Samsung Galaxy S III w Polsce - ceny są...

Samsung Galaxy S III w Polsce - ceny są...

Samsung Galaxy S III - (nasz) hands on
Samsung Galaxy S III - (nasz) hands on
Mateusz Żołyniak
24.05.2012 20:00, aktualizacja: 24.05.2012 22:00

Dzisiaj, o czym pisałem już na forum, rozpoczęła się przedsprzedaż modelu Galaxy S III w Play. Jakie są ceny smartfona u fioletowego operatora?

Dzisiaj, o czym pisałem już na forum, rozpoczęła się przedsprzedaż modelu Galaxy S III w Play. Jakie są ceny smartfona u fioletowego operatora?

Michał w jednym z wcześniejszych wpisów pisał, że Galaxy S III nie będzie tani. Według naszych przypuszczeń użytkownicy nawet za wersję o najmniejszej pojemności w podstawowej wersji mieliby płacić na wolnym rynku ponad 2700 zł. To dość dużo. Zwłaszcza gdy porówna się SGS III do poprzedników, którzy cechowali się świetnym stosunkiem ceny do oferowanych (największych na rynku) możliwości. Galaxy S II nie dość, że był najlepszym smartfonem jaki pojawił się w pierwszej połowie ubiegłego roku, to jeszcze był sporo tańszy od topowych produktów największego konkurenta - HTC.

W tym roku sytuacja jest już odmienna. Oczywiście wynika to z faktu, że Samsung jest świadomy siły marki Galaxy S, która była tworzona przez ostatnie lata. Południowokoreańskiemu producentowi udało się wyrobić topowym smartfonom opinię najlepszych Androidów, więc firma może być teraz pewna dobrego (a co najmniej zadowalającego) poziomu sprzedaży nowego SGS. Należy również pamiętać, że na cenę urządzenia wpływają nie tylko koszty związane z jego produkcją i testami, ale też z promocją i reklamą oraz marżą, a ta ostatnia w przypadku takiego hitu jak Galaxy S III może być dość wysoka.

Teraz gdy model trafił do oferty Play i pojawił się w pierwszych ofertach przedsprzedażowych polskich sklepów, można na chłodno przeanalizować cenę na polskim rynku (oraz porównać ją z ceną największego konkurenta, czyli HTC One X).

W ofercie na kartę, w której cena smartfona (teoretycznie) powinna odpowiadać wartości w wolnej sprzedaży, Galaxy S III kosztuje 2899 zł. Blisko 3000 zł za telefon Samsunga to naprawdę dużo, tym bardziej że One X w momencie wejścia na rynek kosztował 2699 zł. Z kolei w ofertach sklepów internetowych za nową Galaktykę Samsunga trzeba zapłacić co najmniej 2799 zł, a X w momencie premiery kosztował 2600-2700 zł. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy pod uwagę weźmie się ceny w ofertach abonamentowych czy mixie. W przypadku większości z nich Galaxy S III jest średnio o 200 zł tańszy niż HTC One X. Jakie płyną z tego wnioski?

Po pierwsze może się okazać, że Play wynegocjował lepsze ceny hurtowe u Samsunga niż HTC, a co za tym idzie (i jest bardzo prawdopodobne), zamówił znacznie więcej egzemplarzy Galaxy S III niż One X. Tym samym operator może pozwolić sobie na niższe ceny sprzedaży smartfona w ofertach, skoro kupi go więcej osób (tym samym zwiąże się umową z siecią). Ba, Galaxy S III jest modelem, który tak jak iPhone musi być dostępny w ofercie danej sieci komórkowej i z pewnością przyciągnie rzeszę klientów.

Po drugie, polska cena telefonu w dużej mierze zależy do kursu euro, a Samsung celowo zwleka z jej ujawnieniem, aby przelicznik był jak najbardziej korzystny. Szkoda, że najprawdopodobniej nie potwierdzą się wypowiedzi przedstawicieli polskiego oddziału, którzy sugerowali, że producent będzie starał się, aby cena nie przekroczyła 2500 zł. Centrala mocno wierzy w sukces telefonu, a kampanie marketingowe wspierające sprzedaż będą z pewnością ogromne, skoro operatorzy na całym świecie zamówili aż 9 mln egzemplarzy.

2800 zł w wolnej sprzedaży w momencie premiery za wersję 16 GB to moim zdaniem za dużo i pozostaje mieć nadzieję, że ceny szybko spadną. Szansa jest na to ogromna, bo jak wspomniałem, wcześniej model będzie dostępny u wszystkich operatorów. Co więcej, najprawdopodobniej ceny Galaxy S III w Orange i T-Mobile będą niższe niż w sieci Play, która od jakiegoś czasu postanowiła zaprzestać walki na ceny smartfonów (czyt. dokładania do interesu).

Należy również pamiętać, że jako globalni operatorzy Orange i T-Mobile mogą wynegocjować dużo lepsze ceny hurtowe niż pojedynczy polski operator (co podkreślił ostatnio Wojtek Jabczyński podczas naszej rozmowy). Biorąc pod uwagę, że w najdroższej ofercie Play nowy SGS kosztuje 650 zł, u konkurencji jego przypuszczalna cena będzie dużo niższa. Jednak oferty za 1 zł nie oczekiwałbym w taryfach dla klientów indywidualnych. Ogólnie w abonamentach można chyba liczyć na około 200-300 zł mniejsze ceny dla porównywalnych ofert.

Co za tym idzie, spodziewałbym się bardzo szybkiego przesycenia serwisów aukcyjnych egzemplarzami Galaxy S III, jak obecnie choćby Lumiami Nokii (można je np. na Allegro kupić za połowę sugerowanej ceny sklepowej). Jest więc wielce prawdopodobne, że z produktem Samsunga będzie bardzo podobnie, a jego koszt w Polsce spadnie również w sklepach.

Źródło: play • ceneo • własne

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)