Przetasowanie na szczycie. Samsung Mobile ma nowego szefa

Przetasowanie na szczycie. Samsung Mobile ma nowego szefa

Tae Moon Roh to nowy szef działu Samsung Mobile
Tae Moon Roh to nowy szef działu Samsung Mobile
Miron Nurski
20.01.2020 12:41, aktualizacja: 20.01.2020 16:12

DJ Koh po ponad czterech latach żegna się ze stanowiskiem szefa działu mobilnego Samsunga. Jego miejsce zajmie Tae Moon Roh. Kim jest nowy prezes i czego można po nim oczekiwać?

DJ Koh przejął kontrolę nad działem mobilnym w grudniu 2015 roku. Jego głównym zadaniem miało być utrzymanie pozycji lidera w dobie kryzysu; w tamtym czasie udziały firmy drastycznie spadały, głównie na rzecz chińskiej konkurencji.

Z punktu widzenia konsumentów, jednym z najbardziej odczuwalnych efektów podjętych przez niego działań było uatrakcyjnienie oferty w średnim i niższym segmencie cenowym. Wiele kluczowych technologii - m.in. ekrany z otworami czy wieloobiektywowe aparaty - zaczęło trafiać najpierw do linii Galaxy A, a dopiero poźniej do smartfonów flagowych. Przykładów nie trzeba szukać daleko: Galaxy A51 i A71 to pierwsze smartfony z nowym wzornictwem, które cechować ma także nadchodzącą linię Galaxy S20.

To DJ Koh sprawił, że tańsze samsungi są dziś atrakcyjną alternatywą dla portfolio Huaweia czy Xiaomi, choć jeszcze kilka lat temu w tej klasie cenowej Koreańczycy zdawali się walczyć głównie marką. Nie zmienia to jednak faktu, że na swoim koncie ma on także niefortunne decyzje, których zapewne żałuje.

Pod jego kierownictwem Samsung zaliczył dwa poważne kryzysy wizerunkowe: najpierw problemy z płonącymi bateriami Galaxy Note'a 7, a później wada konstrukcyjna Galaxy Folda. Pierwszy smartfon został wycofany z rynku całkowicie, a rynkowa premiera drugiego została przesunięta o blisko pół roku. W obu przypadkach zawinił pośpiech i nacisk na zbyt szybkie wprowadzenie nowych technologii.

DJ Koh żegna się ze stanowiskiem szefa Samsung Mobile
DJ Koh żegna się ze stanowiskiem szefa Samsung Mobile

Czy wydarzenia te miały wpływ na zmianę kierownictwa? Samsung tego nie ujawnia, ale nie można tego wykluczyć.

Samsung Mobile: Tae Moon Roh zostaje nowym szefem

Tae Moon Roh jest inżynierem, który dołączył do firmy w 1997 roku. W 2015 przejął kierownictwo nad działem badań i rozwoju oraz zespołem ds. strategii produktu. Ostatnio pełnił też funkcję wiceszefa Samsung Mobile, będący tym samym drugą najważniejszą osobą w firmie.

W ostatnich latach Tae Moon Roh miał znaczący wpływ na technologie i funkcje implementowane do smartfonów z linii Galaxy. Jego zespołowi zawdzięczamy m.in. dokonany przed kilkoma laty przeskok na większe matryce aparatów, co przełożyło się na mocną poprawę jakości zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych.

Jeśli chodzi o decyzje biznesowe, Tae Moon Roh znany jest z przerzucenia produkcji najtańszych smartfonów Samsunga z własnych fabryk w Korei na chińskich podwykonawców, co pozwoliło na obniżenie kosztów produkcji.

Wewnętrznie nowy prezes dał się już ponoć poznać jako człowiek, który ma obsesję na punkcie funkcji smartfonów. Można więc oczekiwać, że kolejne modele będą pod tym względem jeszcze bardziej konkurencyjne.

Tae Moon Roh zapewne będzie miał swoje pierwsze publiczne wystąpienie już 11 lutego, kiedy to światło dzienne ujrzeć ma Galaxy S20 oraz Galaxy Z Flip. Warto odnotować, że 51-latek jest najmłodszym pracownikiem Samsunga w historii, który dotarł na tak wysokie stanowisko.

Dotychczasowy szef działu mobilnego - DJ Koh - nie odchodzi z firmy całkowicie. W dalszym ciągu pozostaje kierownikiem działów IT oraz komunikacji.

PS Jeśli chodzi o nazwisko nowego szefa, większość mediów wykorzystuje proponowany przez Tłumacza Google zapis "Roh Tae-moon" (informacja prasowa została opublikowana w języku koreańskim). Samsung na swoich stronach stosuje jednak formę "Tae Moon Roh", więc taki zapis wybrałem również ja.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)