Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: INDY 500, Leo's Fortune i CCleaner
W tym tygodniu mam dla Was m.in. lekki i szybko launcher, przepiękną platformówkę oraz aplikację pogodową stworzoną przez Microsoft.
Personalizacja
Launcher (Launcher Balancer)
Android 4.0 lub nowszy
Twórcy tego launchera opisują go trzema słowami: mały, szybki i darmowy. Opis ten właściwie w 100% wyczerpuje temat, bo faktycznie ta bezpłatna aplikacja waży jedynie 1,2 MB, dzięki czemu jest piekielnie szybka.
Funkcjonalność launchera została ograniczona do absolutnego minimum. Do dyspozycji oddano nam bowiem wyłącznie kilka pulpitów, na których upchnięte są widgety i wszystkie zainstalowane apki. Nie ma tu zatem nawet standardowego podziału na pulpity główne i siatkę aplikacji.
Aby liczba pulpitów nie była zbyt długa, zainstalowane aplikacje od razu segregowane są według kategorii w automatycznie wygenerowanych folderach.
Z ponadprogramowych funkcji warto jedynie wspomnieć o poręcznym panelu z szybkimi ustawieniami i przełącznikami, który wywołujemy klikając w odpowiednią ikonkę.
To by było na tyle. Liczba funkcji nie powala, ale pamiętajmy, że taki był zamysł twórców. Lekkość tego launchera z pewnością docenią użytkownicy słabszych urządzeń, bo jego instalacja powinna znacząco przyspieszyć ich pracę.
Plusy:
- lekkość
- szybkość
- stabilność
Paczka ikon (Rounded UP)
Android 4.0 lub nowszy
Paczka okrągłych i całkiem przyjemnie wyglądających ikon.
W zestawie znalazło się 700 ikon. Liczba ta nie powala, ale nawet jeśli jakaś apka oficjalnie nie jest wspierana, to jej ikona i tak zostanie automatycznie wpisana w charakterystyczną okrągłą obwódkę. Dzięki temu nawet jeśli na telefonie mamy zainstalowanych dużo nietypowych aplikacji, wszystkie ikony mimo wszystko będą wyglądały spójnie. Ba, dzięki jednakowym wymiarom i kształtom całość wygląda bardziej spójnie niż w przypadku domyślnych ikon. Ponadto znalazło się tutaj sporo ikon uniwersalnych (np. pojedyncze litery), które możemy przypisać do dowolnej apki.
Zestaw jest kompatybilny ze wszystkimi launcherami obsługującymi alternatywne paczki ikon.
Plusy:
- niezły wygląd
- spójna stylistyka wszystkich ikon
Aplikacje użytkowe
Aplikacja pogodowa (Bright Weather)
Android 2.3 lub nowszy
Dość nietypowa aplikacja pogodowa, za stworzenie której odpowiada Microsoft. Ciekawostką jest fakt, że program ten w pierwszej kolejności zadebiutował na Androidzie, a dopiero dzień później pojawił się na platformie Windows Phone. Na system iOS nie można go natomiast pobrać wcale.
Jak już wspomniałem, jest to aplikacja nietypowa, bo nie wyświetla prognozy pogody na najbliższe dni, a jedynie średnie warunki klimatyczne dla konkretnego obszaru geograficznego w danym miesiącu. Jeśli więc planujecie spędzić święta Bożego Narodzenia we wschodniej Tanzanii, już teraz dowiecie się, że w grudniu średnie temperatury oscylują tam w granicach 26 stopni Celsjusza, deszcz pada przeciętnie 16 dni w miesiącu, a przez blisko 60% dnia świeci słońce.
Aplikacja nie ma żadnej wyszukiwarki, więc sprawdzanie warunków klimatycznych odbywa się poprzez przesuwanie wskaźnika po mapie świata. Z tym nie byłoby wielkiego problemu, gdyby nie fatalna optymalizacja i toporne działanie interfejsu.
W teorii Climatology spełnia swoją rolę, ale nie sądzę, by zapotrzebowanie na tego typu usługi było zbyt duże. Sam Microsoft podkreśla zresztą, że jest to w zasadzie jedynie eksperyment.
Plusy:
- robi co ma robić
Minusy:
- raczej znikoma użyteczność
- słaba optymalizacja
Aplikacja użytkowa (Clean Master)
Android 4.0 lub nowszy
CCleaner to jedna z najpopularniejszych aplikacji na komputery PC oraz Mac służących do optymalizacji systemu i usuwania z niego zbędnych plików. Niedawno jej twórcy wypuścili także wersję na Androida.
Zadaniem programu jest przede wszystkim uwolnienie pamięci wewnętrznej z zalegających na niej śmieci. Możemy pozbyć się m.in. plików przetrzymywanych w pamięci tymczasowej, historii przeglądarki i połączeń, plików pobranych przez Bluetooth itp.
CCleaner może okazać się całkiem przydatnym narzędziem, ale trzeba używać go z głową. Niestety nie bierze on pod uwagę tego, jak często korzystamy z poszczególnych danych, więc stosunkowo łatwo jest pozbyć się ważnych plików. Nie da się ponadto nie zauważyć, że producent ewidentnie liczy na to, że uda mu się wybić tylko i wyłącznie dzięki popularnej marce, bo konkurencja (np. opisywany jakiś czas temu Clean Master) oferuje znacznie szerszą funkcjonalność.
Plusy:
- banalna obsługa
- spolszczony interfejs
Minusy:
- konkurencja oferuje więcej funkcji
Gry
Platformówka (Cordy 2)
Android 2.3 lub nowszy
Sztandarową serią studia Team 17 są oczywiście kultowe Wormsy, ale przed dwiema dekadami wypuściło ono także cieszącą się sporą popularnością platformówkę Superfrog. Po ponad 20 latach twórcy postanowili odświeżyć tę produkcję, a owoc ich pracy wylądował ostatnio także na mobilnych urządzeniach z Androidem.
W grze tej wcielamy się w Księcia, którego ukochana została porwana przez złą czarownicę. Aby uniemożliwić mu uratowanie wybranki serca, wiedźma zamieniła go w żabę. Fatalna sytuacja naszego bohatera odwróciła się o 180 stopni w momencie, w którym znalazł magiczny napój, po którego wypiciu zamienił się w tytułową superżabę. Uzbrojony w supermoce będzie mógł zatem przemierzyć 24 wypełnionych niebezpieczeństwami poziomów w celu uratowania ukochanej.
Superfrog doczekał się znacznie poprawionej oprawy graficznej, która jest teraz bardzo przyjemna dla oka. Dostosowywanie gry do mobilnych standardów wyraźnie odbyło się jednak po linii najmniejszego oporu. Głównie za sprawą sterowania; wirtualne przyciski są mikroskopijne i umieszczone blisko siebie, co w przypadku smartfonów bardzo utrudnia dynamiczną rozgrywkę. Znacznie lepiej sprawdzą się tutaj zatem tablety.
Do plusów można natomiast zaliczyć całkowity brak mikropłatności. Co prawda gra kosztuje niemal 10 zł, ale ostatnio nafaszerowane są nimi nawet znacznie droższe tytuły.
Plusy:
- ładna grafika
- brak mikropłatności
- sporo poziomów
Minusy:
- niewygodne sterowanie
Gra wyścigowa (GT Racing 2)
Android 3.0 lub nowszy
Gra samochodowa, która zabierze nas na tor wyścigowy w Indianapolis. Jest to tytuł licencjonowany przez Indianapolis Motor Speedway oraz Firestone'a, więc zarówno sam tor, jak i 33 oddane nam do dyspozycji pojazdy zostały możliwie jak najwierniej odwzorowane.
Po zapoznaniu się z materiałami promocyjnymi w Google Play oczekiwałem fotorealistycznej grafiki, ale podczas rozgrywki szybko okazało się, że walory estetyczne skutecznie psuje kompletnie nierealistyczna fizyka. Nie jestem jednak pewien, czy twórcy w ogóle postawili sobie za cel stworzenie wizualnego arcydzieła, gdyż efekty dźwiękowe i awatary postaci nasuwają skojarzenia z grami, które mogliśmy spotkać na popularnych w latach 90. automatach. Wygląda zatem na to, że chodziło o utrzymaniu oldskulowego klimatu i plan ten udało się zrealizować w 100%, dzięki czemu gra ma swój urok.
Jak już wspomniałem, twórcy szczycą się zdobytymi licencjami, ale nie sądzę, by były one w stanie zaimponować komuś, kto nie jest fanem Indianapolis 500. Dla mnie wszystkie pojazdy wyglądają tak samo, a jeżdżenie w kółko po owalnym torze okazało się na dłuższą - nomen omen - metę nudne. O wiele lepiej bawię się grając w kolejne części serii Asphalt czy też Need for Speed. Mogę się jednak domyślać, że dla miłośników Indy 500 i jednomiejscowych samochodów będzie to nie lada gratka.
Indy500 Arcade Racing - Android
Plusy:
- dużo licencjonowanych pojazdów
- wiernie odwzorowany tor
Minusy:
- monotonna rozgrywka
Platformówka (The Secret Of Space Octopuses)
Android 4.0 lub nowszy
Zdobywająca niemalże wyłącznie pochlebne recenzje branżowych serwisów i nagrodzona na Apple Design Awards platformówka, w której wcielamy się we włochatą i wąsatą kulkę o imieniu Leo, której ktoś podwędził fortunę, Zadaniem gracza jest przemierzenie świata w celu odzyskania wszystkich skradzionych monet.
Leo's Fortune to audiowizualny majstersztyk. Baśniowa i bogata w szczegóły grafika wygląda przecudownie, a świetnej jakości udźwiękowienie dynamicznie reaguje na zmiany otoczenia, co tworzy niesamowity klimat.
Rozgrywka ma charakter zręcznościowo-logiczny. Przemierzając kolejne plansze (których jest tutaj 24) będziemy musieli nieco pogłówkować, by wykorzystać napotkane po drodze konstrukcje do uniknięcia przepaści i innych przeszkód. Sterowanie oparte jest natomiast na prostych i intuicyjnych gestach.
Gra jest warta każdej z 16 złotówek, którą trzeba na nią wydać. Średnia ocen w Google Play wynosząca 4,9/5 przy niemal 1700 oddanych głosów mówi zresztą sama za siebie. O rozmachu, z jakim stworzono tę produkcję świadczy również zwiastun, w którym możemy zobaczyć w akcji przygotowaną przez twórców maszynę Rube Goldberga.
Rube Goldberg Trailer for Leo 's Fortune [Original video]
Plusy:
- rewelacyjna oprawa audiowizualna
- dobrze wyważony poziom trudności
- intuicyjne i dopracowane sterowanie
- dbałość o najmniejsze detale
Runner (Mike V: Skateboard Party HD)
Android 2.3 lub nowszy
W tej grze sterowany przez nas bohater ucieka na deskorolce przed policją, a my musimy pilnować, by dojechał w jednym kawałku możliwie jak najdalej.
Jest to klasyczny runner, więc nasz deskorolkarz porusza się bez niczyjej pomocy tylko w jednym kierunku, a zadanie gracza sprowadza się głównie do omijania przeszkód i zbierania znajdziek. Podczas rozgrywki możemy wykonywać także dodatkowo punktowane misje poboczne związane m.in. z oddaniem określonej liczby skoków.
Do plusów można zaliczyć (prawie) pełne spolszczenie. Do minusów natomiast mikropłatności. Gdy wpadniemy na przeszkodę, jedynym sposobem na kontynuowanie rozgrywki od tego miejsca będzie zapłacenie wirtualnej gotówki. Nietrudno się domyślić, że tę najłatwiej jest zdobyć płacąc prawdziwe pieniądze.
Plusy:
- dynamiczna i wciągająca rozgrywka
Minusy:
- mikrotransakcje