Android 7.0 Nougat - sprawdź kiedy dostaniesz aktualizację

Android 7.0 Nougat - sprawdź kiedy dostaniesz aktualizację

Android 7.0 Nougat - sprawdź kiedy dostaniesz aktualizację
Łukasz Skałba
22.07.2016 15:19, aktualizacja: 09.09.2016 09:32

Finalna wersja Android 7.0 Nougat pojawi się prawdopodobnie już na początku września. Niestety tylko na niektórych urządzeniach. Większość będzie musiała trochę poczekać. Jak długo?

Użytkownicy smartfonów i tabletów Nexus mogą testować nowego Androida już od kilku miesięcy. Mowa tutaj oczywiście o wczesnych wersjach deweloperskich, a nie o finalnym produkcie. Od marca pojawiło się już 5 przedpremierowych odsłon Androida 7.0 Nougat. Najnowsza (developer preview 5) zadebiutowała w poniedziałek, a to co oferuje jest podobno bardzo zbliżone do tego co znajdziemy w finalnej wersji.

Wygląda więc na to, że w praktyce użytkownicy urządzeń z logiem Nexus, mogą się cieszyć Nougatem już teraz. Jeśli jednak znajdą się tacy, którzy wolą poczekać do oficjalnej premiery, to będą oni musieli uzbroić się w cierpliwość na około półtora miesiąca. To właśnie wtedy mają zadebiutować nowe Nexusy przygotowane przez HTC i Huaweia, a wraz z nimi Android 7.0 Nougat.

Nexus 6P
Nexus 6P

A wracając na moment do wersji deweloperskich. Mają do nich dostęp użytkownicy następujących urządzeń: Nexus 6P, Nexus 5X, Nexus 6, Nexus 9, Nexus Player, Nexus Pixel C, General Mobile 4G (Android One) oraz - rodzynek - Sony Xperia Z3. Te osoby już teraz moga testować Androida 7.0 Nougat. Co z pozostałymi? Dokładnie nie wiadomo. Jeśli jednak cofniemy czas i przyjrzymy się temu, jak różne modele różnych producentów aktualizowane były w przeszłości, możemy wysnuć następujące wnioski.

Aktualizacja do Android 7.0 Nougat - Samsung

Jakby to powiedzieć… Może i Samsung produkuje bardzo dobre flagowce, które jeszcze lepiej się sprzedają. Problem w tym, że nie zawsze oferują one od razu najnowsze oprogramowanie.

Przykładowo, w ubiegłym roku użytkownicy flagowych Samsungów musieli czekać na aktualizację do Androida 6.0 ponad 5 miesięcy. Marshmallow zadebiutował bowiem 29 września 2015. Samsung Galaxy Note 5 otrzymał go jako pierwszy… 3 marca 2016.

Samsung Galaxy S7 edge
Samsung Galaxy S7 edge

Na tej podstawie możemy przypuszczać, że i w tym roku, użytkownicy Samsunga będą musieli kilka miesięcy poczekać. Jako pierwsi otrzymają go nabywcy niezaprezentowanego jeszcze Galaxy Note 7. W następnej kolejności, aktualizacji do Androida 7.0 Nougat mogą oczekiwać użytkownicy Galaxy S7, Galaxy S7 edge, Note 5, S6, S6 edge i S6 edge+. Po drodze zostanie jeszcze zaprezentowany Samsung Galaxy S8 i Galaxy S8 edge, które zadebiutują za Androidem 7.0 na pokładzie.

Podsumowując, fani koreańskiego producenta muszą wykazać się cierpliwością, gdyż większość modeli Galaxy dostanie aktualizację prawdopodobnie dopiero w okolicach marca 2017 roku.

Aktualizacja do Android 7.0 Nougat - HTC

W przeciwieństwie do Samsunga, telefony HTC nie sprzedają się świetnie. Tajwański koncern lepiej wypada jednak pod względem aktualizacji. W ubiegłym roku zajęło mu to niespełna 2 miesiące. Zarówno model HTC One M9, jak i One A9 dostały Androida 6.0 już w grudniu. HTC 10 debiutował natomiast w kwietniu - oczywiście z preinstalowanym najnowszym Androidem.

HTC 10
HTC 10

Możemy więc przewidywać, że HTC 11 również zadebiutuje z najnowszym Androidem 7.0 Nougat. Pozostałe modele (zaczynając od HTC 10) powinny zostać natomiast zaktualizowane w przeciągu dwóch miesięcy od premiery Nougata.

HTC jako jeden z nielicznych producentów zadeklarował już, że aktualizację do Androida 7.0 dostaną na pewno HTC 10, One M9 oraz One A9. Producent zaznacza jednak, że to nie jest jeszcze pełna lista.

Aktualizacja do Android 7.0 Nougat - LG

Użytkownicy telefonów LG również nie powinni narzekać na szybkość aktualizacji systemu. A przynajmniej właściciele flagowych modeli… Polscy właściciele. Polska była pierwszym krajem na świecie, która dostała aktualizację LG G4 do Marshmallow. Użytkownicy mogli się nią cieszyć już w drugiej połowie października - około miesiąc po debiucie nowej wersji systemu.

412162867049136684

Jak będzie w tym roku? Wątpię, żeby koreański gigant znowu zaczął od naszego kraju. Nie zmienia to jednak faktu, że reszta świata również dostaje aktualizacje dosyć szybko. Możemy więc liczyć na to, że LG G5 (a później również inne w miarę świeże modele) dostaną Androida 7.0 Nougat jeszcze w tym roku.

Aktualizacja do Android 7.0 Nougat - Sony

Użytkownicy Sony Xperia Z3 mają dostęp do deweloperskiej wersji Android 7.0 Nougat już teraz. Nie znaczy to jednak, że finalną odsłonę systemu dostaną równie szybko, co właściciele Nexusów. Wręcz przeciwnie. Sony nie należy do producentów, szczególnie szybko aktualizujących swój sprzęt.

412162867049333292

Gdy spojrzymy wstecz, okaże się, że premiera nowego Androida na telefonach Sony zbiegała się w czasie z jego premierą na urządzeniach Samsunga. Nie liczmy więc na aktualizację przed marcem 2017 roku. A i wtedy najpierw dostaną ją właściciele najnowszych Xperii, czyli serii X. W dalszej kolejności Androida 7.0 Nougat dostaną użytkownicy Xperii Z5, Z5 Compact i Z5 Premium, a później przyjdzie kolej na tańsze i starsze modele.

Aktualizacja do Android 7.0 Nougat - Huawei

Jeśli chodzi o Huaweia, to pomijając Nexusa 6P, nie jest z aktualizacjami idealnie. O ile Mate 8 zadebiutował niecałe 2 miesiące po premierze Lollipop od razu z najnowszą wersją, o tyle pozostałe modele otrzymały aktualizację dopiero po 4 miesiącach.

412162867049529900

Prawdopodobnie w tym roku ujrzymy podobny scenariusz. Huawei Mate 9 zadebiutuje w listopadzie z Androidem 7.0 Nougat na pokładzie. Użytkownicy dotychczas zaprezentowanych modeli (najpierw Huawei P9 i P9 Lite) będą natomiast musieli poczekać do lutego 2017.

Aktualizacja do Android 7.0 Nougat - Motorola / Lenovo

Dotychczas smartfony Moto otrzymywały aktualizacje Androida zaraz po Nexusach. Modele te charakteryzują się czystym Androidem, więc producentowi łatwiej szybko zaktualizować system.

Lenovo Moto Z
Lenovo Moto Z

Motorolę przejęło niedawno Lenovo. Ciężko więc przewidzieć czy w tym roku użytkownicy smartfonów Moto dostaną aktualizację równie szybko. Jeśli wszystko dobrze pójdzie powinni ją dostać około miesiąc po debiucie Android 7.0 Nougat - na przełomie listopada i grudnia.

Aktualizacja do Android 7.0 Nougat - Xiaomi

Xiaomi nigdy nie miało problemów z szybką aktualizacją swoich smartfonów… Do ubiegłego roku. Użytkownicy modeli takich jak Mi4 czy Mi Note musieli czekać na Androida 6.0 aż pół roku. Dostali ją dopiero w kwietniu obecnego roku.

Xiaomi Mi5
Xiaomi Mi5

Tak jak w przypadku Motoroli przejętej przez Lenovo, tak i tutaj ciężko przewidzieć czy Xiaomi wyrobi się w ciągu 2-3 miesięcy, czy wszystko opóźni się tak jak rok temu. Zakładając jednak optymistyczny scenariusz, użytkownicy telefonów Xiaomi dostaną aktualizację do Androida 7.0 Nougat na przełomie roku 2016/2017. W pierwszej kolejności będą to oczywiście najnowsze modele - Xiaomi Mi5 oraz Redmi Note 4, który zadebiutuje już wkrótce. W dalszej kolejności Androida 7.0 dostaną Xiaomi Mi4 oraz Redmi Note 3.

Na koniec warto wspomnieć, że powyższe informacje są tylko zgadywaniem na podstawie ubiegłorocznych aktualizacji. Pozwalają one wyrobić sobie ogólny pogląd na to, który producent aktualizuje sprzęt szybko, a który się ociąga. Wszystko może się jednak zmienić.

Wpis będzie na bieżąco aktualizowany

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)