Samsung pracuje nad przezroczystym smartfonem? Widzę dla niego jedno dobre zastosowanie

Przyszłe plany Samsunga mogą zakładać nie tylko wprowadzenie na rynek urządzeń ze składanymi ekranami. Koreańczycy mogą pracować również nad smartfonem z przezroczystym wyświetlaczem, który może świetnie sprawdzić się w parze rozwiązaniami wykorzystującymi rozszerzoną rzeczywistość.

Wizualizacja telefonu z przezroczystym ekranem
Wizualizacja telefonu z przezroczystym ekranem
Źródło zdjęć: © Syda_Productions / depositphotos.com
Mateusz Żołyniak

04.05.2018 | aktual.: 04.05.2018 15:48

Koreańczycy myślą nie tylko składanych smartfonach

Serwis PhoneArena doniósł, że Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych zaakceptował dwa nowe wnioski patentowe Samsunga. Pierwszy to projekt składanego smartfonu, nad którym gigant pracuje od dawna.

Nowy wniosek w bazie USPTO zakłada stworzenie modelu, który przypominać ma dostępne na rynku smartfony, ale będzie składany w pół jak popularne niegdyś telefony z klapkami. Dodatkowym atutem ma być możliwość dzielenia ekranu w miejscu zgięcia i wyświetlanie różnych treści na każdej z części.

Ilustracje do nowego wniosku patentowego Samsunga, który dotyczy składanego smartfonu
Ilustracje do nowego wniosku patentowego Samsunga, który dotyczy składanego smartfonu© USPTO

Bardziej interesująco prezentuje się drugi patent. Samsung zastrzegł bowiem koncept urządzenia przenośnego z przezroczystym ekranem. Firma nie zdradza na jego temat żadnych szczegółów, ale sam pomysł wydaje się mocno na czasie, gdy weźmie się pod uwagę wzrost popularności rozwiązań bazujących na rozszerzonej rzeczywistości.

Samsung nie od dziś interesuje się przezroczystymi ekranami

Samsung już w 2015 roku chwalił się telewizorem z transparentnym ekranem. Ba, takie panele są już wszechobecne chociażby w muzeum innowacji Samsunga.

Część eksponatów Samsung Innovation Museum umieszczono za przezroczystymi wyświetlaczami
Część eksponatów Samsung Innovation Museum umieszczono za przezroczystymi wyświetlaczami

Projekt mniejszego urządzenia może być więc naturalną koleją rzeczy. Gigant nie jest zresztą pierwszą firmą, która wpadła na ten pomysł. Lenovo (pod marką ZUK) również w 2015 roku pokazało koncept sprzętu z przezroczystym ekranem. Nigdy nie został on jednak zrealizowany.

Prototyp smartfonu marki ZUK (Lenovo) z przezroczystym ekranem
Prototyp smartfonu marki ZUK (Lenovo) z przezroczystym ekranem© ZUK/Weibo

Nie można zapomnieć również o Xperii Pureness. Był to wprowadzony przez Sony Ericssona w 2009 roku featurephone, który miał być produktem z półki premium. Przezroczysty ekran pełni w nim jednak jedynie rolę "dekoracyjną" tak, jak okrągły panel w Motoroli Aura.

Sony Ericsson Xperia Pureness z przezroczystym, monochromatycznym ekranem
Sony Ericsson Xperia Pureness z przezroczystym, monochromatycznym ekranem

Samsung powinien pójść - co najmniej - o krok dalej. Przezroczysty ekran nie musi być bowiem jedynie elementem zapewniającym nietypowy wygląd jak fragmenty obudów w starszych smartfonach LG (GD900 Crystal i Fx0) czy HTC (półprzezroczysty wariant U11+).

Idealny smartfon do obsługi AR

Transparentny ekran w sprzęcie Samsunga idealnie nadałby się do wykorzystania w parze z rozwiązaniami bazującymi na rozszerzonej rzeczywistości. Użytkownik widzi przez niego otaczające go elementy, na które dane mogą być nanoszone w czasie rzeczywistym bez konieczności uruchamiania dedykowanych aplikacji czy "przesiadywania" we włączonej aplikacji aparatu.

Telewizor Samsunga z przezroczystym ekranem
Telewizor Samsunga z przezroczystym ekranem

Wymogiem byłby odpowiedni system monitorowania otoczenia, który będzie precyzyjnie rozpoznawał elementy uchwycone w obiektywie aparatu i nanosił je na ekran. Brzmi prosto, ponieważ odpowiednie rozwiązania są już dostępne (np. Google Lens), ale wcale nie jest takie w rzeczywistości.

Należy bowiem pamiętać, że rozpoznawane będą obiekty zarejestrowane przez aparat, a nie te widoczne przez przezroczysty ekran. Całość będzie więc wymagała odpowiedniego dobrania aparatu, ale efekt końcowy może być naprawdę niezły.

Google Lens nakłada przydatne informacje na obraz pochodzący z kamery
Google Lens nakłada przydatne informacje na obraz pochodzący z kamery

Łatwo wyobrazić sobie sprzęt, który wystarczy unieść do góry i spojrzeć przez chwilę przez jego ekran na witrynę sklepu, aby pojawiły się najważniejsze informacje na temat tego miejsca i opinie klientów. Fani gier jak Pokemon Go nie musieliby z kolei "przesiadywać" cały czas w aplikacji, ponieważ wirtualne awatary byłyby prezentowane na pulpicie. Prosto i wygodnie.

Samsung wkrótce wprowadzi sprzęt z przezroczystym ekranem?

Niestety, nie liczę na to, że Koreańczycy niebawem zaprezentują takie urządzenie. Rozwiązanie, które trafiło do bazy USPTO, to jedynie jeden z licznych projektów Samsunga, które przyszły projektantom firmy do głowy. Do jego realizacji jeszcze daleka droga. Tym bardziej, że po drodze nie zabraknie trudności technicznych.

Przezroczysty ekran OLED firmy Polytron Technologies
Przezroczysty ekran OLED firmy Polytron Technologies© Mobilegeeks.de

I nie chodzi tylko o opracowanie odpowiedniego ekranu, który będzie zapewniał kontrast na dobrym poziomie. Projekt takiego rozwiązania na bazie technologii OLED już w 2013 roku zaprezentowała tajwańska firma Polytron Technologies, które swoją technologię nazwała "Switchable Glass".

Równie ważne będzie przygotowanie wspomnianego systemu rozpoznawania obiektów czy odpowiedni dobór baterii. Ta nie dość, że musi być pojemna (stale działający aparat), to nie może zajmować zbyt dużego fragmentu obudowy, by nie zasłaniać wyświetlacza.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)