"Nokia Tune" i inne. Historia kultowych dzwonków z telefonów

"Nokia Tune" i inne. Historia kultowych dzwonków z telefonów

"Nokia Tune" i inne. Historia kultowych dzwonków z telefonów
Miron Nurski
15.07.2017 12:35, aktualizacja: 15.07.2017 17:01

Producenci smartfonów wiedzą, że dźwięk, który konsumenci mogą kojarzyć z marką, jest niemal równie ważny jak logo, dlatego wielu z nich przykłada ogromną wagę do dzwonków. Przyjrzyjmy się tym najbardziej rozpoznawalnym

Nokia - "Nokia Tune"

Aby poznać genezę prawdopodobnie najbardziej znanego dzwonka na świecie, musimy przenieść się do roku 1902. Wtedy hiszpański muzyk Francisco Tárrega skomponował przepiękny utwór gitarowy "Gran Vals".

Francisco Tárrega - Gran Vals

Utwór ten spodobał się marketingowcom fińskiego producenta telefonów, którzy użyli go jako podkładu w reklamie Nokii 1011 z 1992 roku. Była to skądinąd pierwsza kompaktowa komórka tej firmy.

Nokia 1011 commercial

Reklama sprawiła, że konsumenci zaczęli identyfikować z marką wspomnianą melodię. Dwa lata później trafiła ona - po lekkiej modyfikacji - na pokład Nokii 2110 jako jeden z dostępnych dzwonków, choć ten nie miał początkowo żadnej konkretnej nazwy; była to po prostu melodia oznaczona numerem 8.

W roku 1997 premierę miała Nokia 6110, w przypadku której dzwonek został nazwany "Grande valse", co jasno wskazywało na źródło inspiracji. W roku 1999 melodia została przemianowana na "Nokia Tune" i stała się sztandarowym dzwonkiem Nokii, który przez lata doczekał się mnóstwa wariacji. Z legendarnego dzwonka korzystać mogą także użytkownicy nowych telefonów takich jak Nokia 3, Nokia 5, Nokia 6 czy Nokia 3310.

Nokia Tune in Nokia 3310 MWC17

Dodam jeszcze, że w czasach świetności fińskiej marki, dzwonek "Nokia Tune" odtwarzany był na całym świecie średnio 1,8 miliarda razy dziennie.

Samsung - "Over the Horizon"

W roku 2011 zarząd mobilnego oddziału Samsunga stwierdził, że firmie przyda się melodia, z którą mogłaby być kojarzona. Specjalny zespół, na którego czele stał Joong-sam Yun, miał za zadanie skomponowanie melodii, która byłaby łatwa do zapamiętania, dopasowana do wizerunku marki i podatna na modyfikacje, aby dało się ją łatwo dopasować do zmieniających się trendów.

Wspomniany zespół przygotował wiele melodii, które następnie zostały odsłuchane przez ok. 900 pracowników firmy. "Over The Horizon" spotkał się z najbardziej przychylnymi opiniami i ostatecznie trafił na pokład flagowego telefonu Galaxy S II jako domyślny dzwonek.

Samsung Galaxy - Over The Horizon 2011 S2

Od tamtej pory Samsung staje na rzęsach chcąc sprawić, by jego melodia zapadła ludziom w pamięć i nigdy stamtąd nie wyparowała.

  • \Over the Horizon\ to domyślny dzwonek we wszystkich telefonach Samsunga, a także jedyny utwór, który da się odsłuchać w preinstalowanym odtwarzaczu muzyki po wyjęciu urządzenia z pudełka.
  • Premiera każdego kolejnego smartfona Galaxy S pokrywa się z debiutem nowej aranżacji, które opracowywane są we współpracy z wybitnymi muzykami z całego świata.
  • Charakterystyczna melodia często wykorzystywana jest w reklamach oraz w oprawie dźwiękowej konferencji firmy.

Over The Horizon 2017

Te działania oraz wysoki udział Samsunga na rynku smartfonów sprawiają, że "Over the Horizon" kojarzy prawdopodobnie każdy, kto w ciągu ostatnich sześciu lat miał okazję choć raz podróżować pociągiem czy autobusem.

Apple - "Marimba"

Steve Jobs początkowo nie miał wielkich planów związanych z dzwonkami iPhone'a; chciał, by użytkownicy mogli tworzyć własne dzwonki kupując muzykę w sklepie iTunes. Zamiast jednak tracić czas na negocjowanie warunków z wytwórniami muzycznymi, wolano poświęcić 100 proc. uwagi produktowi. Zapadła decyzja, że iPhone trafi na rynek z 25 predefiniowanymi dzwonkami.

Zestaw dzwonków miał przygotować Gerhard Lengeling - geniusz muzyczny, który wcześniej miał spory udział w rozwoju aplikacji GarageBand. Sugerował się on ponoć badaniami, które firma Bell Laboratories przeprowadziła w latach 50. ubiegłego wieku. Miały one wykazać, jakimi parametrami (związanymi m.in. z barwą i częstotliwością dźwięku oraz długością pauz) powinien cechować się dzwonek, aby spełniał swoją rolę - przebijał się przez inne dźwięki i odciągał uwagę od aktualnie wykonywanej czynności. Jedną ze skomponowanych melodii była słynna już "Marimba".

"MARIMBA" - IPHONE Official Ringtone [4K] - [FREE DOWNLOAD]

Choć od dnia premiery pierwszego iPhone'a domyślny dzwonek uległ zmianie (obecnie jest to "Preledium"), "Marimba" do dziś pozostaje chyba najbardziej charakterystyczną dla smartfonów Apple'a melodią.

iPhone X ringtone - Opening (Download link in description)

Mniej lub bardziej rozpoznawalnych dzwonków jest więcej

Powyżej skupiłem się na dzwonkach, które z racji wysokiej popularności telefonów tych marek, są najbardziej znane i mają bogato udokumentowaną historię. Swoje sztandarowe dzwonki mają jednak także inni producenci.

Motorola - "Hello Moto"

Melodię nazywaną "Hello Moto" lub po prostu "Moto" kojarzy każdy, kto miał (lub znał kogoś kto miał) kultową Motorolę Razr V3 z 2004 roku. Zresztą nie tylko, bo pełni ona funkcję dzwonka w telefonach Motoroli od lat.

Motorola (Hello Moto) ringtone

W roku 2017, w związku z głośnym powrotem marki Motorola na rynek, przygotowano nową wersję dzwonka. Część fanów jest jednak rozczarowana tym, że mocno odbiega on od pierwotnych wariacji.

Hello Moto Ringtone New Version (2017)

LG - "Life's Good"

Funkcję domyślnych dzwonków w telefonach LG pełnią różne wariacje utworu "Life's Good". Warto odnotować, że w 2013 roku LG zaangażowało do współpracy istniejący od ponad 500 lat Wiedeński Chór Chłopięcy, który przygotował zestaw brzmień dla ówczesnego flagowca - LG G2.

Od siebie dodam, że ze wszystkich komórkowych dzwonków, "Life's Good" jest moim ulubionym.

Sony - "Xperia"

Domyślny dzwonek ze smartfonów Sony, który nazywa się po prostu "Xperia", pamięta jeszcze czasy Sony Ericssona.

Huawei - "Huawei Tune Living"

Własny dzwonek, który pojawia się we wszystkich smartfonach firmy, przygotował także Huawei. Biorąc pod uwagę tempo, z jakim rosną udziały Chińczyków na rynku, prawdopodobnie za kilka lat będzie to jedna z najbardziej rozpoznawalnych melodii w historii.

A wy korzystacie z domyślnych dzwonków? Które utknęły wam w pamięci najbardziej?

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)