Ciemna strona aktualizacji iPhone'ów. Apple też ma się czego uczyć od konkurencji

Ciemna strona aktualizacji iPhone'ów. Apple też ma się czego uczyć od konkurencji23.09.2019 08:34
Tryb nocny to nowa funkcja iPhone'a 11
Tryb nocny to nowa funkcja iPhone'a 11

Apple jest często chwalony za swoją politykę aktualizacyjną. I - żeby nie było - są to pochwały absolutnie zasłużone. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet twórcy iPhone'ów mają swoje za uszami i w pewnych aspektach mogliby brać przykład od androidowej konkurencji.

Najnowszy iOS 13 odcina od aktualizacyjnej pępowiny iPhone'a 6 i 6 Plus. Modele z 2014 roku były wspierane przez 5 lat, co w świecie smartfonów jest absolutnym ewenementem. Dość wspomnieć, że mówimy o telefonach, które trafiły na rynek w tym samym roku co już dawno zapomniane przez producentów Galaxy S5, Xperia Z3, LG G3, HTC One (M8), Huawei P7 czy Nexus 6.

Jeśli chodzi o aktualizacje smartfonów, Apple nie jest jednak święty, bo i jemu zdarza się uskuteczniać nieprokonsumenckie praktyki.

Świetnie widać to na przykładzie trybu nocnego w aparacie

Tryb nocny trafił na pokład iPhone'ów 11 i 11 Pro, dzięki czemu jakość zdjęć robionych w trudnych warunkach oświetleniowych uległa znacznie, ale to znacznej poprawie.

Tak działa tryb nocny w iPhonie 11
Tak działa tryb nocny w iPhonie 11

Problem w tym, że - no właśnie - jest to funkcja zarezerwowana dla najnowszych modeli. Czy na przeszkodzie w zaimplementowaniu jej w starszych iPhone'ach stoi hardware? Mało prawdopodobne. Działanie tego typu trybów sprowadza się do wykonania kilku zdjęć i różnych wartościach ekspozycji, połączenia ich w jedną całość i cyfrowego odszumienia. Ciężko wskazać powód, dla którego iPhone XS miałby takiemu zadaniu nie podołać.

Tryb nocny - konkurencja zrobiła to lepiej

Trend implementacji zaawansowanych trybów nocnych zapoczątkował Huawei. Funkcja zadebiutowała wraz z flagowym modelem P20, ale wraz z aktualizacją oprogramowania trafiła także na pokład starszego Mate'a 10.

412203013936579494
412203013936579494

Google wprowadził Night Sight do Pixela 3, a niedługo później zaktualizował o ten tryb o rok starszego Pixela 2 oraz dwuletniego wówczas Pixela pierwszej generacji.

W portfolio Samsunga pierwszym flagowcem z trybem nocnym był Galaxy S10, ale również i Koreańczycy nie zapomnieli o starszych modelach. Funkcja trafiła już do Note'a 9 oraz Galaxy S9.

W tym porównaniu Apple wypada blado

Nie mam oczywiście żadnych wątpliwości odnośnie tego, że roczny iPhone XS będzie wspierany dłużej niż którykolwiek z wymienionych smartfonów z Androidem. Problem jednak w tym, że jak na razie jest wspierany, hmm, niekoniecznie najintensywniej.

Bo widzicie - tryb nocny to nie jest jakaś tam nikogo nie interesująca funkcja. To jeden z najważniejszych trendów ostatnich lat. Jeśli ktoś dostaje tę funkcję w aktualizacji, to tak jakby dostał zupełnie nowy aparat.

Galaxy S9 za sprawą aktualizacji do tego ważnego trendu dołączył. iPhone XS nie. Apple już po roku odciął swojego flagowca od - w mojej ocenie - najważniejszej programowej nowości.

Coś takiego Apple'owi zdarza się często

Wraz z iPhone'em X zadebiutowała funkcja Animoji, która nie trafiła na żaden ze starszych modeli. Apple przekonywał, że wymaga ona do działania sensorów TrueDepth, ale - co sprawdziłem - jest to bzdura. Animoji na iPhonie X działają nawet po zaklejeniu czujników, a pod kamerą widać, że sensory podczerwieni nie są nawet aktywne. Funkcja wykorzystuje więc jedynie przedni aparat i raczej nie ma powodu, dla którego nie mogłaby działać na starszych telefonach.

W 2015 roku w iPhonie 6s zaimplementowano animowane zdjęcia Live Photos. Ten dodatek także był zarezerwowany jedynie dla najnowszych wówczas modeli, a użytkownicy starszych iPhone'ów mogli o nim jedynie pomarzyć.

Czy Apple wspiera swoje telefony ponadprzeciętnie długo? Absolutnie tak i chwała mu za to. Pamiętajmy jednak, że w tej beczce miodu jest łyżka dziegciu. Firma przeprowadza aktualizacje w taki sposób, by kluczowe nowości mimo wszystko zostawiać dla nowszych urządzeń, a konsumenci mieli powód do przesiadki. Tymczasem - jak widać - konkurencji zdarza się postępować inaczej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)