7 wspaniałych, czyli najlepsze smartfonowe nowości MWC 2016
Zakończone właśnie targi w Barcelonie były dużo ciekawszą imprezą dla fanów inteligentnych telefonów niż ich ubiegłoroczna edycja. Wpływ miały na to oczywiście premiery flagowych produktów koreańskich gigantów, ale Galaxy S7/S7 edge i LG G5 to nie jedynie warte uwagi nowości z Mobile World Congress 2016.
Wspaniała siódemka
Targi elektroniki w Barcelonie - tradycyjnie już - stały pod znakiem smartfonów. Dotyczy to oczywiście nie tylko samych telefonów, ale i wspierających je rozwiązań, które w tym roku związane były głównie z rozszerzoną rzeczywistością. Pojawiło się też kilka innowacyjnych technologii, jak np. superszybka ładowarka i stabilizowana matryca firmy Oppo czy prototyp komputera na nadgarstku brytyjskiego FlexEnable. Nie można zapomnieć też o - oczekiwanej przez wielu - finalnej wersji systemu HTC Vive.
Dla nas najważniejsze były jednak smartfony, a tych nie brakowało. Praktycznie każdy z czołowych producentów (może poza Huaweiem i - co oczywiste - Apple'em) pokazał w Barcelonie nowe telefony, a do tego swoimi nowościami chwaliły się mniejsze - przeważnie chińskie - firmy (m.in. Acer, Gionee czy Zopo). Nie każdy z zaprezentowanych smartfonów był udany, ale większość była co najmniej niezła. W tym zestawieniu postanowiłem skupić się jednak tylko na siedmiu produktach, które wywarły na nas największe wrażenie.
Zacznę od nowych flagowców Samsunga. Dla większości użytkowników modele Galaxy S7 i S7 edge to tylko ulepszone wersje poprzedników. Pamiętać trzeba jednak, że Koreańczycy - po pierwsze - ulepszyli nie byle jakie smartfony, tylko jedne z najlepszych urządzeń ubiegłego roku, a - po drugie - do tego udało im się wprowadzić wiele ciekawych nowości.
Samsung Galaxy S7 edge w naszych rękach [hands-on]
Modele S7 i S7 edge wyposażone są w chłodzone cieczą układy z grafiką wspierającą Vulkan API, nowe aparaty z rewelacyjnym autofocusem, sloty kart microSD, większe baterie czy ekrany z funkcją "zawsze aktywny". Samsung dopracował też konstrukcje flagowców, które na powrót są wodoodporne. Właśnie suma takich drobiazgów sprawia, że to seria Galaxy znowu będzie tą referencyjną, do której poziom będą chcieli dorównać inni producenci.
LG G5
LG w tym roku postawiło na coś zupełnie nowego - pierwszego "modułowego" smartfona, który został zamknięty w metalowym unibody. Sprzęt LG nie każdemu musi się podobać, ale nie można powiedzieć, że nie jest urządzeniem innowacyjnym. Nie ma w końcu na rynku innego sprzętu tego kalibru, którego możliwości można rozszerzać za pomocą dodatkowych akcesoriów.
LG G5: pierwsze wrażenia
Obraz LG G5 dopełniają inne smaczki, jak dwa aparaty na tylnym panelu, nowy ekran IPS, który stale wyświetla godzinę i powiadomienia czy mocny układ Snapdragon 820 współpracujący z 4 GB pamięci RAM. Nie można zapomnieć też o szeregu dodatkowych akcesoriów - różnych zestawach słuchawkowych, okularach VR, kamerce 360 stopni czy dronie-kuli z wbudowaną kamerą.
Xiaomi Mi 5
Jednym z największych hitów MWC 2016 okazał się zapowiadany od dawna Xiaomi Mi 5. W skrócie można opisać go tak: niezły wygląd, świetne wykonanie, bardzo dobrą specyfikację i super cena. Szczególnie dobre wrażenie robi najmocniejsza wersja urządzenia, która ma tylny panel z ceramicznego materiału, 4 GB pamięci RAM i aż 128 GB wbudowanej pamięci.
Xiaomi zadbało również o kilka ciekawych rozwiązań, w tym aparat z 4-osiową stabilizacją obrazu i technologią DTI. Uwagę najbardziej przykuwa jednak cena - najmocniejsza wersja urządzenia będzie dostępna na chińskim rynku w cenie odpowiadającej 1645 zł.
Alcatel Idol 4 i 4S
Nowości Alcatela to kolejna duża niespodzianka targów w Barcelonie, chociaż już przed MWC można było spodziewać się, że firma pozytywnie zaskoczy użytkowników. Seria Idol 4 to dwa różniące się wielkością urządzenia, które odznaczają się świetnym wykonaniem i - moim zdaniem - niezłym wyglądem.
Alcatel Idol 4 i Idol 4S - hands on #MWC2016
Nowe Idole 4 nie mogą konkurować z nowymi Galaxy S7 czy LG G5, ale specyfikacją nie ustępują aż tak bardzo dużo droższym modelom. Dotyczy to przede wszystkim większego modelu 4S, który ma Snapdragona 652, 3 GB RAM-u, 32 GB wbudowanej pamięci, 5,5-calowy ekran AMOLED o rozdzielczości QHD, aparat 16 Mpix czy baterię 3000 mAh. Alcatel zadbał również o ulepszoną obsługę dźwięku (technologia firmy Waves, głośniki stereo 2 x 3,6 W) oraz opakowanie, które można zamienić w przystawkę VR.
Sony Xperia X, XA i X Performance
Nowości Sony z MWC nie zrobią na nikim piorunującego wrażenia, ale firmie i tak należą się słowa pochwały. Japończycy wreszcie zdecydowali się bowiem na wypuszczenie czegoś nowego, a nie raczenie użytkowników kolejnymi Zetkami, które podobne są do siebie jak krople wody.
Sony Xperia X - hands on #MWC2016
Sony Xperia XA - hands-on
Nowa seria to aż trzy modele z 5-calowymi ekranami, z których najmocniejszy ma panel FullHD i Snapdragona 820, średni ten sam ekran i Snapdragona 650, a najsłabszy - wyświetlacz HD i MediaTeka Helio P10. Sony na potrzeby nowych modeli przygotowało aparaty z innowacyjnym autofokusem, który ma przewidywać ruchy fotografowanych obiektów, oraz nowe baterie o zwiększonej wydajności i wydłużonej żywotności. Nieźle.
CAT S60
W tegorocznym zestawieniu nie mogło zabraknąć także pierwszego na rynku smartfona z kamerą termowizyjną. Przydatność tego dodatku może być dyskusyjna, ale Miron wspominał już o sytuacjach, w których wykrywanie ciepła może okazać się bardzo użyteczne.
Cat S60 - pierwszy telefon z kamerą termowizyjną
Model S60 CAT-a jest warty uwagi także ze względu na niezłą - jak na urządzenie tego typu - specyfikację. W odpornej na kurz, wodę i upadki z wysokości 1,8 m obudowie zamknięto m.in.: 4,7-calowy panel HD, ośmiordzeniowego Snapdragona 617, 3 GB pamięci RAM, 32 GB pamięci wbudowanej, aparat 13 Mpix i baterię o pojemności 3800 mAh.
HP Elite x3
Na koniec pozostał jeden z moich prywatnych faworytów, czyli HP Elite x3. To najmocniejsze z urządzeń wykorzystujących Windowsa 10 Mobile, jakie zostały zapowiedziane do tej pory. 6-calowy ekran AMOLED QHD, Snapdragon 820, 4 GB pamięci RAM, 64 GB pamięci RAM i bateria o pojemności 4150 mAh to tylko kluczowe elementy specyfikacji flagowca HP.
Amerykanie zadbali również o wzmocnioną obudowę, która przetrwa upadki z niewielkiej wysokości i jest wodoodporna, oraz szereg biznesowych funkcji, w tym wiele mechanizmów szyfrowania danych, obsługę VPN czy możliwość korzystania z wirtualizacji. HP Elite x3 wspiera funkcję Continuum, dzięki której - poprzez akcesoria HP - można zamienić go w laptopa lub desktopa.
Materiał powstał we współpracy z