Sony Xperia 1: wrażenia po kilku dniach i zdjęcia z aparatu

Sony Xperia 1: wrażenia po kilku dniach i zdjęcia z aparatu07.06.2019 16:01
Sony Xperia 1 już w Polsce

Po kilku dniach z Xperią 1 nie mam wątpliwości, że to najbardziej udany smartfon w portfolio Sony.

Sony Xperia 1 zadebiutował na polskim rynku w cenie 3999 zł. Czy jest tej kwoty warty? Sprawdźmy.

Sony Xperia 1: czy ekran 21:9 to naprawdę ogromna zaleta?

Sony zastosowało 6,5-calowy ekran 4K HDR OLED o proporcjach 21:9, który pozbawiony jest wcięć i otworów oraz ma tylko delikatnie zaokrąglone rogi. Jest to panel skrojony typowo pod oglądanie kinowych filmów i w tej roli spisuje się świetnie.

Większość hollywoodzkich produkcji ma proporcje 21:9, więc te idealnie wypełniają cały wyświetlacz, nie zostawiając czarnych pasów po żadnej ze stron. W mojej ocenie jest to jednak jedynie wisienka na torcie, bo już na panelach 19,5:9 ze smartfonów konkurencji czarne pasy są niewielkie.

Film 21:9 na ekranie Xperii 1 i Huaweia P30 Pro
Film 21:9 na ekranie Xperii 1 i Huaweia P30 Pro

O wiele większym plusem jest dla mnie brak otworu na aparat, bo niewiele jest smartfonów z tej półki cenowej (zresztą nie tylko tej), o których można to powiedzieć.

Trzeba też pamiętać, że wszystko jest OK, gdy ogląda się film 21:9. W przypadku filmów 16:9 (które dominują na YouTubie), opcje są dwie: albo toleruje się sporej wielkości czarne pasy po bokach, albo wypełnia cały ekran ucinając sporą część kadru. Coś za coś.

Sony zadbało również o oprogramowanie, które podczas oglądania filmów może:

  • automatycznie zmieniać paletę barw, by wyświetlane kolory maksymalnie pokrywały się z intencjami twórców;
  • sztucznie podbijać nasycenie kolorów i kontrast w filmach, aby obraz był atrakcyjniejszy dla oka.

Filmy z włączonym HDR-em wyglądają cudownie (funkcja dostępna jest już na YouTubie i Netfliksie, mimo że ten oficjalnie nie komunikuje jeszcze przyznania odpowiedniego certyfikatu). Nawet bez HDR-u już sam wysokiej jakości panel OLED oraz zastosowane sztuczki software'owe sprawiają, że jakość wyświetlanego obrazu jest wzorowa. Piękne kolory, piękna biel. Klasa.

Sony zaimplementowało nawet funkcję, która synchronizuje wibracje telefonu z odtwarzanymi dźwiękami. Silna wibracja podczas sceny wybuchu ma swój urok, choć osobiście szybko tę funkcję wyłączyłem; jest - jak na mój gust - zbyt rozpraszająca (choć intensywność wibracji można regulować).

Co z 4K? Cóż, odpaliłem kilka filmów, ale 4K w smartfonie to jednak kosmos i trzeba mieć naprawdę sokoli wzrok, by dostrzec różnicę między panelami 2K. Ja nie dostrzegam. Co oczywiście nie zmienia faktu, że obraz jest ostrzy jak żyleta.

Podsumowując: proporcje 21:9 podczas oglądania filmów same w sobie wielkiej różnicy nie robią. Jeśli jednak połączymy je z brakiem wcięć, długą przekątną, bardzo wysoką jakością wyświetlanego obrazu, oprogramowaniem pozwalającym na zabawę kolorami i niezłymi głośnikami stereo - Xperia 1 jest jak najbardziej świetnym smartfonem do wideo.

Proporcje 21:9 Xperii 1 zdają egzamin nie tylko w filmach

Najbardziej oczywista zaleta jest taka, że Xperia 1 wyświetla więcej treści, nawet w porównaniu z i tak długimi ekranami 19,5:9. Oznacza to mniej przewijania na stronach internetowych czy szersze pole widzenia w grach.

Sony Xperia 1 wyświetla więcej treści niż Huawei P30 Pro
Sony Xperia 1 wyświetla więcej treści niż Huawei P30 Pro

Potencjał ekranu 21:9 widać podczas korzystania z dwóch aplikacji jednocześnie, co zresztą Sony postanowiło maksymalnie ułatwić. Wystarczy w dowolnym momencie stuknąć w krawędź obudowy Xperii 1 i wybrać parę ulubionych aplikacji (np. YouTube'a i przeglądarkę).

Sony przeniosło system nawigacji bezpośrednio z czystego Androida 9 Pie. Mimo więc, że interfejs jest oparty o gesty (skądinąd bardzo wygodne), spora część przestrzeni roboczej jest ucięta przez niezagospodarowany pasek nawigacyjny.

Problem ten powinien jednak zostać rozwiązany po aktualizacji do Androida Q, w którym gesty są zaimplementowane o wiele lepiej.

Sony Xperia 1 ma dobry i wszechstronny potrójny aparat

Aparaty były często piętą achillesową Sony, odstając od konkurencji funkcjonalnie i jakościowo. Dość wspomnieć, że Japończycy niemal kompletnie zignorowali modę na podwójne aparaty. Xperia 1 wpisuje się jednak w najnowsze trendy, bo ma:

  • aparat główny 12 Mpix z obiektywem standardowym (26 mm) i optyczną stabilizacją;
  • aparat 12 Mpix z obiektywem ultraszerokokątnym (16 mm);
  • aparat 12 Mpix z teleobiektywem (52 mm) i optyczną stabilizacją.

Sony dodało również sporo bajerów ze swoich dużych aparatów, w tym autofokus oparty jest na funkcji śledzenia oka, który ma ułatwić m.in. fotografowanie ludzi w ruchu.

W dzień Xperia 1 robi bardzo ładne zdjęcia z żywymi, ale nieprzesaturowanymi kolorami. Mam wrażenie, że smartfon dużo lepiej od poprzedników radzi sobie z zachowywaniem detali w cieniach i jasnych partiach.

[1/34]
[2/34]
[3/34]
[4/34]
[5/34]
[6/34]
[7/34]
[8/34]
[9/34]
[10/34]
[11/34]
[12/34]
[13/34]
[14/34]
[15/34]
[16/34]
[17/34]
[18/34]
[19/34]
[20/34]
[21/34]
[22/34]
[23/34]
[24/34]
[25/34]
[26/34]
[27/34]
[28/34]
[29/34]
[30/34]
[31/34]
[32/34]
[33/34]
[34/34]

Cieszy mnie, że Sony zaimplementowało trzy obiektywy o różnych ogniskowych. Co prawda wolałbym 3-krotne przybliżenie w teleobiektywie zamiast 2-krotnego, ale aparat Xperii 1 i tak jest o wiele bardziej wszechstronny niż ten z Xperii XZ3.

Co z trudnymi warunkami oświetleniowymi? Za punkt podniesienia posłużył mi Huawei P30 Pro, który który jest niekwestionowanym królem nocnej fotografii mobilnej.

Cóż, Xperia 1 rejestruje mniej szczegółów i więcej szumu. Różnice są szczególnie widoczne, gdy światła jest mało. Gdy sztucznego światła jest sporo, obrazek z sony wciąż jest uboższy w detale, ale broni się naturalniej oddanymi kolorami.

Trzeba jednak pamiętać, że P30 Pro pod względem zdjęć nocnych wyprzedza konkurencję o lata świetlne. W zestawieniu z iPhone'em XS czy Galaxy S10 różnice raczej nie byłyby drastyczne (choć jeszcze nie miałem okazji zrobić porównania 1:1).

Szkoda, że w programowaniu Xperii 1 zabrakło trybu nocnego, który pozwoliłby wydłużyć czas naświetlania.

Rewelacyjnie spisuje się funkcja korekcja zniekształceń na zdjęciach z szerszego obiektywu

Im szersze szkło, tym łatwiej o zniekształcenia obrazu przy krawędziach - problem znany od zawsze. W ustawieniach Xperii 1 można jednak włączyć funkcję korekcji zdjęć, która działa zaskakująco dobrze. Co istotne, efekt pracy oprogramowania widać już w podglądzie.

Sony ostrzega, że prostowanie może się przełożyć na obniżenie jakości zdjęć (co jest logiczne - algorytmy dość drastycznie rozciągają obraz), ale w mojej ocenie nie są to różnice drastyczne, więc warto mieć tę funkcję włączoną.

Będąc przy dodatkach programowych, wspomnę jeszcze o automatycznym uruchamianiu aparatu. Wystarczy chwycić telefon poziomo i wycelować obiektyw przed siebie, by aparat był gotowy do działania. Fajna sprawa.

Podsumowując: aparat Xperii 1 raczej nie wskoczy na szczyt podium liderów mobilnej fotografii. Jest jednak na tyle dobry i funkcjonalny, że jeśli ktoś planuje kupić ten telefon z innych powodów, aparat raczej nie powinien tego telefonu dyskwalifikować.

Jest jeszcze wideo

Sony w Xperii 1 promuje przede wszystkim aplikację Cinema Pro, która powstała we współpracy z zespołem odpowiedzialnym za serię profesjonalnych kamer Sony CineAlta.

Tym tematem zajmę się jednak wkrótce, bo apka jest tak bardzo rozbudowana, że zasługuje na osobny materiał.

Sony Xperia 1 może się podobać

Jednego Xperii 1 odmówić nie można. Podłużny ekran i ociosana bryła sprawiają, że tego smartfonu nie da się pomylić z żadnym innym. Jest przy tym ładny i elegancki.

Sony Xperia 1 w Polsce dostępny jest w czarnej wersji kolorystycznej
Sony Xperia 1 w Polsce dostępny jest w czarnej wersji kolorystycznej

Obudowa została wykonana oczywiście ze szkła i metalu. Żałuję tylko, że w Polsce dostępny jest wyłącznie czarny wariant kolorystyczny.

Tak, Xperia 1 jest piekielnie długa

6,5-calowy ekran 21:9 i mimo wszystko nie najmniejsze ramki sprawiają, że to jeden z najdłuższych smartfonów na rynku. Xperia 1 jest dłuższa o prawie centymetr od i tak wielkiego Huaweia P30 Pro.

Huawei P30 Pro jest krótszy od Xperii 1
Huawei P30 Pro jest krótszy od Xperii 1

Podczas korzystania z telefonu jego długość mi specjalnie nie przeszkadza. Ekran jest osadzony nisko (dolna ramka jest mniejsza od górnej), więc dosięgnięcie kciukiem górnej krawędzi wyświetlacza nie jest trudniejsze niż w przypadku innych dużych smartfonów. Wręcz przeciwnie - Xperia 1 dobrze leży w dłoni, bo jest relatywnie wąska.

Wszystkie przyciski i czytnik linii papilarnych znajdują się na środku prawej krawędzi, w zasięgu kciuka (gdy telefon trzymany jest w prawej dłoni), wiec z ich obsługą także problemów nie ma.

Jedyny problem dotyczy mobilności. Przez długość, smartfon wystaje z kieszeni wszystkich moich spodni. Zawiązanie buta z Xperią 1 w kieszeni jest trudne. To największa cena, którą trzeba zapłacić za wielki, świetnej jakości ekran.

Sony Xperia 1: pozostała garść przemyśleń

Poniżej kilka słów na temat kwestii, których nie omówiłem we wcześniejszych akapitach.

Xperia 1 jest piekielnie szybka. Czuć potęgę zastosowanych podzespołów i lekkość oprogramowania. Interfejs śmiga aż miło.

Głośniki stereo generują głośny, czysty i wyrównany dźwięk, więc bardzo dobrze sprawdzają się podczas oglądania filmów. W przypadku muzyki brakuje jednak trochę głębi i mięsistości.

Bateria? Xperii 1 używam dopiero od kilku dni, więc jeszcze wstrzymuję się z wyrokiem, ale na razie jest przeciętnie. Podczas normalnego użytkowania wyciągam do ok. 5 godzin na ekranie w ciągu doby.

Oprogramowanie jest schludne, nieprzeładowane i przyjemne w użytkowaniu. To w zasadzie niemal czysty Android z dodatkami, których w gołym systemie brakuje.

Sony Xperia 1 to naprawdę udany smartfon

To smartfon, hmm, konsekwentnie multimedialny. Promowany jest zresztą jako multimedialny kombajn i się z tej obietnicy wywiązuje. Widać, że gdy już zapadła decyzja "robimy telefon do wideo", Japończycy dopieścili, co tylko się dało. Włącznie z rejestracją filmów.

Sony Xperia 1
ProducentSony
Model procesoraQualcomm Snapdragon 855
SegmentSmartfon flagowy
System operacyjnyAndroid 9
Przekątna ekranu6.5″
Rozdzielczość ekranu3840 x 1644
Maksymalna pamięć operacyjna6 GB RAM
Maksymalna pamięć wewnętrzna128 GB
Rozdzielczość matrycy12 Mpix
Pojemność akumulatora3330 mAh
Przejdź do pełnej specyfikacji

Xperia 1 daje rady również w innych aspektach i - mimo wad - używam go z przyjemnością. Czuję, że mam w ręku flagowca.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.