Koniec udawania. OnePlus już nawet nie kryje swoich powiązań z OPPO

Koniec udawania. OnePlus już nawet nie kryje swoich powiązań z OPPO

Koniec udawania. OnePlus już nawet nie kryje swoich powiązań z OPPO
Miron Nurski
29.10.2020 17:18, aktualizacja: 30.10.2020 12:35

Jeśli dalej wierzysz, że OnePlus to przykład firmy "od zera do bohatera", muszę cię rozczarować.

W 2013 roku Pete Lau - ówczesny wiceprezes dobrze prosperującej firmy OPPO - zrezygnował ze stanowiska, by założyć własne przedsiębiorstwo OnePlus. Tak przynajmniej brzmi oficjalna wersja tej historii, co do której od samego początku było jednak wiele wątpliwości.

Choć już w 2014 roku do sieci wyciekły dokumenty potwierdzające, że OnePlus jest tak naprawdę marką należącą do OPPO (które to z kolei należy do koncernu BBK), firma przez lata robiła co mogła, by budować wizerunek niezależnego startupu założonego przez grupkę pasjonatów.

Teraz Chińczycy powoli kończą z udawaniem.

OnePlus i OPPO wypuszczają wspólną aplikację do obsługi słuchawek

Na koncie OnePlusa w Sklepie Play pojawiła aplikacja HeyMelody, która służy m.in. do aktualizowania oprogramowania bezprzewodowych słuchawek.

Obraz

W opisie czytamy, że apka powstała z myślą o modelach OPPO Enco W51, OPPO Enco X, OnePlus Buds oraz OnePlus Buds Z.

News pozornie mało znaczący, ale bodaj pierwszy raz OnePlus w oficjalnej komunikacji przyznaje, że produkty jego oraz OPPO mają wspólny rodowód.

Coraz częściej widać także podobieństwo między smartfonami OnePlusa oraz OPPO

Jeśli czytaliście o premierze OnePlusa Nord N100, mogliście przeżyć małe déjà vu. To smartfon do złudzenia przypominający OPPO A53, zarówno pod względem wizualnym, jak i sprzętowym.

OnePlus Nord N100 i OPPO A53 - znajdź 3 różnice
OnePlus Nord N100 i OPPO A53 - znajdź 3 różnice

Oba telefony różnią takie detale jak częstotliwość odświeżania ekranu czy rozdzielczość przedniego aparatu. Reszta? Niemal identyczna. Wymiary są zbliżone z dokładnością do 1 milimetra, a różnica w wadze wynosi 2 gramy.

Warto przy tym przypomnieć, że wizualne podobieństwo między smartfonami obu marek występowało już wcześniej.

No dobrze, ale co to wszystko oznacza?

Cóż, OnePlus stawiany jest często za przykład firmy, która - zbudowana od zera - w ciągu kilku lat dołączyła do panteonu producentów smartfonów, wyprzedzając nawet starych wyjadaczy.

Teraz mamy jednak kolejne potwierdzenie, że tak naprawdę za sukcesem marki stoi jeden z największych producentów smartfonów na świecie. OnePlus nie powinien być więc uznawany za dowód na to, że każdy może założyć firmę w garażu i w 7 lat podbić świat.

Zobacz również:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)