Google I/O 2018 już za moment. Czego oczekiwać?

Google I/O 2018 już za moment. Czego oczekiwać?

Google I/O 2018 już za moment. Czego oczekiwać?
Miron Nurski
07.05.2018 16:04, aktualizacja: 07.05.2018 18:14

Google I/O 2018 startuje już 8 maja. Teoretycznie jest to impreza dla programistów, ale w praktyce programiści kierują swoje dzieła do zwykłych zjadaczy chleba. Nowości, które zostaną zapowiedziane, powinny więc zainteresować wszystkich użytkowników Androida lub/i innych usług Google'a. Czego oczekiwać po Google I/O 2018?

Oficjalna prezentacja Androida P

Deweloperska wersja Androida P została udostępniona programistom już na początku marca, ale odbyło się to po cichu. Google nie miał jeszcze okazji, by zaprezentować swój system publicznie, więc z pewnością będzie chciał nadrobić zaległości podczas I/O.

Obraz

Raczej zbyt wielu nowości firma nie ujawni, ale przynajmniej powinniśmy mieć okazję zobaczyć, jak zachowują się aplikacje na ekranach z wcięciem, w jaki sposób apki mogą wykorzystać natywną obsługę podwójnych aparatów czy jak działa nawigacja Wi-Fi RTT wewnątrz pomieszczeń.

Rozszerzona rzeczywistość

Platforma rozszerzonej rzeczywistości ARCore w wersji testowej zadebiutowała w sierpniu 2017, a w wydaniu finalnym dopiero pod koniec lutego. Podobnie jak w przypadku Androida P, Google nie miał jeszcze okazji, by o swojej nowości porozmawiać. A jest o czym.

Powiedzieć, że w tym temacie panuje komunikacyjny burdel, to nic nie powiedzieć. Nawet dotarcie do pełnej listy kompatybilnych urządzeń graniczy z cudem, bo ta na stronie Google'a jest niekompletna (nie ma na niej m.in. LG V30, który wsparcie dla ARCore'a dostał). A gdy już ma się odpowiedni telefon, problemy dopiero się zaczynają, bo aplikacje AR nie są w żaden sposób wyszczególnione w Google Play i trzeba wiedzieć, czego się szuka.

Liczę na to, że temat ten zostanie poruszony podczas I/O. Że ujrzymy jakieś fajne aplikacje, że dostaną one własną sekcję w Sklepie Play, że Google opublikuje zaktualizowaną listę wspieranych urządzeń i że Google zatroszczy się o lepszą komunikację.

Google Assistant po polsku

Wiadomo już, że do końca roku Asystent ma mówić w 25 językach, a na ich liście znalazł się język polski. Problem jednak w tym, że "do końca roku" to niezbyt precyzyjny termin, bo mamy dopiero początek maja.

Obraz

Dostępność Asystenta interesuje nie tylko użytkowników, ale i deweloperów, którzy z pewnością chcieliby wiedzieć, to kogo będą mogli w najbliższej przyszłości adresować współpracujące z nim apki i usługi. Byłoby miło, gdyby Google zdradził w końcu nieco więcej konkretów.

Google News

Jak donosi AdAge, wyszukiwarkowy gigant zamierza połączyć swoje informacyjne usługi - apki Wiadomości i pogoda Google, Kiosk Google Play oraz sekcja newsowa na YouTubie mają zostać zamknięte w jednej aplikacji o nazwie Google News.

Kiosk Google Play zostanie zastąpiony przez nową aplikację?
Kiosk Google Play zostanie zastąpiony przez nową aplikację?

Bardzo prawdopodobne, że szczegóły na ten temat zostaną ujawnione podczas I/O 2018.

Chat i RCS-y

RCS to standard wiadomości tekstowych i multimedialnych, który ma zastąpić wysłużone SMS-y. Google stara się forsować tę technologię i zatroszczył się już o wsparcie dla niej w aplikacji Wiadomości na Androida.

Przykładowa wiadomość RCS z biletem na pociąg
Przykładowa wiadomość RCS z biletem na pociąg

Liczę na to, że Google zaprezentuje na scenie możliwości tego rozwiązania oraz zdradzi więcej szczegółów na temat jego wdrożenia.

Co poza tym?

Google nie omieszka z pewnością wspomnieć o zmianach i nowościach z ostatnich kilku miesięcy. M.in. o platformie Google Play, która zastąpiła Androda Pay, o rebrandingu Androida Wear na Wear OS czy nowym wyglądzie Gmaila.

Z pewnością Google zostawił jeszcze coś na deser. Podczas imprezy otwierającej powinniśmy usłyszeć o innych planowanych zmianach czy obejrzeć prezentację eksperymentalnych rozwiązań.

Konferencja otwierająca Google I/O 2018 startuje 8 maja o 19:00 czasu polskiego.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)