutorowi sprzętu komputerowego — AB.

LG Optimus G w Polsce nazywał się LG Swift G

LG nie udało się dogadać z właścicielami praw do marki, więc w obawie przed pozwem musiało wymyślić inną nazwę specjalnie dla jednego kraju. Tak oto smartfon znany na całym świecie jako LG Optimus G w Polsce sprzedawany był pod nazwą LG Swift G. W 2013 roku Koreańczycy całkowicie porzucili jednak brand Optimus/Swift pozostając przy samym LG G. To z kolei stało się przyczyną problemów innego producenta…

Motorola i spór o G

W ramach przeprowadzonego przed kilkoma laty rebrandingu LG zastrzegło znaki towarowe G2, G3, G4, G5, G6 i tak dalej. Problem w tym, że Motorola także upatrzyła sobie literkę G.

Zauważcie, że smartfon — nazywany potocznie Motorolą Moto G5 — przez samego producenta nazywany jest różnorako: Moto G piątej generacji, nowa Moto G czy Moto G (5th Gen.). Z kolei w kanałach społecznościowych firma dopisuje często cyfrę w indeksie górnym.

Motorola musi unikać posługiwania się nazwą Moto G5

Motorola nie ma prawa, by w oficjalnej komunikacji postawić dużą cyfrę obok litery G. Pisząc więc "Moto G5" robisz coś, czego znany producent smartfonów zrobić nie może.

Nietrudno się domyślić, jak duży to kłopot dla Motoroli i chodzi nie tylko o utrudnioną komunikację z konsumentami. Firma musi kontrolować wszystkich pracowników, by czasem któryś nie napisał "Moto G5" na stronie internetowej, w jakimś regulaminie czy w mediach społecznościowych. Cóż - dura lex, sed lex.

Czasem nazwy smartfonów są po prostu niefortunne

Nie zawsze za problemami z nazwami urządzeń stoi prawo. Czasem jest to po prostu… słownik.

Chyba najgłośniejszym przykładem niefortunnej nazwy jest marka Nokia Lumia. Dla nas lumia jest wdzięcznie brzmiącym słowem, niekojarzącym się wcześniej w zasadzie z niczym. W Hiszpanii wygląda to inaczej, bo tam lumiami nazywa się kobiety lekkich obyczajów.

Podobną wpadkę zaliczyła przed kilkoma laty nasza rodzima firma — Krüger&Matz, która w 2013 roku wprowadziła do sprzedaży telefon o nazwie Mist. Odwiedzający nasz kraj Niemcy musieli mieć niezły ubaw, gdy widzieli na billboardach dwa niemiecko brzmiące nazwiska u boku słowa, które w ich języku oznacza gnój.

Krüger&Matz Mist raczej nie zrobiłby furory w Niemczech

Wymyślenie nazwy telefonu to zatem nie taka prosta sprawa. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko jej chwytliwość, ale i znaki towarowe rejestrowane w różnych częściach świata czy wszystkie języki (w tym slangi). Jak jednak widać, nie wszyscy producenci wybitnie się do takich kwestii przykładają.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

5 teledysków, które nakręcono smartfonami Jak być fanboyem Apple'a - kompletny poradnik Quiz Komórkomanii - flagowce z 2017 roku Czytnik linii papilarnych w ekranie topowych samsungów? Jeszcze na to poczekamy. I dobrze! Droga Nokio, czy to nie pora, by przestać ciągnąć całą markę na sentymencie? MWC 2018: podsumowanie najważniejszych targów w branży mobilnej Alcatel 5, czyli bardzo nietypowy pomysł na małe ramki. Widziałem ten dziwaczny telefon na żywo LG K10 i LG K8 (2018) - pierwsze wrażenia. Rzut oka na nową generację operatorskich hitów Jak wygląda naprawa zalanego telefonu? Rozmawiamy z serwisantem, który zajmuje się tym na co dzień Android P: kolejna porcja przecieków. Przygotuj się na więcej smartfonów z wycięciem w ekranie Xiaomi zapytało fanów marki o preferowany system operacyjny. I się zaczęło... Podróż w czasie: Seiko UC-2000, czyli wypasiony smartwatch z 1984 roku Jak to jest z tym kopiowaniem rozwiązań przez producentów? Nie zawsze wygląda to tak jak się wydaje BBK Electronics - historia firmy, do której należą dwie z pięciu najpopularniejszych marek smartfonów na świecie Najwięksi producenci smartfonów? Pomiędzy Samsunga a Apple'a wskoczył gracz, o którym wielu nigdy nie słyszało Producenci smartfonów w pogoni za Apple'em cofnęli nas do 2011 roku Nie tylko kupujemy więcej smartfonów, ale i płacimy za nie więcej MWC 2018: wygląda na to, że na tegorocznych targach ujrzymy mało flagowców. I bardzo dobrze 5 przydatnych rozwiązań ze smartfonów, które producenci uśmiercili Android jak iOS? Google może wprowadzić bardziej restrykcyjne ograniczenia Jak ciemny interfejs wydłuża czas pracy na baterii? Sprawdziłem na przykładzie telefonu z AMOLED-em Na smartfonach zarabiają tylko 3 firmy. Dlaczego pozostałe nie zrezygnują z ich produkcji? Dlaczego 18:9, a nie 2:1? 2012 vs 2017. Jak zmienił się rynek smartfonów w ciągu 5 lat?

Popularne w tym tygodniu:

Samsung Galaxy Fold: pierwsze wrażenia. To coś więcej niż obietnica czegoś wielkiego "Ludzie płacą po tysiąc dolarów nie za sprzęt, a za markę" - mówi nam szef Motoroli w Europie iPhone 11: widziałem atrapę. Muszę stanąć w obronie Apple'a YouTube Premium? Nie, dziękuję. Google popełnia drugi raz ten sam błąd i oczekuje innego rezultatu Na IFA 2019 znalazłem dla siebie wymarzony zegarek. Garmin vivomove Style jest genialny (ale drogi) Co sprawia, że smartfon jest PRO? Przegląd kluczowych cech Galaxy Note10+