Dlaczego Galaxy S23 nie ma łączności satelitarnej? Samsung tłumaczy się w stylu Apple'a
Czy Apple zamienia się w Samsunga, a Samsung w Apple'a?
03.02.2023 | aktual.: 03.02.2023 15:18
Przed premierą nowego flagowca Samsunga pojawiły się plotki, jakoby smartfon - podobnie jak iPhone 14 - miał obsługiwać łączność satelitarną. Jak jednak wiemy, na liście nowych funkcji Galaxy S23 łączności satelitarnej zabrakło.
Tu pojawi się pytanie - dlaczego Samsung zrezygnował z implementacji tak głośnej funkcji?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Samsung tłumaczy, że Galaxy S23 nie dostał łączności satelitarnej, bo jest na to za wcześnie
Serwis CNET miał okazję zapytać szefa działu odpowiedzialnego za produkcję smartfonów o brak wyczekiwanej funkcji. TM Roh nie wykluczył, że podobne rozwiązanie zostanie zaimplementowane w przyszłości, ale w jego opinii nie nastał jeszcze odpowiedni moment.
Mnie narracja "jest jeszcze za wcześnie" kojarzy się nie z Samsungiem, ale z... Apple'em. To twórcy iPhone'a sięgają często po technologiczne rozwiązania jako ostatni, ale pod wieloma względami są one nierzadko najbardziej dopracowane.
Co to się porobiło, że tym razem Apple wyprzedza rywali, a Samsung - firma, której nie przeszkadza widoczna z Jowisza fałda na ekranie składanego smartfonu - zasłania się wczesnym stadium rozwoju technologii.
Za to w Samsungu Galaxy S24 łączność satelitarna może być lepsza niż w iPhonie
Podczas premiery serii Galaxy S23 na scenie jednocześnie pojawiło się szefostwo Samsunga, Qualcomma oraz Google'a. Prezesi przez kilka minut smęcili o zacieśnieniu współpracy i chęci podbicia świata.
W tym momencie warto przypomnieć, że Qualcomm zapowiedział niedawno platformę Snapdragon Satellite, która ma umożliwić dwukierunkową komunikację i być gotowa w drugiej połowie 2023 roku.
O ile łączność satelitarna w iPhone 14 pozwala jedynie na wysłanie wiadomości alarmowej w kilku krajach na świecie, o tyle Snapdragon Sateliite ma pozwolić nawet na wysyłanie i odbieranie wiadomości od kogokolwiek, nawet z użyciem internetowych komunikatorów.
Z kolei Hiroshi Lockheimer ogłosił przed kilkoma miesiącami, że natywnie wsparcie dla łączności satelitarnej zostanie zaimplementowane w Androidzie 14. System ten - podobnie jak Snapdragon Satellite - również ma zostać wydany w drugiej połowie roku.
Wygląda więc na to, że główni partnerzy Samsunga będą gotowi na wdrożenie łączności satelitarnej przed premierą serii Galaxy S24. Jeśli Koreańczycy z tej możliwości skorzystają, argumentacja "chcieliśmy to zrobić albo grubo, albo wcale" nabierze sensu.
Zobacz także
Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii