Android 11 w wersji testowej wydany. Oto lista nowości

Android 11 w wersji testowej wydany. Oto lista nowości20.02.2020 14:18
Android 11 w wersji testowej wydany. Oto lista nowości

Choć Android 10 jeszcze nie zdążył zadomowić się na rynku, Google rusza już z publicznymi testami kolejnej wersji. Co nowego w Androidzie 11?

Android 11 Developer Preview to - jak nazwa wskazuje - wydanie poglądowe skierowane dla programistów. Powstało po to, by ci mogli już przygotowywać swoje aplikacje pod nową wersję systemu.

Dlatego też poniższa lista nowych funkcji nie jest ani kompletna, ani ostateczna. Obejmuje przede wszystkim te rozwiązania, które wpłyną na działanie zewnętrznych aplikacji. Nowe funkcje Androida 11 skierowane do końcowego użytkownika zostaną najpewniej omówione dopiero podczas majowego Google I/O 2020.

Android 11 to lepsze wsparcie nowych typów ekranów

Nowe narzędzia programistyczne zostały zbudowane m.in. z myślą o zyskujących coraz większą popularność wyświetlaczach z otworami. Aplikacje będą mogły wykryć, że w ekranie znajduje się otwór z aparatem do selfie i przesunąć elementy interfejsu w taki sposób, by kamerka nie przysłaniała niczego istotnego.

Huawei Mate 30 Pro ma wodospadowy ekran
Huawei Mate 30 Pro ma wodospadowy ekran

Drugi typ ekranów uwzględniony podczas projektowania Androida 11 to tzw. wyświetlacze wodospadowe, czyli takie z mocno zakrzywionymi krawędziami (jak np. w Huaweiu Mate 30 Pro). Apki tworzone przez programistów będą mogły wyświetlać konkretne elementy interfejsu bezpośrednio na krawędzi urządzenia.

Google wprowadził do Androida 11 kilka usprawnień związanych z komunikacją

Wszystkie komunikatory będą mogły domyślnie wyświetlać powiadomienia w ruchomych dymkach, podobnych do tych z Messengera Facebooka. Funkcja ta była już testowana w ramach deweloperskiego wydania Androida 10, ale nie doczekała się jeszcze finalnego wdrożenia.

Tak wyglądają powiadomienia w dymkach
Tak wyglądają powiadomienia w dymkach

Kolejna zmiana to wydzielona sekcja konwersacji w panelu powiadomień, w której agregowane będą notyfikacje z komunikatorów, wraz z możliwością przejrzenia historii rozmowy.

Powiadomienia z komunikatorów pozwolą też na głębszą interakcję. Z ich poziomu będzie można odpowiadać nie tylko tekstowo, ale i załączyć obraz.

Google pomyślał też o 5G. Aplikacje uruchomione na Androidzie 11 będą w stanie uzyskać dostęp do danych na temat planu taryfowego i na tej podstawie dostosować transfer danych. Jeśli użytkownik dysponuje nielimitowanym pakietem danych, apka będzie mogła wykorzystać pełną moc łącza np. w celu zwiększenia rozdzielczości streamowanego wideo.

Android 11 to także nowe usprawnienia związane z prywatnością i bezpieczeństwem

Gdy aplikacja poprosi o dostęp do lokalizacji, mikrofonu lub aparatu, użytkownik będzie mógł przyznać jednorazowe zezwolenie. Po kolejnym uruchomieniu apki prośba o udzielenie dostępu pojawi się ponownie.

Android 11 wnosi jednorazowe zezwolenia
Android 11 wnosi jednorazowe zezwolenia

Dopracowano też system ograniczonego dostępu do systemowych plików, który pojawił się wraz z Androidem 10. Dzięki tym zmianom aplikacje multimedialne będą miały dostęp jedynie do folderów z multimediami, a nie całej pamięci wewnętrznej.

Zabezpieczenia biometryczne będą teraz segregowane według trzystopniowej skali siły zabezpieczenia. Na tej podstawie poszczególne apki będą mogły akceptować tylko niektóre metody uwierzytelniania.

W Androidzie 11 dodano także natywne wsparcie dla cyfrowych wersji dokumentów (np. prawa jazdy) zgodnych ze standardem ISO 18013-5.

Android 11 pozwoli aktualizować jeszcze więcej komponentów systemu niezależnie od wersji oprogramowania

Dotychczas w ramach Projektu Mainline Android pozwalał aktualizować 10 systemowych komponentów bezpośrednio z poziomu Google Play. W Androidzie 11 dochodzi do tego 12 modułów, co łącznie daje 22.

W praktyce oznacza to, że producenci będą musieli rzadziej wypuszczać pełne aktualizacje oprogramowania, bo wiele systemowych składników, m.in. związanych z prywatnością i bezpieczeństwem, będzie dostarczanych do użytkowników niezależnie.

W Androidzie 11 nie zabrakło nowości fotograficznych

Nowa wersja systemu wnosi natywne wsparcie dla animowanych plików HEIF. Zakodowane w taki sposób sekwencje obrazu mają zajmować mniej miejsca, stanowiąc tym samym alternatywę dla wysłużonych GIF-ów.

Dzięki nowym narzędziom programistycznym aplikacje fotograficzne mogą automatycznie wyciszać powiadomienia i wibracje, gdy kamera jest aktywna.

Dodatkowo na urządzeniach z funkcją rozmywania tła możliwa będzie aktywacja trybu bokeh w zewnętrznych aplikacjach.

Android 11 już do pobrania na pierwsze smartfony

Wersja testowa Androida 11 dostępna jest już dla użytkowników modeli Pixel 2, 2 XL, 3, 3 XL, 3a, 3a XL oraz 4 i 4 XL.

Google zaznacza jednak, że jest to wydanie deweloperskie, które nie nadaje się do codziennego użytku. Znając kalendarz wydawniczy Google'a można założyć, że publiczne testy beta ruszą w maju, a finalna wersja zostanie wydana w sierpniu lub wrześniu.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (90)